Před a za myší dírou
Foto: autorka

Před a za myší dírou

19. 1. 2020

Když vám někdo tady v Hradci Králové řekne, že půjde myší dírou, myslí tím, že použije kryté schodiště Bono publico. Pro ty, co Hradec neznají - schodiště spojuje vyvýšené Velké náměstí s níže položenou třídou Komenského. Toto schodiště má bohatou historii - zájemci se mohou více dozvědět na  https://cs.wikipedia.org/wiki/Bono_publico. Pro obyvatele Hradce je ale důležité, že už je zase funkční a navíc je nádherně zrekonstruované. Jeho poslední oprava se bohužel trochu protáhla kvůli nějakým historickým nálezům, a tak bylo schodiště zpřístupněno až v závěru minulého roku. A mně zase  trochu trvalo, než se mi ho podařilo nafotit tak, abych byla alespoň trochu spokojená. Udělat snímky z tohoto místa není jen tak, stále tam někdo chodí. A kvůlu prosvětlení kopulí na schodišti je ideální, když svítí sluníčko. 

Kromě fotografií  vlastní "Myší díry" přikládám i pár obrázků z jejího blízkého okolí. Třeba někoho z vás inspirují a někdy toto architektonicky zajímavé místo navštívíte. 

 

dsc-0041au.jpg

Vstup na schodiště Bono publico z ulice Komenského.  Učitě ho najdete, když půjdete od zimního stadionu kolem Jižních teras starého města.

 

dsc-0033-5.jpg

Na horním i dolním konci  schodiště je k dispozici panel, na kterém si můžete zvoit, jaká hudba vás bude po cestě schodištěm doprovázet.

 

dsc-0039au.jpg

Schodiště je zajímavě osvětlené i v denní dobu. Navíc ve spodní části na pravé straně můžete najít branku, která vede na Jižní terasy.

 

dsc-0225au.jpg

Jižní terasy bohužel nejsou v zimním období otevřené. Zajímavé jsou zejména v létě a na podzim, najdete zde spoustu růžových keřů, zajímavé vodní prvky i příjemná zákoutí pro odpočinek.

 

dsc-0047au.jpg

Pohled do jedné z kopulí na schodišti - během dne přivádějí přírodní světlo. Od poslední rekonstrukce jsou kopule osazeny novými lampami.

 

dsc-0043au.jpg

Horní část schodiště ústí do uličky mezi biskupskou rezidencí a domem U Špuláků. Když dojdete na její konec, octnete se v historicky nejstarší části Hradce Králové na Velkém náměsti.

 

dsc-0008au.jpg

Uspořádání Velkého náměstí zejména s ohledem na potřeby jeho obyvatel a místních podnikatelů je už dlouho předmětem sporů. Zatím se zde parkuje téměř po celé ploše. Ale i tak je zde co obdivovat.

 

dsc-0026au.jpg

Nejvýraznější dominantou náměstí je Chrám sv. Ducha a Bílá věž.

 

dsc-0025au.jpg

Pohled od Chrámu sv. Ducha na Kostel nanebevzetí panny Marie. Zcela náhodně jsem zachytila na fotografii i řádovou sestru.

 

dsc-0068au.jpg

Bílá věž - rozhodně ji doporučuji k návštěvě. Kromě nádherného výhledu nejen na město, ale i do dalekého okolí, je ve spodní části věže umístěn i zajímavě osvětlovaný skleněný model věže. 

 

dsc-0016-10.jpg

Vánoční strom před bývalou radnicí.

 

dsc-0029au.jpg

Jediná z budov, která se výrazně vymyká celkovému charakteru Velkého náměstí, je Galerie moderního umění - nedávno také kompletně zrekonstruovaná. Navštívila jsem ji, ale není to můj šálek čaje. Nejvíce se mi líbilo na horní venkovní terase, odkud je také krásný výhled.

 

dsc-0056au.jpg

Musím vám prozradit, že na Velké náměstí se od zimního stadionu můžete dostat i jiným způsobem. Pro změnu po těchto moderních "zpívajících schodech".

 

dsc-0193au.jpg

Odměnou vám bude nejen krásný výhled na věže chrámu sv. Ducha, ale i na Bílou věž.

 

dsc-0061au.jpg

Z tohoto schodiště se dostanete na Pivovarského náměstí. Ze starého hradeckého pivovaru zde vzniklo tzv. Regiocentrum Nový pivovar.

 

dsc-0050au.jpg

Třetí jižní cestou na Velké náměstí je tzv. Gočárovo schodiště. Podle atypických svítilen mu Hradečané také říkají "Schodiště u tří tupláků". Toto schodiště bývá využíváno i jako venkovní divadelní scéna v době divadelního festivalu, oblíbené je také svatebními fotografy.

 

dsc-0097au.jpg

Jižně od "Myší díry" můžete najít také řadu zajímavých budov. Toto je bývalá koželužská škola, rovněž navržená J. Gočárem. Dnes zde sídlí Střední průmyslová škola.

 

dsc-0106au.jpg

Pohled na část Střední průmyslové školy od Studijní a vědecké knihovny. Vlastně mě zaujal hlavně odraz staré budovy v prosklené části absolutně moderního objektu. Ale o tom třeba někdy příště.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.