Turan roční podporuje růst a vitalitu vlasů. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při bolestech hlavy i kloubů
Ilustrační fotografie: pixabay.com

Turan roční podporuje růst a vitalitu vlasů. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při bolestech hlavy i kloubů

9. 7. 2020

Tato jednoletá planě rostoucí rostlina potěší zahrádkáře - odpuzuje slimáky a působí také proti houbovému napadení u jahod. Na vesnicích ji lidé dávají do matrací proti blechám.

Turan roční dosahuje výšky až jednoho metru a roste na loukách, u cest, v parcích i na rumištích. Její květy vyloženě přitahují motýly, včely a ostatní hmyz. Má řadu lidových pojmenování - stařeček, staroušek, dědek, dědík, turánek, turek, fousek, chmejřík,  bělina, počůránek, luční stařík, bělovlásek, chmýřina chmýrek, kozlí fousy. Naši předci věřili, že turan ochraňuje před očarováním, uřknutím a kletbou.

Rostliny sušíme na dobře větraných místech při teplotě do 35°C a skladujeme je v uzavřených nádobách. Využití má i kořen, který má silné protizánětlivé účinky a dělají se z něj také tinktury. 

Léčivé účinky 

Při bolestech hlavy - přikládat lehce rozmačkanou rostlinu na bolestivá místa. 

Odvar při bolestech krku a dutiny ústní - hrst natě povaříme 5 minut v 300 ml vody. Necháme 30 minut macerovat, potom vychladit a kloktáme. 

Při onemocnění dýchacích cest

1.) Nálev -1 čaj. lžičku přelijeme 300 ml horké vody a popíjíme 3x denně šálek. 

2.) Odvar z kořene -1 čaj. lžičku kořene vaříme 10 minut v 300 ml vody. Necháme 15 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2- 3x denně. 

Má protizánětlivé účinky při průjmu

1 polévkovou lžíci rostliny zalijeme 250 ml horké vody, necháme 15 minut louhovat a potom scedíme. Pijeme po malých doušcích během dne. 

Zastavuje krvácení při hemeroidech i menstruaci. Je vhodný také při léčbě revmatismu a dně, pomáhá s vylučováním kyseliny močové a při zánětu močových cest. A tlumí bolesti kloubů. 

Nálev zklidňuje vlasovou pokožku a zmírňuje tvorbu lupů. Vlasy jsou lesklé a hladké. Také podporuje růst vlasů a oživuje jemné a křehké vlasy. 

Pozor:  neužívat v těhotenství a při kojení. 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.