Babička smí domů, jen když uvaří
Ilustrační foto: pixabay.com

Babička smí domů, jen když uvaří

29. 1. 2020

Domovy seniorů jsou plné zajímavých lidí, kteří prožívají nevšední životní příběhy. Naše příbuzná již pět let sdílí jeden pokoj s paní Svobodovou. Na méně než dvaceti metrech čtverečních jsou dvě postele a úložné prostory na všechno, co dvěma starším dámám z aktivního života zbylo.

Obdobně jako v dalších průměrných zařízeních tohoto typu jsou toalety a koupelny společné na chodbách.

Paní Svobodová se ještě před pěti lety pečlivě starala o velkou rodinu. Víkendové obědy a večeře včetně krabiček jídel pro deset lidí byly její hlavní starostí. Pak náhle zemřel její manžel. Rodina dlouho neváhala s řešením její budoucnosti. Vždyť přece vnučka Janička čeká rodinu a mladí nemají kde hlavu složit. Štěstí jim přálo a našlo se umístění v domově pro seniory. Co na tom, že je více než padesát kilometrů od původního domova paní Svobodové? Stejně nikdo z mladých nemá čas na pravidelné návštěvy.

Tak ubíhal čas a blížily se vánoce. Najednou dospělé dcery a snacha paní Svobodové s hrůzou zjistily, že není nikdo schopen připravit všechna obvylká sváteční jídla. Osvítila je spásná myšlenka - přivezeme si babičku. S železnou pravidelností dva dny před všemi svátky a rodinnými oslavami si pro babičku přijedou do domova seniorů. A jejich stoly se zase mohou prohýbat pod pečeními husami, kachnami, řízky všeho druhu, svíčkovou i domácími knedlíky. Babička ve volných chvílích vyšvihne domácí buchty, záviny a sem tam nějaký dort podle starého rodinného receptu. Postel, do níž se po dvanáctihodinové šichtě sesune, se vždycky najde. Poslední den své návštěvy u rodiny věnuje přípravě tradičních krabiček s jídlem pro celou početnou rodinu. Naštěstí se večer najde obětavec, který ji dopraví zpět mezi seniory. Jinak by musela cestovat vlakem a dvakrát přestoupit.

Paní Svobodová si moc vyskakovat nemůže. Součástí jejich výletů k rodině je rozdávání dárků, a tak ze skromného kapesného přemýšlí, co koupit každému z příslušníků klanu. Ještě štěstí, že cestou k rodině stojí jedno z velkých obchodních center, a tak je jí umožněno nakoupit vše na jednom místě.

Ona sama si pak skoro z každé návštěvy přiveze originální dárky: zástěru a zdravotní pantofle. Že již léta touží po pěkné halence nebo teplé šále? To nikoho nezajímá.

Nevěřili byste, že paní Svobodová se na návrat do domova seniorů vždycky těší.

Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.