Konec srandy. České zdravotnictví je na pokraji kolapsu. Zavírají se školy, restaurace, skončila kultura i sport
Ministr zdravotnictví Roman Prymula informuje o nových opatřeních. FOTO: stream ČT

Konec srandy. České zdravotnictví je na pokraji kolapsu. Zavírají se školy, restaurace, skončila kultura i sport

13. 10. 2020

Česko je na světě druhou zemí, ve které se koronavirus šíří nejrychleji. Roste nejen počet nakažených, ale i lidí ve vážném stavu. A s nemocí covid-19 již zemřelo více než tisíc lidí. To jsou důvody, proč se vláda rozhodla omezit život v Česku.

Od dnešní půlnoci dochází k dalším razantním omezením, které mají zastavit šíření nemoci covid-19 v České republice. Zavírají se základní, střední i vysoké školy a přecházíse na distanční výuku. Zavírají se v celé zemi bary a restaurace, které budou moci mít jen výdejní okénko na jídlo, a to do 20.00 hodin. A zakazuje se popíjení alkoholu na veřejně přístupných místech. Nejméně na 14 dní pak pokračuje zákaz veškeré kulturní a sportovní činnosti. Lidé se venku i ve vnitřních prostotách budou moci setkávat maximálně v počtu šesti osob.

Nově se budou již od dnešního dne nosit roušky nejen ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě, ale také na venkovních zastávkách a nástupištích hromadné dopravy. To je výčet základních opatření, které vláda po dlouhém jednání včera schválila.

„Máme jen jeden pokus, jak zastavit pandemii a ten musí být úspěšný. Nejbolestivější opatření, o kterém jsme rozhodli, je uzavření škol," uvedl včera na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. "Nemáme před sebou rok, nemáme měsíc. Daná opatření se musí projevit do čtrnácti dnů. Nikdo nepředpokládal, že akcelerace z minulého týdne bude taková, jaká je,“ doplnil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle něho je zdravotnictví na okraji kolapsu. Data, která má vláda k dispozici, totiž predikují rychlý nárůst pacientů s těžkým průěhem nemoci covid-19, které už nemocnice nebudou jednoduše zvládat. Proto se už také vláda o víkendu zajímala, zda okolní země budou moci Česku v případě nutnosti nabídnout své lůžkové kapacity.

Pokud se průměrné reprodukční číslo nákazy covidem-19 za týden sníží na hodnotu 0,8, budou podle ministra Prymuly tato nově přijatá opatření zmírněna. Reprodukční číslo udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je menší než jedna, epidemie postupně slábne.

Česká republika je na světě už na druhém místě v rychlosti šíření koronaviru v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Jen za včerejšek přibylo 4310 nových případů onemocnění, přičemž v příštích dnech se očekávají ještě vyšší nárůsty nově nemocných a také hospitalizovaných.

 

koronavirus
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA