S příchodem podzimu je potřeba posílit imunitu
Ilustrační foto: ingimage.com

S příchodem podzimu je potřeba posílit imunitu

6. 10. 2020

Českou republiku bleskově zasáhla druhá vlna koronaviru. Přestože před ní epidemiologově varovali, vláda jejich rady ignorovala. Důsledkem je rapidní nárůst počtu nakažených nemocí Covid-19.

Neohrožuje nás ale pouze koronavirus, je potřeba si dávat pozor i na již známé a obvyklé nemoci. S příchodem podzimu jsme náchylnější k oněmocněním, proto je důležité posilovat svou imunitu.

Roušky jsou spolu s koronavirem tématem číslo jedna již od jara. Jak se koronavirus přenáší a jaké jsou příznaky, již víme všichni. Od televize přes rádio až po tištěné noviny; všude vidíme samé roušky. Otázkou zůstává, jestli jsme ve všem tom rouškovém shonu nezapomněli i na další zásadní věc, tedy na to, jak ochránit své tělo nejen před koronavirem, ale také před jinými nemocemi[1]. Silná imunita se mnohem snáze vypořádá s útoky nemocí a je již obecně známo, že osoby se sníženou imunitou jsou rizikou skupinou.

„Starším lidem se stále předesílá, že jsou riziková skupina. Vláda posílá seniorům roušky. Rouška nás chrání z venku, ale co nás chrání zevnitř? O tom už se jaksi nemluví. Musíme podpořit všechny rizikové skupiny, seniory nevyjímaje, aby se všemi dostupnými prostředky snažili svou imunitu zvýšit,“ podotýká primář v hlavíčskobrodské nemocnici a také poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Abychom si zvýšili imunitu je potřeba dbát zdravého životního stylu a vyvážené zdravé stravy, která je bohatá na zeleninu, ovoce, celá zrna a vlákninu. Jinými slovy na potraviny s obsahem vitamínů, minerálů a jiných složek podporujících naši obranyschopnost. Jestliže chceme získat maximum z potravin, které jíme, mělo by se jednat o výhradně čerstvé produkty. „Koupí čerstvých jablek od našich farmářů získáte ovoce s maximálním podílem vitamínu C a také podpoříte české zemědělce. To je také velmi důležité, uvědomíme-li si, nakolik i je koronavirová krize zasáhla,“ doporučuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Mezi nejdůležitější vitamíny pro silnou imunitu patří již zmíněný vitamín C v čerstvém ovoci a zelenině, ale také například vitamín D, který napomáhá optimálnímu fungování imunitního systému. Nalezneme ho v mléčných výrobcích, rybách a žloutcích. Do kategorie pro imunitu prospěšných minerálů patří především zinek, jehož nedostatkem trpí až 30 % starších osob. Zinek je důležitý pro správnou komunikaci imunitních buněk a jeho nedostatek vede ke zvýšenému riziku infekcí a to především těch respiračnách. Mezi přirozené zdroje zinku patří dýňová semena, ořechy, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny a celozrnné produkty.

Nepodceňujte kvalitní spánek

Kromě správné výživy nesmíme ale podcenit ani spánek. Ten je důležitý pro regeneraci organismu, nedostatek spánku vede k produkci stresových hormonů, které mohou potlačit imunitní systém.

Jak jsme si výše ukázali, existuje široké spektrum možností, jak imunitu posílit přirozenou cestou, aniž bychom museli vynaložit velké úsilí. „Jestliže budeme správně jíst, spát a udržovat se v kondici pohybem, vylepšíme si tak nejen imunitní systém, ale také psychické rozpoložení. A to je také velmi důležité v prevenci všech onemocnění,“ uzavírá lékař Vít Kaňkovský.

 

Zadavatel/Zpracovatel: KDU-ČSL

 

 

Hodnocení:
(5.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.