Lipnice nad Sázavou
FOTO: autorka

Lipnice nad Sázavou

12. 1. 2020

Lipnice je město, kde pobývalo několik známých osobností. Malíř J. Panuška sem přivedl spisovatele Jaroslava Haška, rodákem byl vynikající historik českého filmu a znalec starých filmových dokumentů Karel Čáslavský. Na Lipnici žili předkové Gustava Mahlera a na lipnické kostelní varhany po celá léta hrál a komponoval hudební skladatel Petr Eben. V nedaleké Okrouhlici se narodil malíř Jan Zrzavý. Vorlovská hájenka je kolébkou českého skautingu - A. B. Svojsík zde napsal knihu Základy junáctví a nedaleko od ní pořádal první skautské tábory, z nichž několika se zúčastnil básník Jiří Wolker. 

To jen tak něco málo z historie. Mnozí zde již byli a viděli. A protože zde mám jeden z kořenů mého rodu, ráda se vracím. Letošní putování nebylo ničím mimořádné. Snad jen to počasí nebylo zimní. Možná o to kouzelnější je příroda kolem zatopených lomů, které jsou využity sochařem Radomírem Dvořákem. Vznikl zde tzv. Národní památník odposlechu, který tvoří tři sochařská díla. A já se prošla tímto směrem. Pojďte se se mnou cestou, necestou. Lesem a krajinou. A nakonec po silnici domů.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vám v současné době nejvíce chybí (odpovědět můžete na tři z níže uvedených možností, které považujete za nejdůležitější)

Kontakt s rodinou

12%

Kontakt s přáteli

12%

Více pohybu

10%

Dobrá nálada

9%

Léky

7%

Potraviny

7%

Pozitivní zprávy

11%

Nějaká naděje

9%

Větší podpora ze strany státu

7%

Větší podpora ze strany města/obce

7%

Roušky

9%