„Senioři mají můj respekt a obdiv. Je až neuvěřitelné, jak statečně zvládají koronakrizi,“ říká Martin Kolovratník
Martin Kolovratník. FOTO: Hnutí ANO

„Senioři mají můj respekt a obdiv. Je až neuvěřitelné, jak statečně zvládají koronakrizi,“ říká Martin Kolovratník

24. 9. 2020

„Nikdo z nás neumí zastavit čas. Když Bůh dá, všechny nás jednou čeká stáří. Měli bychom si ho umět užít naplno. Vždyť je to odměna za naši celoživotní práci. Důležitou roli v něm ale zastává rodina. Řídím se tím, že bychom měli být našim rodičům vždy nablízku a umět je podpořit,“ říká s úsměvem na tváři úspěšný pardubický politik Martin Kolovratník, kterého jsme se rozhodli vyzpovídat nejenom o jeho práci a nápadech, ale i o jeho rodině.

Martine, co je podle vás v současnosti největším problémem pro seniory?
Se seniory mluvím velmi často, a tak vím, že ta odpověď není jednoduchá, protože je složité vypíchnout jednu věc. Jsem jedním ze zakládajících členů projektu ŠEDESÁTKA, který se právě seniorům věnuje. Díky tomu jsem se samozřejmě mohl trochu víc seznámit s prostředím, ve kterém se senioři pohybují, a tak si i troufnu mluvit o tom, co je trápí. Rozdělil bych to na dvě hlavní oblasti. První oblast je ta, na kterou máme my jako politici přímý vliv, a měli bychom se tedy pokoušet o její zlepšení, a pak to je oblast, kterou bych nazval náplň života. Je mi sympatické, pokud někdo tráví stáří aktivně, což sice přímo neovlivním, na druhou stranu bychom k tomu stále měli vytvářet podmínky.  

Můžete být konkrétní?
Z první skupiny mohu ilustračně zmínit například výši důchodů nebo kapacitu domovů pro seniory. Všechno zdražuje, ať už to jsou léky, základní potraviny nebo služby. Všechno. Ceny jdou stále nahoru. Už několik let proto navyšujeme důchody a jsem rád, že se nám to daří. Nechápu výtky ze strany opozice, která nás za to kritizuje. Možná by čas od času mohli prohodit pár slov s obyčejnými lidmi, a zjistili by, že život není tak jednoduchý, jak si mnohdy myslí.

Vláda nedávno schválila jednorázový příspěvek 5 tisíc korun, vy tento krok podporujete?
Jednoznačně. Seniorům se během koronakrize zcela objektivně zvedly spotřební náklady, a i v kontextu toho, že vláda různými způsoby pomáhá v podstatě všem skupinám, tak mi to přijde správné a logické. Opoziční kolegové nám sice znemožnili zrychlené projednání ve Sněmovně, ale i tak věřím, že to do konce roku stihneme.

Kandidujete v blížících se krajských volbách, co by podle vás tedy mělo pro seniory dělat hejtmanství?
Mělo by se jednoznačně zaměřit na ubytovací kapacity. Jak říkám, čas nezastavíme a dříve nebo později se bez pomoci neobejdeme. Například u nás v Pardubickém kraji proto usilujeme o využití zcela nového modelu financování. Chceme výrazně zvýšit ubytovací kapacitu domovů pro seniory tak, abychom zajistili všem lidem důstojné stáří. To já vidím jako naprosto zásadní úkol pro příští krajské vedení. Ale pokud nechám politiku stranou, tak každý by měl začít sám u sebe.

Jak to myslíte?
Jak se říká, člověk je druh společenský. Každý z nás proto čas od času potřebuje s někým promluvit. O životě, rodině nebo si prostě jenom tak zavzpomínat na staré dobré časy. Žijeme v uspěchané době a mám pocit, že spousta z nás se neustále za něčím žene. Bohužel přitom zapomíná na to nejdůležitější – rodinu. Není to tak dávno, co moje babička oslavila neuvěřitelných 91 let. Je to opravdu milá a statečná žena, která toho během života prožila mnoho. Největší radost jí ale udělá, když za ní přijdeme a věnujeme jí náš čas. To doporučuji opravdu všem, kteří zrovna čtou tento rozhovor. Uvidíte, že nebudete litovat! Náplň života je ale mnohem širší téma. Pokud dostanu v krajských volbách v Pardubickém kraji podporu lidí, zasadím se o to, abychom například připravili mnohem více aktivit pro seniory. Více výletů, společné zábavy a mnoho dalšího.

 

Zadavatel: Hnutí ANO, Zpracovatel: Hnutí ANO.

 

 

 

 

Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu