Něco málo o původu jména Marie
Ilustrační foto: pixabay.com

Něco málo o původu jména Marie

28. 8. 2020

Marie, Maruška, Márinka, Mařka a tak dále. Těch variant jména Marie by se mohlo napsat ještě daleko více. Na webu jsem jich objevil rovnou dvacítku. Zajímavé je, že do letošního roku se jedná o nejčastěji používané ženské křestní jméno.

U rodiček však v posledních letech toto starobylé a krásné jméno není příliš v oblibě a je nahrazováno všemožnými novotvary, často přejatými z jiných jazyků. Inu, vývoj nelze zastavit. Jméno Marie dnes už není moderní. Takže českých Marií bude bohužel v příštích letech už jen ubývat.

Jméno Marie má velmi starý původ. V historických pramenech se objevuje jméno Mirjam, nebo v jiných přepisech Miriam, což jsou jména objevující se ve starých hebrejských textech. Jméno Marie se však objevuje i ve staré aramejštině jako Marjam.  Aramejština, stejně jako hebrejština, je jazyk semitský. Aramejština byl ve starověku významný jazyk, kterým se mluvilo skoro v celé oblasti Blízkého východu. A kterým je původně psána i část Bible. Aramejštinou mluvil i Ježíš Kristus. Jméno Marjam znamená v aramejštině něco jako kapka moře nebo krásná, nebo také jednoduše paní. V Bibli se toto jméno objevuje ve své řecké formě jako Marie. Jen v Novém zákoně se objevuje šest různých Marií. Toto jméno bylo totiž v tehdejší židovské společnosti vůbec nejrozšířenější.

V průběhu historie se objevují desítky a desítky nejrůznějších Marií, které výrazným způsobem zasáhly do běhu dějin, politiky či umění.

Ať už to byla ta první a nejznámější Marie – Marie Magdalská, jejíž biblický příběh je na základě nejnovějších výzkumů vážně zpochybňován, Panna Marie, matka Ježíše, mnohé významné panovnice, jako Marie Stuartovna, Marie Antoinetta, Marie Terezie, vědkyně Marie Curie-Sklodowská, naše spisovatelky Marie Majerová či Marie Pujmanová, herečky Marie Vášová nebo Marie Rosůlková a spousta dalších Marií z oblasti politiky, umění či sportu.

A nesmíme také zapomenout na Marušky, které se díky našim skvělým pohádkám zapsaly hluboko do našeho vědomí.

Princezna Maruška z pohádky Sůl nad zlato, Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách, Mařenka od Perníkové chaloupky, televizní Madlenka z pohádky O štěstí a kráse a tak dále.

Ten výčet jmen odpovídá skutečně tomu, co jsem napsal v úvodu, totiž, že jméno Marie je zatím nejrozšířenějším ženským jménem. Podotýkám, že zatím.

Byla by věčná škoda, kdyby toto starobylé jméno z našeho kalendáře postupně zmizelo. Zatím tam ale pevně vězí a doufejme, že i nějaký rok ještě zůstane. Popřejme tedy všem našim Maruškám, zejména těm, které známe a potkáváme bezprostředně ve své blízkosti, těm, v  uvozovkách bezejmenným, které nefigurují v žádné významné události světové současnosti, které se neprohánějí po světových sportovištích ani po prknech, která znamenají svět, popřejme jim prostě, aby nám dále osvěžovaly život svoji milou přítomností.

P.S. Pozdrav všem íčkovým Maruškám!

 

 

Taky jedna Maruška. Ta moje!

Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

10%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%