Podzim ve Vlašimském zámeckém parku
Foto: autorka

Podzim ve Vlašimském zámeckém parku

30. 10. 2020

Minulou slunečnou neděli jsme se k mé velké radosti vypravili do Vlašimského zámeckého parku. Ne, že bych tam ještě nebyla. Naopak. Měla jsem mnohokrát možnost se tudy procházet, projížděli jsme jím i na kolech. Bylo to ale většinou v létě. Jen jednou jsem měla možnost obdivovat rozkvetlý park v období vrcholného jara. Nyní jsem měla konečně možnost vidět zdejší mohutné duby a množství dalších stromů a keřů v podzimních barvách.

Park ve stylu tehdy moderního romantismu založili na konci 18. století manželé Auerspergovi na místě bývalé obory. Hradby vlašimského zámku byly v té době zbořeny a prostor kolem zámku propojen s údolím říčky Blanice a Mlýnského potoka. Divoká skaliska kolem a náhorní plošina, na které stojí zámek, byly osázeny mnoha stromy a okrasnými rostlinami. Vybudovány byly vycházkové cesty a postupně přes dvacet drobných staveb inspirovaných antikou, orientem a gotikou. Do dnešních časů se nám zachoval již jen půvabný Čínský altán a tzv. Starý hrad. Park je obehnán zdí se třemi branami - Vlašimskou, Znosimskou a Domašínskou. Zámek dnešní podobu získal v 19. století a sídlí v něm Muzeum Podblanicka, škola a učiliště. Vlašimská brána slouží jako galerie, Znosimská jako občerstvení.

Park je díky svému přírodnímu charakteru domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně chráněných. Byl proto začleněn do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

Zve k příjemné procházce v kterémkoli ročním období. O jeho podzimních krásách se můžete přesvědčit na přiložených fotkách.

Pokud byste se chtěli dovědět o parku více, mohu doporučit webové stránky:

https://www.vlasimskypark.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vla%C5%A1im_(z%C3%A1mek)

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/cinsky-pavilon-a-dalsi-romanticke-stavby-ve-vlasim

Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.