Oborou k poustevně Zbyny
Foto: autorka

Oborou k poustevně Zbyny

22. 7. 2020

Jeden z deštivých dnů naší dovolené jsme podnikli výlet do bývalého vojenského prostoru Ralsko. Vyrazili jsme z vesnice Hvězdov, kam jsme dojeli autem. Naším cílem byla skalní poustevna Zbyny.

Cesta k ní vede oborou Židlov, která byla založena na místech, kde dříve cvičily střelbu sovětské tanky. V oboře dnes žijí jeleni, mufloni a dokonce stádo zubrů evropských. Aby zvířata z obory neupláchla, jsou vstupy opatřeny speciálními rošty, po kterých kopytníci nedokážou přejít. Zubři jsou naštěstí plaší a drží se převážně v klidové zóně stranou cest a cyklostezek, které oborou procházejí. I tak je třeba zachovávat obezřetnost a držet se jen na vyznačených cestách. My jsme naštěstí k mé velké úlevě žádného zubra nepotkali. Vzhledem k počasí tu nebyli kromě několika dřevorubců ani turisté či cyklisti.

Cesta nás vedla převážně borovým lesem místy s příměsí bříz a dalších listnáčů až ke skalám, na jejichž vrcholu se kdysi nacházel hrad Zbyny. Zanikl však již ve středověku stejně jako stejnojmenná ves pod ním. Připomínají ho jen téměř neznatelné stopy na půdním reliéfu. Divokým údolím jsme pak došli až k nedaleké poustevně. Tvoří ji čtyři světničky vytesané do pískovcové skalní stěny. Místnůstky mají malá okénka. Obyvatelé si tu mohli dokonce zatopit v krbu, ze kterého kouř odcházel průduchem vytesaným ve skále. Zachovalo se i kamenné schodiště do komůrky v patře. Poustevnu založil ke konci 18. století hrabě Adam Hartig. Zachovalo se i jméno jednoho z poustevníků. Bývalý myslivec Jodocus tu žil zřejmě v letech 1760 až 1777. V roce 1781 byly poustevny rušeny a zanikla i tato.

Přikládám fotky, které jsem pořídila chvílemi i v mírném deštíku, abych vám toto zajímavé místo více přiblížila. Hodila by se i fotka zubra, ale taková hrdinka ani stopařka nejsem :-).

Bližší informace jsem čerpala z Wikipedie a portálu Hrady.cz.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak je to u vás s četbou? Kolik asi knih přečtete za rok?

Přes dvacet

24%

Mezi deseti až dvaceti

19%

Mezi pěti až deseti

19%

Do pěti

19%

Nečtu knihy vůbec

20%