Na Opavsku vyrábějí měsíční kameny z čokolády. Je z nich hit
Spolumajitelka čokoládovny Zuzana Mikovská. FOTO: moonchocolate.eu

Na Opavsku vyrábějí měsíční kameny z čokolády. Je z nich hit

29. 10. 2020

V Hrabyni nedaleko Opavy funguje neobvyklá rodinná čokoládovna. Vyrábí měsíční kameny MoonChocolate. Hit z mléčné čokolády, který skvěle chutná a milují ho děti i dospělí. Celý sortiment čokolád je postaven na inspiraci vesmírem.

Ostatně i název čokoládovny Moonment je slovní hříčkou na dané téma. Celá firma má zkrátka zajímavý příběh.

Je půl osmé ráno a všude kolem voní pražené kakaové boby a ještě horká čokoláda. V hrabyňské čokoládovně vznikají nejčerstvější výrobky značky MoonChocolate – hořké čokolády různých příchutí a vesmírných názvů, jako je Horizont událostí, nebo mléčné čokoládové měsíční kameny s příjemným skořicovým akcentem. A taky limitované edice a novinky. Naposledy třeba tmavá mléčná čokoláda s himalájskou solí nebo s praženými vlašskými ořechy a právě testované pralinky s chilli.

Všechno se tu dělá sice důsledně po evropsku v nerezu, ale s maximální domácí pozorností, kdy každý kakaový bob někdo vezme do ruky a protřídí. Na čokoládách proto najdete nápis „Bean to bar“, čili vyráběno pěkně od bobu až po tabulku.

„Měsíční kameny vznikly tak trochu náhodou. Chtěli jsme malou čokoládovnu, kde si budeme sami pražit boby. Ale chtěli jsme se od mnoha jiných výrobců lišit i něčím dalším. Koukat na hvězdy a na Měsíc se ukázalo jako nejlepší inspirace,“ říká jeden z majitelů firmy Michal Kijonka. 

V nabídce značky  MoonChocolate tak dnes najdete čokolády Moře hojnosti, Moře nektaru, Calypso nebo Východní moře. Ta posledně jmenovaná je čerstvě „ověnčená“ bronzem z International  Chocolate  Awards, což je jedna ze dvou největších světových soutěží výrobců čokolády. Všechny čokolády jsou zkrátka nevšední a tak by to podle Zuzany Mikovské, která je nejen spolumajitelkou firmy, ale i tvůrkyní zdejších čokoládových chutí, mělo taky zůstat.

„Sami jsme mlsouni, ale řekli jsme si, že chceme poslouchat i jiné. Na samém začátku jsme se proto rozhodli vypilovat chutě, založit je na různých zemích původu bobů, stavět na charakteristických příchutích, které mají boby samy o sobě.  Posloucháme, co nám říkají lidé na gastrofestivalech a strašně vděční jsme i Centru sociálních služeb v Hrabyni, kde máme pronajatý prostor pro naši výrobu. Jsou to naši sousedé a byli vlastně i mezi prvními, kteří měli možnost naše výrobky vyzkoušet,“ vysvětluje Mikovská. Spokojený úsměv zákazníků je podle ní ten nejlepší signál o kvalitě a morální podpora dál vymýšlet čoko dobroty.   

Měsíční kameny a čokolády MoonChocolate najdete ve specializovaných obchodech s čokoládou, v prodejnách zdravé výživy, v obchodech s lahůdkami, s pochutinami vysoké kvality, se špičkovými víny nebo rumy či na webu firmy.

gastronomie podnikání
Hodnocení:
(4.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

10%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%