Maminka a jejích 9 křížků
FOTO: p. Orlická

Maminka a jejích 9 křížků

4. 2. 2020

Když se řekne slovo maminka, mamka, mamča. matka, matička, mamulka, každý si vzpomene na tu svou drahou maminku. Ať ještě žijící, či se na nás dívá z nebíčka.

Moje maminka byla čiperná do 93 roků a samostatná, i když několikrát upadla, skončilo to jen s nějakou modřinou. Poslední její pád byl zlomený krček, který po odvozu do nemocnice jí ihned operovali. Jinak chodí s chodítkem, vozíčkem.
Už není samostatná, potřebuje 24 hodinovou péči a navíc ani ona, ani já s bráchou nemáme bezbarierový byt. A byt maminky patří od bráchy jeho synovi, mému synovci, i celý dům, kde bydlí i on s rodinou. Máme ji u nás v LDN, je to krásný dům s pečovatelskou službou a vzornými službami.

Za mamkou chodím skoro každý den, někdy přes den a bavím je ve splečenské místnosti, ty špatně chodící bábinky. Vždy jim nějakou chuťovku na zub donesu, uvařím kafíčko. Bábinky už na mne čekají a srdečně mě vítají.

Hodně mě to naplňuje, když je pobavím a vidím ty jejich rozzářené oči a jejich úsměvy, tak na chvilku zapomenou na ty svoje bolístky, které každý v tak vysokém věku má. Maminka recituje a ráda zpívá, tak mě doplňuje básničkami a písněmi ještě ze školy. I 12 slok z Kytice od K.J. Erbena - Polednice si pamatuje.Ale co bylo na oběd, neví, hodně zapomíná.

Stále jsou tam organizovány nějaké akce pro bydlící seniory. Tak vám jednu z posledních akcí nazvanou Den radosti přiblížím.
V ten den uspořádalo vedení zvláštní akci,.kde všechny babičky a dva dědoušky upravili, včetně manikury, pedikury a kadeřnice. Hezky je oblékli do jejich oblečení a pak už přišla paní fotografka, která je zvěčnila a fotky každé použili na Kalendář pro r. 2020. Měli občerstvení od sponzorů i s hudbou a zpěvákem. Babičky byly nadšené a jejich velký Den radosti s opečováváním si radostně užily.
Tady přikládám s dovolením autorky paní Orlické pár jejich fotografií.
.
Maminka je čím dál menší věchýtek a někdy také nechce moc poslouchat, má svou hlavu jako malé dítě. (Však vzpomeňte si na své dětství).

Mám pěkný vztah plný lásky a pozitivní energie se svou maminkou. Je mezi námi pouto dcery a matky. Takže pokud máte se svou matkou otevřený a citový vztah, velmi si ho važte! A važte si jí, pokud ji ještě máte.

A těm, kterým odešla tam, odkud není návratu, vzpomínejte na ni s láskou a pokorou, vždyť to byla ta máma, co nám dala život.

Děkuji vám, co jste můj článek po dvou letech přečetli až do konce.

