Celebrity nejsou šťastnější než my, nemá cenu se s nimi srovnávat
Herečka Audrey Hepburn. Ilustrační foto: pixabay.com

Celebrity nejsou šťastnější než my, nemá cenu se s nimi srovnávat

28. 7. 2020

V dnešní době, kdy otázku kultury přebraly do velké míry sdělovací prostředky, jsme neustále bombardováni představou těch, kteří mají víc než my. Je nám to dáváno na vědomí buď přímo nebo jen náznakově podsouváno, že tito lidé jsou hezčí, inteligentnější, zajímavější a šťastnější než my. To je ovšem klam.

Vidíme pouze tu stranu celebrit, kterou nám někdo jiný podstrkuje a chce, abychom ji viděli. Ať už je to exotická dovolená v cizině, na níž celebrita vystavuje své božské, silikonem upravené tělo, nebo společenská akce, při níž celebrita v modelu známého módního návrháře představuje svého nového přítele. Ten někdo, který nám toto prezentuje, se nám tím snaží většinou něco prodat a pro sebe získat výdělek.

Jako sociální tvorové se chceme srovnávat s jinými.
To je přirozená vlastnost. Ale už jen samo to, že něco přijde přirozeně, neznamená, že nás to učiní šťastnými. Pokud chceme být pozitivnější, musíme se naučit obrátit svůj pohled do sebe a srovnat se s jednou jedinou osobou, a to jsme my sami. Možná, že už dávno jste se naučili nesrovnávat se přímo s celebritami. Ale co vaši přátelé, rodina a známí? Není to tak, že nechcete žít podle očekávání jiných, ale svou představu nemáte?

Srovnávání sebe s jinými není jen kontraproduktivní, je to neférové.
Proč? Protože lidé, s nimiž se srovnáváme, jsou jen iluze. Na povrchu třeba vypadají klidně, ale pod tím mají stejné problémy, obavy a nejistoty, jako my ostatní. A v případě celebrit je propast mezi vnímáním a realitou ještě větší. Vědomí neustálé pozornosti ze strany médií a veřejnosti je činí mnohdy tak bezradnými, že si to nedokážeme ani představit.

Srovnávání sebe s ostatními je ztráta času.
Není už konečně na čase, začít hodnotit své životy, co se týče vlastních cílů, tužeb a harmonogramů? K čemu má vést srovnávání? Abychom si zvedli sebevědomí, že jsme lepší, nebo se naopak trápili tím, že jsme horší? Stejně tak, jako mnoho dalších aspektů štěstí, učit se zastavit srovnávání sebe s jinými je vědomý proces. Nepřijde to samo od sebe. Dobrou zprávou je, že s trochou praxe se každý z nás dokáže naučit být svým vlastním měřítkem života.

Zkusme několik způsobů, jak toho dosáhnout.
Zaměřte se na to, co dokážete kontrolovat. Nastartovat externí srovnávání je snazší, než když se zaměříme na své vnitřní cíle, touhy a plány. Je to dlouhý proces, ale začíná některými velmi snadnými otázkami. Pro co se umíme nadchnout? To je pro mnoho lidí obtížná otázka, z pohledu štěstí však zcela zásadní. Mnozí z nás dlouho žili ve stínu očekávání druhých, až jsme zapomněli, o co jde nám samým. V čem jsme dobří? Čeho chceme dosáhnout?

Jestliže věříte tomu, co vidíte v TV, tak byste si měli uvědomit, že jen velice málo žen nad 60 vypadá skutečně jako sexy krasavice, které vzrušují staré i mladé muže. To vás může nechat zcela v klidu. Buďte aktivním spotřebitelem médií. Externí srovnávání jsou určitým skrytým prodejem. Zeptejte se proto: Co se mi ta osoba snaží prodat? Občas to nebude produkt, ale třeba politika.

Jestliže ženy nad 60 podlehnou fenoménu mládí a s tím spojeným prostředkům "proti stárnutí", pak každoročně utratí obrovské sumy za nabízenou kosmetiku a různé terapie a úpravy. Ty nám říkají, že, když budeme vypadat mladší, budeme se cítit lépe. Ve skutečnosti se však cítíme lépe, odmítneme-li jakákoliv srovnávání a zaměříme se na své tužby a cíle. Samozřejmě není nic špatného na tom, chtít se cítit krásně, ale měli bychom vycházet ze svých vlastních zdrojů. Jsme-li připraveni být sami svým vlastním měřítkem hodnot, jsme připraveni být šťastni.

Hodnocení:
(4.9 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Bude podle vás Roman Prymula lepším ministrem zdravotnictví než Adam Vojtěch?

Rozhodně ano

20%

Myslím, že ano, Adam Vojtěch byl opravdu slabý

16%

Nevím, to se uvidí

18%

Myslím, že ne, Vojtěch nebyl špatným ministrem

25%

Rozhodně ne,

21%