Pondělí 18. května: Co by vám nemělo uniknout
Ilustrační foto: pixabay.com

Pondělí 18. května: Co by vám nemělo uniknout

18. 5. 2020

Nouzový stav v České republice po dvou měsících skončil. Řada opatření proti šíření koronavirové epidemie však bude platit i nadále. Patří mezi ně třeba kontroly na hranicích, zavřené restaurace anebo speciální režim na školách.

- Nemoc covid-19 byla v České republice testováním prokázána u 8480 lidí, uzdravilo se již 5468 pacientů, 298 lidí nemoci podlehlo.

- Vláda se dnes bude zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat by kabinet měl i o možném dřívějším uvolnění než 13. června.

- Pokusy na křečcích odhalily, že hromadné používání roušek snižuje přenos koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19. Oznámil to dnes tým vědců z Hongkongu, které citovala agentura AFP. Výzkum Hongkongské univerzity je jedním z prvních, které se konkrétně zaměřily na zjištění, zda roušky nebo obličejové masky mohou zabránit symptomatickým i nesymptomatickým nositelům koronaviru nakazit ostatní.

- Počet lidí, kteří ve Francii zemřeli s covidem-19, překonal hranici 28 000. Za den přibylo dalších 483 mrtvých, což je nejvíce od 23. dubna. 

- V Británii zemřelo za den s covidem-19 dalších 170 lidí, je to nejnižší denní přírůstek od 24. března. Celková bilance mrtvých vystoupila na 34 636. 

- Ve Španělsku poprvé po dvou měsících klesla denní bilance obětí koronaviru pod stovku. Za poslední den zemřelo 87 pacientů, což je ještě méně než v sobotu, kdy úřady hlásily 102 úmrtí. Snížil se i počet nově nakažených: pozitivní test mělo za posledních 24 hodin 421 lidí.

- Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse je ve Spojených státech přinejmenším 1 471 674 pozitivních případů koronaviru a 88 836 obětí stejné nemoci.

- Úřady v Jižní Americe narazily s bezpečnostními opatřeními kvůli koronaviru na tržištích. Například na trhu v Limě se nakazilo na 79 % obchodníků. U čtyř z pěti prodavačů na jednom z nejvýznamějších trhů v Peru byl potvrzen koronavirus. Vysoké číslo upozornilo na rozsah onemocnění v regionu: vše nasvědčuje, že právě trhy, které jsou v Jižní Americe tradiční, značně přispívají k šíření viru v regionu.

 

S koncem nouzového stavu končí i naše každodenní zprávy o "koronavirové situaci" v České republice a ve světě. Věříme, že se situace bude už jen zlepšovat. Přejeme všem hodně zdraví a dobré nálady!

koronavirus
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu