Jak správně psát slovo covid v češtině?
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak správně psát slovo covid v češtině?

9. 10. 2020

Covid, resp. covid-19. To slovo téměř nenávidím, přestože označuje roztomilou potvůrku s korunkou, která si s námi vlekle a nevyzpytatelně pohrává, včetně těch, co si ji přisvojili ke kdovíjakým účelovým či technologickým počinům.

Tak proč se pokouším o příspěvek s výše uvedeným názvem, ptáte se?

Je to jednoduché. V novinových plátcích a na internetových serverech se to jen hemží tímto slovem v různých podobách, tvarech, s malými písmeny, velkými písmeny, kombinovaně, s K, striktně v prvním pádu anebo vyskloňované podle různých vzorů s různými koncovkami. Napadlo mne, že bych mohla popátrat, jak je to vlastně česky správně. To slovo už není cizím slovem, domestikovalo. O výsledek mého pátrání se dělím, třeba se bude hodit některé babičce nebo dědečkovi v okamžiku, kdy vnoučata budou psát úkol z českého jazyka s touto tématikou.

Píši slovo covid (covid-19), které označuje nemoc, kterou způsobuje koronavirus. Napsala jsem název (jméno) nemoci správně česky? Nemá být psáno toto slovo COVID (COVID-19), anebo Covid (Covid-19)? Co myslíte?

Ano, covid je správně česky, protože se jedná o obecné zkratkové slovo. Vzniklo spojením anglických výrazů corona virus disease, podobně jako slovo radar (radio detection and ranging).

"Vždyť toto slovo značí jméno nemoci", opáčíte někteří. Souhlasím s vámi, můžeme to tak brát, avšak velké C nebudeme psát, protože podle aktuálních pravidel pravopisu českého jazyka názvy nemocí nejsou považovány za vlastní jména, píšeme je tedy s malými písmeny. Velké začáteční písmeno u zkratkových slov píšeme jen v případě, že se skutečně jedná o vlastní jméno, jako například u názvu divadla Semafor (sedm malých forem).

Někteří z vás mi budou přesto oponovat v duchu analogie slova SARS a budou si stát za tím, že se naše bádané slovo správně česky píše COVID-19. Naproti tomu já si stojím za svým, a tvrdím, že se nepíše podobně jako SARS, neboť SARS je iniciálová zkratka slovního spojení v logice Savere Acute Respiratory Syndrome.

A je to! :-)

Pro úplnost vyzradím, že je covid rodu mužského, neživotného! A skloňujeme ho podle vzoru hrad – covid, covidu, covidu, covid, covide!, covidu, covidem.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%