Hodnocení:
(5.1 b. / 32 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Sláva,sláva! tak to má být.Chyby je nutné opravit.Přitom nad věcí být a nenechat se rozladit. Není nad poučení,že některý výraz správný není!
Alena Várošová
Pane Raška děkuji Vám za opravu chyby 95 křížků jež jsem ze svého hlediska nevnímala a určitě jsem nebyla sama.Proč z toho dělat vědu,snad se až tak nic nestalo.? Také děkuji i Zuzce a dalšm děvčatům,které mi napsaly komentář.Nechce se mi paní Končandrlová vysvětlovat,co je to profil,nebo-li uživatelské jméno.Co k tomu patří,ale nejste tady v tom sama.Hezký večer všem.
ivana kosťunová
Křížky neřeším, ale moc se mi líbí fotografie, jsou profesionální, a maminka je i ve svých letech "modelka" Krásně by s vyjímala v nějakém ženském časopisu na titulní straně.
Jan Raška
Chybu v titulku jsem opravil. Snad se tolik nestalo :-)
Zuzana Pivcová
Paní Lenko K., odpovím Vám raději na chatu Redakce.
Lenka Kočandrlová
Nevím,co tím myslíte,jaký vyplněný profil? Stále nechápu,proč nejde opravit takovou zřejmou chybu! Kdyby někdo napsal v nadpisu " Ribi na vánočním stolu " ,tak se to taky nechá být??
Ilona Kolářová
Mamince přeji ještě minimálně deset let ve zdraví. Náš život je naprogramován na sto dvacet let, ale to se zvažuje při ideálním prostředí.
Alena Várošová
Paní Kočandrlová,určitě to nebyla až taková kritika. Když jste taková opravdická osoba,tak můžete vystupovat pod vyplněným profilem,tak jak řada jiných lidí tady na íčku,když tak ráda diskutujete.I když nakonec mi do toho nic není.
Dana Puchalská
Nedá mi to, musím reagovat. Připadá mi ono handrkování o počtu křížků velice (abych byla slušná) hloupé. Manžela babička měla víc než 90 let, když zemřela. A jak o ní vypráví,ona byla na svoje křížky hrdá.
Zuzana Pivcová
Pokud bychom opravili zmíněnou chybu, těžko by pak někdo chápal obsah a smysl části následné debaty, kterou jste odstartovala. To je vše.
Lenka Kočandrlová
Škoda,že místo kritiky na mne, jste tu chybu neopravily! A nepoučily se. Rozhodně jsem opravdická osoba a ne jen její představitelka.
Jitka Chodorová
Alenko, jsi dobrá dcera, ale to už dávno vím, jak už tu někdo napsal, máte s maminkou obě štěstí, že se máte navzájem, i když to někdy je těžké, ten pocit sounáležitostí je za všechny prachy světa. Krásu jsi také zdědila po mamince, tak Vám oběma přeji ještě hodně společných let ve zdraví a lásce. Já už maminku nemám více, jak 20ket, jak ráda bych jí pohladila po její dobré tváři a ještě jednou za vše poděkovala, ale už to nejde. Tak ať se daří Tvé mamince i Tobě.
Jana Šenbergerová
Alenko, máte obě štěstí. Vy, že ještě máte maminku, a ona, že má vás. Přeji vám ještě mnoho společných radostí. ♥♥
Alena Várošová
Milá děvčata,všechny co jste napsaly milé komentáře i ti když jste jen nahlédlii moc,moc vám všem děkuji za maminku..Dnes jsem byla za mamkoiu ji popřát .Koupila jsem kytku,bomboniéru,kafe a napekla koláče pro kamarádky babičky sokolky,které ji dnes mají přijít navštívit a pogratulovat ji..Také už ji nechaly 2x zahrát v naše krajském rozhlase.Také jsem nezapomněla na bydlící,s kterými babička kouká ve společenské místnosti na telku. Personál dostal roládu a kafe. Setkala jsem se tam s bráchou a jeho ženou.Při návštěvě maminky jsem odběhla do pokoje přes chodbu,kde leží od doby co přijela z nemocnice jena srdečná paní.Musela jsem se na ni kouknout.Vítala mě s rozzářenýma očima,je na tom mnohem líp,což mě těší, jak kdy jsem ji před týdnem byla navštívit.Čekala na pohazení.Každý přestárý člověk je jako malé dítě. Čeká na pěkné slovo ,na pohazení, na polibek na čelo,či tvář.Dnes jsem neměla moc času ale zítra zajdu za všema babičkama a taky za tou bývalou její spoubydlící bez nohy na invalidním vozíku,které měla zažádáno o jednolůžák když se dostaví vedlejší budova penzionu. Tak ještě jednou všem děkuji za maminku i vaše vzkazy i když vás maminka nezná, tak děkovala za přání.
Hana Rypáčková
Hezké...Tak do stovky.
Lenka Hudečková
Alenko, krásný článek, který mi nahnal slzy do očí. Moje maminka bude za měsíc a něco již 9 let v nebíčku, ale stále na ni myslím a často si s ní v duchu povídám...Někdy i nahlas ("maminko, Ty to vidíš!")...je krásné, že máš tak hezký vztah s maminkou, která se opravdu dožila hooooodně vysokého věku. Přeji Tvé mamince, aby se dožila do stovky, nejméně. A jsi hodná, že chodíš za szaroušky do domova a přínášíš jim radost ♥♥♥
Zdenka Soukupová
Aleno, krásný článek, krásná maminka. Trochu Vám závidím, i když to s maminkou asi není jednoduché. Moje umřela mladá, v necelých 52 létech. Pořád vzpomínám.
Marie Novotná
Krásná žena, plná něhy, lásky a pokory. Přeji jí hodně zdraví do dalších let a Tobě ještě hodně chvil s maminkou.
Helenka Červenka
