Únorový bylinkář: Myslete na své ledviny
Celík zlatobýl. FOTO: pixabay.com

Únorový bylinkář: Myslete na své ledviny

5. 2. 2020

Ledviny jsou nejohroženějším orgánem tohoto měsíce. Souvisí s činností močového měchýře, takže je nutno podpořit oba tyto orgány. Podle čínské medicíny ledviny ovlivňují kosti a klouby. Jedná se například o bolesti kolen, ale i různé ekzémy. Říká se: „Neznáš-li příčinu, pamatuj na ledviny!“

Nemáme-li žádný problém s močovým ústrojím, popíjíme v tomto období preventivně čaj ze směsi bylin, které ledviny jen „hladí“. Je to březový list, přeslička a kopřiva – nať, vřes a rozrazil lékařský – kvetoucí nať, všeho stejným dílem a užíváme formou nálevu.

Další užitečnou bylinkou je řepík lékařský. Jako odvar nám pomůže při lehkých močových a ledvinových potížích i při zánětech. Příznivě působí také na játra, žaludek a dvanáctník i jako kloktadlo při ústních a krčních potížích, zánětech a problémech s hlasivkami, při angíně. Odstraňuje staré usazeniny kyseliny močové.

Kloktadlo: 2 hrsti řepíku vaříme v 1l vody dokud se nevyvaří na třetinu.

Zlatý zlatobýl

Jedna z nejúčinnějších bylin pro úpravu funkce ledvin je celík zlatobýl. Nedoporučuje se však samotný, ale ve směsi například s přesličkou, kopřivou, tužebníkem jilmovým, březovými listy, vrbovkou malokvětou. Ing. Jiří Janča doporučuje tolik dílů zlatobýlu, jako ostatních bylin dohromady. Je nenahraditelný, kromě výrazného močopudného účinku léčí zánětlivé a degenerační choroby močového ústrojí, snižuje množství bílkovin v moči, pomáhá při močových kamenech, prostatě upravuje látkovou výměnu a nejrůznější kožní projevy. Pozor však na jeho pravost – záměnu s jinými druhy zlatobýlu nebo se starčky!

V tomto období má voda tendenci zůstávat v těle, kde působí spíše záporně a měli bychom se jí zbavovat. K tomu nám pomohou další byliny s močovým a detoxikačním účinkem: tužebník jilmový – má mnohostranné použití. Jeho kvetoucí nať příznivě ovlivňuje látkovou výměnu, odvádí z organizmu nadbytečnou tekutinu, příznivě ovlivňuje otoky, revmatismus, dnu, ledvinové a močové kameny, má celkově tonizující účinky a snižuje vnímání bolesti. Je výborným léčivem při chřipce a angíně, významně působí na hojení ran, proleženin, bércových vředů, působí na paradontózu, afty i průdušky.

Nejúčinnější je tzv. pomalý nálev: 1 pol. lžíce drogy se spaří 250 ml vody, 12 hod. se vyluhuje, užívá se 3x-4x denně.
Běžný nálev: připravíme stejně, jen vyluhování trvá pouze 20 min.
Víno: 1 l přírodního vína a hrst květů 2 dny vyluhujeme, scedíme a užíváme 1 malý pohárek při jídle.
Odvar na vnější použití: hrst kvetoucí nati vaříme 3 min. v 1 l vody a 20 min. vyluhujeme.

Na kameny přeslička

Přeslička rolní má rozsáhlé použití: působí na rozrušování ledvinových kamenů, doporučuje se 1x měsíčně k vyčištění ledvin při pití chlorované vody, čistí žaludek, odvádí z těla písek a těžké kovy. Nať se musí 5 min. povařit a 20 min. vyluhovat. Denně se smí pít nejvýše 8 lžic odvaru, v jedné dávce jen 2 lžíce. Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou. V organizmu starších lidí klesá její potřebný obsah a je vhodné ho pomocí přesličkového odvaru doplňovat.

Vnější použití: k omývání vlasů a koupele při zánětech ledvin a močových cest.

Tyto byliny jsou nesmírně důležité, protože nyní je nejvíce ohrožena schopnost ledvin vylučovat zplodiny. A tím klesá obrana proti všem druhům nádorů!

