Neděle 17. května: Co by vám nemělo uniknout
Ilustrační foto: pixabay.com

Neděle 17. května: Co by vám nemělo uniknout

17. 5. 2020

Hranice evropských zemí se postupně otevírají. Češi budou moci vycestovat do Rakouska a od soboty také do Německa. Hranice se Slovenskem by se mohla otevřít v první polovině června. Slovinsko již otevřelo hranice se všemi sousedními zeměmi.

- V České republice se počet vyléčených případů z nemoci covid-19 zvýšil na 5422, s nemocí se potýká 2718 lidí. Nemoci podlehlo 296 lidí. Negativní vývoj má takzvané reprodukční číslo R, které ukazuje na kolik lidí každý nakažený virus přenese. Pokud se hodnotu daří držet pod číslem jedna, tak epidemie ustupuje. V neděli poprvé od desátého dubna se jeho hodnota vrátila zpět na jedničku.

- Češi možná v létě budou moci na dovolenou vycestovat nejen do Chorvatska či Slovinska, ale i Řecka a dokonce i Itálie. Ta po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru zruší 3. června všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Platí do pro země schengenského porstoru, tedy i pro Českou republiku. Jako překvapivé označil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež zprávy o otevření Itálie pro turisty od června. Podle Papeže asociace nečekala, že by k otevření hranic došlo tak brzy a nyní tak záleží na samotných cestovních kancelářích, jak se k možnosti cestování postaví, i české vládě, jaká dá doporučení.

- Podle oficiálního celostátního testování na covid-19 má protilátky promile Čechů, což by znamenalo, že nemoc prodělalo málo lidí. Jihočeský kraj pořídil testy z Německa a zjišťoval jiné protilátky. Předběžné výsledky zaskočily. K hodně překvapivému závěru míří testování promořenosti populace proti covid-19 v Jihočeském kraji. Koronavirus bez příznaků ve skutečnosti prodělalo výrazně víc lidí, než kolik ukázaly výsledky plošného testování populace. Více zde.

- Kadeřníci i nadále musejí podle epidemiologa Rastislava Maďara akceptovat současné nošení roušky a štítu. Pro klienty představují riziko. Štít je podle něj důležitý především tehdy, když se kadeřník k zákazníkovi přiblíží. Pokud je dál, štít na sobě nemusí mít. Řekl to dnes na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Iniciátor výzvy vládě za zrušení povinnosti štítů, majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, bude ve svém apelu pokračovat, bude požadovat další stanovisko, řekl včera ČTK.

- Dvaatřicetiletou ženu zatkli a umístili do vazby policisté na Novojičínsku. Je podezřelá, že roznášela koronavirus. Policejní komisař ji obvinil ze zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci. „Přestože byla řádně poučena, že je v karanténě a musí dodržovat patřičná opatření, zákaz porušovala. Ať už jízdou taxislužbou, návštěvou nákupního centra nebo pohybem na veřejnosti přístupných místech bez ochrany dýchacích cest,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Trestní stíhání ženy je vedeno vazebně, hrozí jí až osmileté vězení.

- Nemocnicím pomohou s testováním vzorků na covid-19 další pipetovací roboti, které pro ně připravili výzkumníci z Fakulty elektrotechnické a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Robota Eppendorf nově využívají laboratoře v pražské Nemocnici Na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, další poputuje do vinohradské fakultní nemocnice. Od konce března Nemocnice Na Bulovce využívá robota Pipeťáka, vyvinutého na ČVUT.

- Italský premiér Giuseppe Conte oznámil uvolnění řady omezení včetně opětovného otevření všech obchodů, barů, restaurací a kadeřníků od 18. května za předpokladu, že budou dodrženy regionální pokyny zaměřené na omezení rizika infekce. Dne 25. května se budou moci otevírat tělocvičny, bazény a sportovní centra, bude však nutné dodržovat bezpečnostní pokyny. Od 3. června mohou lidé cestovat z jednoho regionu do druhého.

- Ve Španělsku zemřelo za poslední den 102 pacientů s koronavirem, což je nejméně od půlky března. Celkem má země 27 563 obětí a 230 698 nakažených. Nově infikovaných za poslední den přibylo 539, což je zhruba stejně jako v pátek, informovalo dnes místní ministerstvo zdravotnictví.

 

koronavirus
Hodnocení:
(5.2 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - desátý týden <p>Vědomostní kvíz tohoto týdne začneme netradičně zostra. Kvízové otázky na dnešní den jsme připravili společně s Českou bankovní asociací a vy máte možnost prokázat, jak zvládáte finanční gramotnost a také, jak pozorně jste četli <a href="/clanek/detail/27571/jak-na-penize-s-ceskou-bankovni-asociaci-pri-sjednavani-pujcky-budte-opatrni-cesta-do-dluhove-pasti-muze-byt-rychla-jako-jizda-na-horske-draze" target="_blank">článek o dluhové pasti</a>, ve kterém se také skrývá většina odpovědí. (Od zítřka pojede kvíz zase v tradičním režimu).</p>