Dojemné! Moc ti to štěstí s maminkou přeji, já svou nemám od čtyřiceti let a chybí nejen nám dětem, ale i všem vnoučkům, moc si ji neužili
Anna Čípová
Ali, maminka je krásná žena i v tak pokročilém věku. Oceňuji nápad s kalendářem, focení bylo určitě velkým zážitkem pro všechny staroušky. Přeji ještě hodně krásných zážitků s maminkou. Moje maminka žije už jen v mých vzpomínkách.
Alena Vávrová
Alenko, kdykoliv napíšeš o své mamince, je v tom tolik lásky, obdivu a dobrosrdečnosti, že nelze než pochválit a nám, co už svoji milovanou maminku dlouho nemáme, trochu i závidět. Maminka je krásná dáma i v 95 letech (a ty se jí moc podobáš). Přeji vám oběma ještě krásný společný čas. Ta akce byla skvělá a ty profi fotky budou jednou krásnou památkou ♥ .
Jiřina Votavová
Aleno, mamince přeji všechno nejlepší. Určitě je "šťastná to žena". ☺ Ne jako níže diskutující paní, která se už předvedla ve svém příspěvku u článku "Vánoční příběh" od Eleny V. Ten o ní prozradil vše. ☻
Libuše Křapová
Ali, Zuzko, palec nahoru :-)
Alena Várošová
Děvčata, děkuji vám všem za kladné komentáře.Jsem ráda,že se maminka těch 95 let zítra dožije a možná i trochu víc. Příspěvek od paní Kočandrlové,mě nemůže rozházet.Děkuji Zuzko za zastání.Pokud bych někoho kritizovala ,tak rozhodně bych měla vyplněný profil a ne jen jméno a příjmení,pokud je ovšem pravé.I tak děkuji za ponaučení, asi nejste tak vzdělaná ,jak ze sebe děláte.
Jana Mesarčová
Krásná baběnka, krásná slova. Článek pohladil. Děkuji.
Anna Potůčková
Alenko, takovou fešnou maminku má jen v tomto věku málokdo. Moc hezký, dojemný článek a mamince přeji do dalších let spoustu zdraví. A z negativních komentářů si Ali nic nedělej, někdo má potřebu si rýpnout, aby mohl žít dál. U nás se říká, že by takový člověk ani neusnul......
Zuzana Pivcová
Paní Kočandrlová, docela se Vám divím, že máte potřebu si rýpnout kvůli názvu takového citlivého článku a poučovat. Když už se tak vzděláváte, tak neříká se "nacionálie", nýbrž pouze "nacionále".
Zuzana Pivcová
Alenko, maminka je stále krásná a nějaké to zapomenutí už jí člověk snadno odpustí. Když si uvědomím, že naše maminka nežije už skoro 43 let! Já vím, něco bylo tak, něco jinak. Alespoň, že jsi s maminkou měla štěstí. To Ti moc přeji.
Lenka Kočandrlová
Á jéje,tady někdo neví,co to znamená "křížek" !!! Je to X = 10 let.Paní těžko bude 950 let,že? Spíš tedy mělo být 9 a půl křížku. Něco podobného,jako když chce někddo po někom "iniciály" místo "nacionálie"! je třeba se stále vzdělávat. Jinak článek o mamince je zajímavý.
Danka Rotyková
Aleno, hezky jste to popsala, jakoby jste psala o mně a mojí mamince, i když je jí "jen" 90 let. Bez DS bychom měli docela dost problémů, ještě že to tak je. Obdivuji všechny zaměstnance, kteří se o naše staroušky starají, je to nesmírně náročné.
Věra Ježková
Mé mamince je 87 let, žije v DS – má těžkého Parkinsona. Taky se ztrácí před očima. Obdivuji každého, kdo v takovém zařízení pracuje. Alenko, jsi skvělá. Tvé mamince přeji ještě hodně spokojených let.
Marie Ženatová
Moje maminka se dožila v celkem dobrém zdraví a samostatnosti 92 roků, jezdívala jsem za ní moc ráda a pomáhala jí, teď už na ni jen 9 let vzpomínám. Ale do Domova důchodců u nás chodím občas za mnohými známými také s nějakou dobrůtkou. Ale Vaše maminka je skutečně ve svých 95 letech velmi krásná - buďte ráda, že ji máte - ta moje mi dost chybí...
Eva Mužíková
Alenko, Tvoje vyznáni je opravdu dojemné. Maminka je krásná i ve svých 95 ti letech. Hodně zdraví .
Alena Tollarová
Moje maminka odešla už před dvaceti lety a zbyly jen vzpomínky. Přeji vám, abyste si vzájemné úcty a radosti užívaly co nejdéle. Hodně zdraví!
Soňa Prachfeldová
Milý článek Alenko o Tvé mamince, mamku máme jenom jednu, mám pocit i když už tu není , že je přesto se mnou.
Marie Seitlová
Ali, moc pěkně jsi popsala jak máš svoji maminku ráda. Je to krásná paní, na fotkách ji to moc sluší. Jsi úžasná, že se věnuješ i ostatním na LDN. Já už jen mohu vzpomínat.
Jana Kollinová
Krásný článek věnovaný s láskou mamince. Obdivuji úžasnou jiskru v očích Vaší maminky. Je krásná nejen na pohled, ale určitě i svým srdcem. :-)
Hana Nováková
Krásná stará dáma, článek jí věnovaný mě dojal, moc hezky napsaný
Elena Valeriánová
Krásné vyznání, napsané s citem a láskou. Den radosti je prima nápad. Ali, vím jaké to je, když jsi očekávaná, mám to tak, když mám čtení v pečovatelském domě. Pozdravuj svoji maminku, ať je jí hezky na světě.
Marie Doušová
Krásná slova a pravdivá. Na maminku se nedá zapomenout a vzpomínám na svojí vemi často a s láskou.
Dana Puchalská
Alenko,:-) :-) :-). Ano s úsměvem jde život líp. A mezi námi, moc jí to na fotografiích sluší.
Jitka Hašková
Krásný článek. Jsi úžasná, že se věnuješ všem v LDN, nejen svojí mamince.
Růžena Kuželková
Moc hezky vyjádřeno,co k tomu dodat - vše bylo řečeno.