Stačí posekat? Ne, krásný trávník vyžaduje také vertikutaci
Výkonný francouzský benzinový vertikutátor Stafor S 400 L s prodlouženou 7letou zárukou. Foto: Mountfield

Stačí posekat? Ne, krásný trávník vyžaduje také vertikutaci

10. 3. 2020

Zahradní trávníky to mají těžké. Když je v zimě hodně sněhu, tak trpí. Když je ho málo nebo dokonce žádný, jako v posledních letech, strádají ještě víc.

Při absenci sněhové pokrývky jsou totiž trávníky nekompromisně vystaveny nejen holomrazům, ale také výraznému suchu. Škody na nich jsou mnohem vyšší, než kdyby byly celé měsíce pod sněhem. Co s tím?

 K tomu, abychom měli na zahradě vždy překrásný, hustý a zdravě vyhlížející trávník, už nestačí jen kvalitní sekačka, správné osivo a hnojivo. Během sezony se totiž v každém trávníku nahromadí zbytky posekané trávy, odumřelé rostliny a v důsledku toho trávník zarůstá plevelem a mechem. Vytváří se v něm nepropustná vrstva, říká se jí plsť, která trávník doslova dusí.

Když není voda…
Řešením je vertikutace. Ta se provádí vertikutátorem, který pod kapotou ukrývá soustavu desítek speciálních tenkých svislých nožů nebo pružin, které jsou upevněny na otočné hřídeli. Nože se šetrně zařezávají do trávníku – čistí jej, provzdušňují a umožňují mu dobře odnožovat a houstnout. Především mu ale pomáhají rychle vstřebávat živiny a vláhu.

schema_vertikutator_3v1_2.jpg

Jak funguje vertikutace:

Obr. 1: Nože vertikutátoru naříznou travní drny.
Obr. 2: Drn snadno odnožuje, trávník houstne.
Obr. 3: Za několik týdnů se trávní plocha zacelí novým porostem.

Jenomže v posledních letech blahodárná voda z tajícího sněhu na většině míst v naší zemi chybí. A dříve obvyklé vydatné jarní deště? Ty jsou, bohužel, také v nedohlednu. Odborníci na pěstování trávníků proto upozorňují, že význam vertikutace je pro zdraví trávníků čím dál důležitější. Díky této ozdravné kúře totiž pažit nejen vyčistíme a provzdušníme, ale především umožníme, aby tolik potřebná vláha pronikala rovnou ke kořínkům. Každá vodní kapka se k nim dostane dřív než se stačí vypařit vniveč.

 

Valec_web.jpg 

Detailní pohled pod kapotu vertikutátoru ukazuje horizontální otočnou hřídel, která je osazena desítkami ocelových vertikutačních nožů a pružin.

 

Jak to správně udělat?
Vertikutace by se měla provádět na jaře a na podzim. Podle potřeby je možné trávník šetrně pročesat i jednou dvakrát během sezony. Do jarní vertikutace byste se měli pustit několik dnů po prvním posečení trávníku sekačkou. Do podzimní tehdy, když už to vypadá, že trávník moc neporoste. Aby byla vaše práce co nejúčinnější, je dobré ošetřit trávník vertikutátorem v jednom směru a pak ještě jednou křížem. Po vertikutaci někdy zůstanou holá místa, která dosejte k tomu určenou travní směsí a celý trávník pohnojte vhodným trávníkovým hnojivem.

 

Patriot_web.jpg

Elektrické vertikutátory jsou praktické a velmi snadno ovladatelné, takže důležitou jarní regeneraci trávníku s nimi hravě zvládne úplně každý. Na snímku model Patriot S 1800. Foto: Mountfield

 

Který stroj je vhodný?

Na malou předzahrádku o pár metrech čtverečních postačí ruční vertikutační nebo švédské hrábě. Pro plochy jen o trochu větší už budete potřebovat vertikutátor s elektrickým nebo benzínovým motorem. Práce s nimi je rychlejší, efektivnější a výsledek nesrovnatelně lepší.

Elektrické vertikutátory se hodí pro menší a střední zahrady s blízkým přívodem elektřiny. Jsou velmi tiché, nenáročné na údržbu a vynikají nízkou hmotností, což jim umožňuje být s minimem fyzické námahy skvělými pomocníky na ošetřování trávníku i v rukou žen či seniorů.

Do kategorie elektrických vertikutátorů patří i AKU vertikutátor, který můžete používat díky baterii i tam, kde není přívod elektřiny.

Nejsilnějšími stroji jsou benzinové vertikutátory, které díky vysokému výkonu a velkému záběru s přehledem zvládnou i rozlehlé a členité travní plochy.

 

Více informací najdete na www.mountfield.cz

zahrada
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.