Ceremoniál zvoníků
Foto: autorka

Ceremoniál zvoníků

1. 9. 2020

V pátek 28. srpna jsem se jaksi nachomýtla k Ceremoniálu zvoníků. Toulala jsem se s fotoaparátem v ruce v historické části města Hradce Králové a využívala jsem teplého a slunečného podvečera k focení. Mou pozornost upoutaly hloučky lidí postávající na Velkém náměstí mezi chrámem Sv. Ducha a Bílou věží. A brzy jsem se dozvěděla, že čekají na průvod a ceremoniál zvoníků. Tento den měl svátek Augustin a na Bílé věži je umístěn třetí největší zvon v České republice jménem Augustin.

 

dsc-0159.jpg

Průvod zvoníků přichází na Velké náměstí

Kolem půl šesté přichází skromný průvod historicky oblečených zvoníků na Velké náměstí, doprovázený trubači, bubeníky a zvědavci. Na malém pódiu se koná ceremoniál, při kterém dostanou zvoníci povolení ke slavnostnímu zvonění. Před cechovní korouhví a ferulí je zároveň slavnostně pasován nový zvoník - vlastně to byla žena zvonice. Po ukončení ceremoniálu zvoníci stoupají na Bílou věž a úderem šesté vypuká slavnostní zvonění, které mě doprovází i po cestě domů.

 

dsc-0177.jpg

Ceremoniál zvoníků - zvoníci dostávají svolení ke slavnostnímu zvonění

 

dsc-0173-1.jpg

Ceremoniál zvoníků - do role nového zvoníka byla tentokrát pasována žena

 

Obdivuji lidi, kteří mají kladný vztah k historii a navíc jsou ochotni se takto angažovat. A nám ostatním tu tímto způsobem aspoň kousíček zajímavé minulosti připomenout.

Ovlivněna tímto působivým zážitkem jsem si vyhledala informace, související se zvonem Augustin. Jsou zajímavé, tak jsem se rozhodla něco z toho přidat na závěr tohoto příspěvku. Bílá věž je dominantou Hradce Králové. Stojí v historickém centru Hradce Králové na Velkém náměstí v nadmořské výšce 244 nad mořem. Byla postavena v roce 1574 z milodarů občanů. Hlavním stavebním materiálem byl hořický pískovec. Na vrchol věže vede 226 schodů. O sedm let později byl do věže zavěšen zvon Augustin, který váží 8 tun, je 169 cm vysoký a v průměru má 2,06 m. Zvon ulil mistr zvonař Ondřej Žáček již v roce 1509, renovací prošel až v roce 2008, kdy také došlo k rozhodnutí, že bude zvonění na tento zvon obnoveno.

 

dsc-0107-6.jpg

Vlevo Bílá věž - zvon Augustin je umístěn v části věže, kde jsou velká okna

Tehdy se také dala dohromady parta zvoníků. Zvon Augustin je totiž jedním z mála zvonů, na které se zvoní ručně. Zvoníků musí být minimálně pět. Čtyři, kteří zabezpečují to rozhoupání zvonu a zvonění. A ten pátý v podstatě nějakým způsobem řídí to zvonění a kontroluje pohyb srdce. Na zvon se zvoní jen o zvláštních příležitostech, podobně jako v minulosti, kdy hlas zvonu svolával třeba jednání městské rady nebo oznamoval začátek a konec výročních trhů. Nebo oznamoval nešťastné události, tedy nějaké nebezpečí. A to v historii města byly především požáry. V současnosti oznamoval zvon Augustin třeba ukončení nouzového stavu a slavnostní zvonění bylo zároveň poděkováním zdravotníkům. Zvonění na zvon Augustin jsou většinou veřejná, konají se u příležitosti různých svátků a slavností. Informace o termínech lze získat na webových stránkách. Vstupenky je vhodné zakoupit předem, do omezeného prostoru ve věži se vejde maximálně 15 zájemců. 

 

dsc-0051-9.jpg

Zvon Augustin, foceno při poslední návštěvě Bílé věže s několika íčkařkami.

 

Zdroje informací k článku:

1. Wikipedie

2. webové stránky Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti

3. Hradecký deník - tam jsem našla pěkné video zachycující zvonění na konec nouzového stavu: https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/hradec-kralove-bila-vez-zvon-augustin-zvonik-nouzovy-stav-zvoneni-konec190520-hk.html

 

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%