O síle, trvání a koncích dlouholetých přátelství
Ilustrační foto: ingimage.com

O síle, trvání a koncích dlouholetých přátelství

16. 2. 2020

Naše přítelkyně (omlouvám se mužům, že to pojímám přednostně jako ženskou záležitost) nás znají během našich nejlepších i nejhorších etap života. V časech našeho zlomeného srdce, pádů i úspěchů jsou tu pro nás. Sdílíme navzájem nejskrytější tajemství a společně slavíme různé události.

Tyto vztahy, které mohou být velmi podstatné pro naši celkovou životní spokojenost, jsou něčím, čím jsme si jisti, že vytrvá. Takže, čím to, že některá přátelství, která se zdála být prověřena dobou trvání, náhle skončí, jsou přerušena a mnohdy bez vysvětlení? A když skončí z nějakého uvedeného důvodu, pak ten důvod v nás vyvolá pochybnost, zda to tedy za těchto okolností vůbec kdy skutečné přátelství bylo. Nechat přátelství, do kterého jsme během života tolik investovali, spadnout někam na vedlejší kolej, se zdá být nesmyslné.

Co se tedy vlastně stalo? Odborníci říkají, že neexistuje jeden jediný náhlý důvod, proč se přátelství rozpadne. Je to jen důvod zástupný. Bylo by dost malicherné zavrhnout přítelkyni kvůli tomu, že nepřišla na naši oslavu, a už ji od té doby neznat. Některé uvedené důvody rozchodu jsou triviální, některé působí vážněji. Mezi odborníky však panuje přesvědčení, že přátelství, které stojí za to udržet, zachováno být může.

Přátelství se může přervat z řady důvodů, které vedou k jeho konci. Jsou to především měnící se životní hodnoty a priority. Jinak nahlíží na život šestnáctiletá dívka, jinak šedesátiletá zralá žena. Další důvody pak zahrnují zradu (skutečnou, ale i vnímanou), různorodé kariérní dráhy, rodinný stav, nerovné sociální postavení a růst odlišným směrem (životní filozofie, politika). Lze tedy obecně říci, že přátelství musí být pro obě strany rovnocenné a vnímané jako nenucené. Pokud udává kurz jen jedna strana, zatímco druhá se jen pasivně přizpůsobuje, ale spokojena není, není to pravé přátelství.

Pokud obě strany věří, že jejich přátelství stojí za zachování, a mají dobrou vůli si udělat čas a vše si prohovořit, může přátelství překonat různá úskalí života. Komunikace je při tom klíčová a síla přátelství na ní nepochybně závisí. Komunikativní schopnosti mohou přátelům pomoci projít úspěšně změnami, které by mohly pevnost jejich vztahu ohrozit.

Říká se, že ztráta přítele je často jako ztráta části sebe. Máme-li toto na paměti, pak bude nejmoudřejší postup respektovat přirozený vývoj i s jeho přílivem a odlivem, raději, než jednat ve spěchu a afektu a vše skončit.

Co si myslíte o dlouhodobých přátelstvích, zažili jste či ještě zažíváte takové? Rozpadlo se vám po letech přátelství a co k tomu vedlo? Jsou věci, které svěříte raději přítelkyni než partnerovi? A co přátelství mezi osobami obojího pohlaví?

přátelství vztahy a sex
Hodnocení:
(4.9 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.