Prodaná nevěsta nepostrádá věna?

Prodaná nevěsta nepostrádá věna?

29. 10. 2020

Ano, toto tvrzení je (aspoň podle Kecala) pravdivé. Zajímavé je, že je to také pěkný a známý námět hádanky zvané přesmyčka.

Wikipedie praví: Anagram neboli přesmyčka je slovo či více slov, která vzniknou z původního slova či více slov tak, že se použijí všechna písmena v původním výrazu obsažená a změní se jejich pořadí. Často se přitom nedbá na diakritiku tj. délku samohlásek.

Jak se řeší přesmyčky? Ty krátké většinou „z hlavy“, u těch delších si řešitel napíše jednotlivá písmenka na papírky a těmi šoupe, čili je přesmykuje, až najde řešení.

Co se přesmykuje? Výsledkem (jádrem) bývá dosti často jedno slovo, ale zásobárna takových slov je už dost „vymrskaná“. Pokročilejší autoři se proto raději tvoří taje s jádry o více slovech. Pěkné je, podaří-li se spojit jádro s původním textem (tzv. náznakem) do jednoho smysluplného celku. To je i případ námětu přesmyčky v nadpisu tohoto článku. Ten je mimochodem už letitý, našel jsem ho mj. v časopise Český hádankář z roku 1928. A kreslená přesmyčka v titulním obrázku pochází ze Sborníku českých hádankářů 1904.

Nebylo by dvakrát fair, kdyby autor řešiteli nenapověděl, co mu má vlastně vyjít. Uvede tedy např. „jedno slovo“, „literární“, „harmonická“ (jádro je z téže oblasti, jak náznak), „opera“ apod. nebo nějaké indicie (občas žertovné) vedoucí k řešení.

Pokud vás toto povídání zaujalo, zkuste si vyřešit několik přesmyček ode mne a mé paní. Jen jedna je jednoslovní a délka samohlásek není většinou dodržena. Večery jsou již tmavé, takže můžete mít o zábavu postaráno. Na netu sice existují jakési vyhledávače přesmyček, ale silně pochybuji, že by vám k něčemu byly. Snad vám pomohou indicie nebo nápověda v závorkách).

Přeji mnoho zdaru a pěknou zábavu.

 1. ANKARA HLESNE (Meneláos a spol.)
 2. ČASTOVÁNÍ RODIN (Doufejme, že to nastane koncem roku.)
 3. DANTE MÁ KOŠILI (Sparťané, jedno slovo)
 4. HRDÝ SEKÁČ (Kost)
 5. KOBYLKA UTRÁPÍ… (… koho asi?)
 6. SMĚS HUB MATE ROTNÉ (Natož půlka!)
 7. PEŘÍČKO RAJKY (Tlustý pradědeček)
 8. PIVO KRADE ČAS (Vinnej, nevinnej, berte to po řadě!)
 9. SALÁT MENŠÍKA (Lahodný pokrm)
10. KRAJ LOVÍ SLONA (V úctě podepsaný)

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu