Něco málo o původu jména Marie
Ilustrační foto: pixabay.com

Něco málo o původu jména Marie

28. 8. 2020

Marie, Maruška, Márinka, Mařka a tak dále. Těch variant jména Marie by se mohlo napsat ještě daleko více. Na webu jsem jich objevil rovnou dvacítku. Zajímavé je, že do letošního roku se jedná o nejčastěji používané ženské křestní jméno.

U rodiček však v posledních letech toto starobylé a krásné jméno není příliš v oblibě a je nahrazováno všemožnými novotvary, často přejatými z jiných jazyků. Inu, vývoj nelze zastavit. Jméno Marie dnes už není moderní. Takže českých Marií bude bohužel v příštích letech už jen ubývat.

Jméno Marie má velmi starý původ. V historických pramenech se objevuje jméno Mirjam, nebo v jiných přepisech Miriam, což jsou jména objevující se ve starých hebrejských textech. Jméno Marie se však objevuje i ve staré aramejštině jako Marjam.  Aramejština, stejně jako hebrejština, je jazyk semitský. Aramejština byl ve starověku významný jazyk, kterým se mluvilo skoro v celé oblasti Blízkého východu. A kterým je původně psána i část Bible. Aramejštinou mluvil i Ježíš Kristus. Jméno Marjam znamená v aramejštině něco jako kapka moře nebo krásná, nebo také jednoduše paní. V Bibli se toto jméno objevuje ve své řecké formě jako Marie. Jen v Novém zákoně se objevuje šest různých Marií. Toto jméno bylo totiž v tehdejší židovské společnosti vůbec nejrozšířenější.

V průběhu historie se objevují desítky a desítky nejrůznějších Marií, které výrazným způsobem zasáhly do běhu dějin, politiky či umění.

Ať už to byla ta první a nejznámější Marie – Marie Magdalská, jejíž biblický příběh je na základě nejnovějších výzkumů vážně zpochybňován, Panna Marie, matka Ježíše, mnohé významné panovnice, jako Marie Stuartovna, Marie Antoinetta, Marie Terezie, vědkyně Marie Curie-Sklodowská, naše spisovatelky Marie Majerová či Marie Pujmanová, herečky Marie Vášová nebo Marie Rosůlková a spousta dalších Marií z oblasti politiky, umění či sportu.

A nesmíme také zapomenout na Marušky, které se díky našim skvělým pohádkám zapsaly hluboko do našeho vědomí.

Princezna Maruška z pohádky Sůl nad zlato, Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách, Mařenka od Perníkové chaloupky, televizní Madlenka z pohádky O štěstí a kráse a tak dále.

Ten výčet jmen odpovídá skutečně tomu, co jsem napsal v úvodu, totiž, že jméno Marie je zatím nejrozšířenějším ženským jménem. Podotýkám, že zatím.

Byla by věčná škoda, kdyby toto starobylé jméno z našeho kalendáře postupně zmizelo. Zatím tam ale pevně vězí a doufejme, že i nějaký rok ještě zůstane. Popřejme tedy všem našim Maruškám, zejména těm, které známe a potkáváme bezprostředně ve své blízkosti, těm, v  uvozovkách bezejmenným, které nefigurují v žádné významné události světové současnosti, které se neprohánějí po světových sportovištích ani po prknech, která znamenají svět, popřejme jim prostě, aby nám dále osvěžovaly život svoji milou přítomností.

P.S. Pozdrav všem íčkovým Maruškám!

 

 

Taky jedna Maruška. Ta moje!

Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(4.9 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Hezký a zajímavý článek. Věřím, že se k tomu krásnému jménu budou lidé vždy zase vracet.
Jan Zelenka
Děkuji všem za pěkné ohlasy.
Jitka Chodorová
Jméno Marie je krásné, ale v poslední době tak trochu zapomenuté. Také si myslím, že znovu ožije v našich vnučkách i pravnučkách... Marie byla moje maminka, jedna z mých babiček, moje teta, tchyně, Marie je i švagrová, a taky jedna z mých dětských kamarádek. Na internetu jsem našla spoustu kamarádek toho jména, ty jsou mého věku, tak je na dálku zdravím, a taky Honzo tu Tvoji Marušku.
Zdenka Jírová
Je to hezké jméno, moje maminka byla také Marie. Moje babička, její maminka, jí říkala Mařenko, její přítelkyně zase Máňo. Já měla spolužačku Marušku. Toto jméno má mnoho obměn a všechny jsou krásné.
Irena Mertová
Marie je krásné jméno. Před 100 lety byla snad v každé rodině, stejně jako Anna.. A z té vaší ať máte radost! Myslím, že nezmizí, dokonce bude někdy i módní, kdo ví.
Dana Puchalská
Já bych se až tolik nebála. V okolí jsou dvě malé holčičky, které se jmenují Marie. Je dobře, že se opět toto jméno dává. U nás v rodině bylo Marií hodně.
Jana Šenbergerová
Když se vracejí Apoleny, o Marie se nebojím. Jména vždy podléhala módním vlnám. Pěkný článek.
Libor Farský
Velmi zajímavý článek. Vzpomínám na písničku "Mary, babička Mary..."
Anna Potůčková
Také mám v rodině nositelky tohoto jména, ale ubývá jich. Potomkům ani jedna nositelka svým dětem toto jméno již nedala. Pokud tomu tak je i v jiných rodinách, nedivím se, že jich opravdu ubývá. Dokonce jedna teta s tímto jménem byla moje kmotřenka u biřmování
Jaroslav Kolín
Já mám v rodě Marie dvě: Svou již zesnulou babičku a nejmladší vnučku (všechny tři mé vnučky jsou od M). Tu když chci pozlobit, říkám jí "Marjáno, brnkni na to piáno!", ale jinak je to Maruška. :D

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu