Výlet do Úštěku
Úvodní foto: autorka

Výlet do Úštěku

8. 10. 2020

Přiznám se, že o Úštěku jsem nevěděla zhola nic. Jen jsem měla mlhavé povědomí, že takové město existuje. Když ho Jenda zvolil za cíl našeho dalšího výletu, mluvil nadšeně zejména o jakýchsi ptačích domkách. Protože jsem měla se svým průvodcem Českým středohořím ty nejlepší zkušenosti, ochotně jsem souhlasila. A to jsem samozřejmě netušila, že první písemné svědectví o Úštěku jako městě při obchodní cestě do Litoměřic pochází již z 11. století a ve 14. století bylo obehnáno hradbami a patřilo pánům z Dubé.

Město se mi zalíbilo na první pohled svou polohou. Poté mě upoutal kostel sv. Petra a Pavla v horní části náměstí. Původně byl gotický, později byl přestavěn do barokní podoby. Nadšena jsem byla ze štítových domů, pocházejících z 15. století. Poskytují představu o podobě menšího středověkého města.

Kolem synagogy, která byla jádrem staré židovské čtvrti, jsme sestoupili pod kýžené ptačí domky. V polovině 19. století si je postavili na svahu pískovcové skály italští stavební dělníci, kteří pracovali především na stavbě dráhy. Sklepy vydlabali ve skále. Zvláštností domků je, že ze zadní strany mají několik pater, zatímco z přední strany (ulice 1. máje) lze dosáhnout až na okap. Část byla bohužel zakryta lešením. Jsou vskutku unikátní a působí romanticky, ale bydlet bych tam nechtěla.

Po návratu na náměstí jsme si odpočinuli u kávy. Poté jsme se vydali do části náměstí za kostelem. Potěšilo nás, když jsme objevili nám již známý pomník s  pluhem na počest poslance rakouského parlamentu Hanse Kudlicha, který se významně zasloužil o zrušení nevolnictví. Otevřel se nám také pohled na další cíl naší cesty – Ostré.

Nejdřív jsme se ale zajeli podívat k jezeru Chmelař. Je to sice rybník, ale říká se mu jezero; asi to zní líp. Pohled na tuto vodní plochu, o rozloze 67 hektarů, a za ni byl krásný.

A následovalo Ostré. Nebo Kalvárie. V tom jsem měla celou dobu zmatek. Jenda používal střídavě oba názvy. Kromě toho Ostré je rodu středního, což je nezvyklé. Znám Ostrou u Lysé nad Labem. Kalvárie pro mě byla spíš synonymem křížové cesty než vrchu (název je odvozen od Golgoty, na níž byl ukřižován Ježíš). Kde jsem vlastně byla, jsem si ujasnila až doma při psaní tohoto článku. Nevadí. Bylo to tam nádherné a Jenda za nic nemůže.

Tak tedy. Ostré je poutní místo na vrchu Kalvárie, ve výšce 398 metrů. Bylo založeno jezuity v letech 1704 – 1707. Prostřední z trojice kaplí je kaple Božího hrobu, po stranách jsou kaple Povýšení a Nalezení sv. Kříže. Výhled odtamtud je překrásný; je vidět i vzdálený Říp. Moc se mi líbila i zastavení křížové cesty při výstupu do strmého kopce.

Hrad Helfenburk, ukrytý v lesích poblíž Úštěku, jsme neměli v plánu navštívit. Chtěli jsme se na něj ale podívat z vyhlídky. To nám znemožnila rozkopaná a zatarasená cesta. Při zpáteční cestě mě upoutal velký tmavě šedý balon, který se vznášel nad jednou horou. Bohužel nebylo možné zastavit, abych si ho vyfotila.

S výletem jsme byli moc spokojeni; ostatně jako vždy. A já slibuji úštěckým patriotům, že na jejich město nezapomenu.

 

Zdroje:

Pinc, F.: Výlety severočeským krajem. Severočeské krajské nakladatelství, 1961.
https://www.mesto-ustek.cz/
https://www.stredohori.cz/detail/kalvarie-ostre-u-usteka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalv%C3%A1rie_(Ostr%C3%A9)

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.