Ve druhé polovině měsíce už má voda kladný vliv. Je zapotřebí vypít alespoň 2 l denně – ve všech podobách. Účinně nám pomáhá při pročišťování těla. K tomuto účelu je vhodný pýrový čaj, který důkladně propláchne ledviny. Mimo to má hojivé a bolest mírnící účinky: 1-2 čaj. lžičky oddenků pýru plazivého se přelijí šálkem vařící vody, 10 min. vyluhujeme a pijeme několik šálků denně.

Pozor! Lidé trpící hromaděním vody vlivem omezené činnosti srdce nebo ledvin by měli užívat následující byliny po poradě se svým lékařem: medvědice lékařská, celík zlatobýl (syr.? Zlatobýl obecný), přeslička rolní.

Co ještě na ledviny?

Dalšími bylinami na nejrůznější ledvinové problémy jsou: vřes obecný – čaj z kvetoucí nati působí zejména při zánětech močového měchýře a ledvinových pánviček. Flavonoidy zabraňují degeneraci buněk – stárnutí. Osvědčuje se i na obklady při kožních vyrážkách.

Vrbovka malokvětá je známou bylinou užívanou při zánětech prostaty, ledvin a močového měchýře, protože pročišťuje ledviny a močové cesty. Užívá se jako nálev z drobně nasekané usušené natě, ale lze ji přidávat i do směsí s celíkem, zlatobýlem, kontryhelem a fenyklem.

Svízel syřišťový působí hlavně na oblast ledvin, zejména při alergiích, které jsou způsobeny jejich nedostatečnou funkcí. Při ledvinových kamenech pomáhá v kombinaci s celíkem zlatobýlem.

Cibule ovlivňuje hospodaření s vodou v organizmu, což je při chorobách ledvin důležité. Osvědčuje se užívat cibulový sirup (viz leden).

Dýňová semena působí úspěšně při ledvinových nemocech i preventivně. Kromě toho obsahují mnoho zinku, který podporuje imunitu. Ta je v únoru velmi potřebná, protože období chřipek a nachlazení trvá. V kombinaci s nálevem z tužebníku jilmového je nejlepším prostředkem proti chřipkovým onemocněním třapatka nachová. Nejúčinnější je ve formě tinktury přidané do nálevu: kořeny nebo okvětní lístky vyluhujeme v čistém lihu v poměru 1:4 po 3 týdny na slunném místě. Preventivně se užívá 1 pol. lžíce, léčebně 5 pol. lžic denně. Významně působí i při angíně, zánětlivých onemocněních ledvin a všech zánětech.

V pupenech a mladých výhoncích jsou uloženy bioaktivní látky velice cenné jak pro rostliny, tak pro naše zdraví. Při sběru však musíme být k dřevinám šetrní, necháme je žít! Pupeny a mladé výhonky jsou nejúčinnější v podobě tinktur:

Bříza bradavičnatá – je účinná při zánětech ledvinových pánviček a výskytu bílkoviny v moči. Protože ovlivňují kosti a klouby, používáme tinkturu i při osteopenii, osteoporóze a revmatismu.
Buk lesní – působí při ledvinových kolikách, kaméncích a ledvinovém selhání. Vhodná je kombinace se svízelem syřišťovým a vrbovkou malokvětou.
Borovice lesní regeneruje kosti a chrupavky. Doporučuje se kombinovat s listy nebo kořeny pampelišky, která regeneruje vazivové a pojivové tkáně.

Chystejte si bylinkovou zahrádku

V lednu jsme si promysleli, které léčivky si letos pořídíme, nakoupili semena a nyní je čas zamyslet se, jak bude naše bylinková zahrádka vypadat. A pokud už ji máme, lze ji rozšířit a vylepšit. Několik tipů pro inspiraci:

Nejmenší zahrádka – klasický záhon, vyvýšený záhon, bylinková spirála
Větší zahrádka – vyčleněný prostor rozdělený symetricky nebo volně na menší záhonky

Začlenění některých léčivek do trvalkových záhonů: kozlík, jirnice, třapatka, kontryhel, levandule, mateřídouška, rozrazil, oman a jiné.

Ať už zvolíme kteroukoliv variantu, vždy je důležité, aby naše bylinková zahrádka, nebo alespoň její část, byla poblíž kuchyně. Cestičky by nám měly umožnit, že se bez problémů dostaneme k bylinkám i za deště.

bylinky
Hodnocení:
(4.7 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.