Po několika úmrtích v rodině pomýšlel na sebevraždu. Roste počet zoufalých seniorů, kteří se obracejí na linky pomoci
Ilustrační foto: ingimage.com

Po několika úmrtích v rodině pomýšlel na sebevraždu. Roste počet zoufalých seniorů, kteří se obracejí na linky pomoci

2. 11. 2020

Senior, bývalý zedník, prodělal těžký úraz páteře. Nevzdal se a znovu začal chodit. Nyní ale prožívá velké trauma. Během letošního roku přišel o syna i vnuka a před týdnem zemřela v nemocnici jeho žena na COVID-19. Je zoufalý, uvažuje o tom, že se zastřelí. 

Pak ho napadlo zavolat na Linku seniorů, kterou provozuje nezisková organizace Elpida. Ta denně přijímá kolem stovky telefonátů lidí, kteří si v současné koronavirové krizi nevědí rady. Oproti jarním měsícům přibylo krizových hovorů. a jedním z nich je i tento telefonát zoufalého seniora.

Muž do telefonu pláče, tichým hlasem vypráví, že se nemohl se ženou rozloučit, doma je sám a myšlenky na sebevraždu jsou stále intenzivnější. Pracovnice linky volajícího uklidňuje a oceňuje za odvahu, že zvedl telefon a zavolal. Prochází spolu celou aktuální situaci, co vše se stalo, co je pro volajícího teď nejhorší, a hledají možnosti podpory a péče. Během hovoru se volajícímu ulevuje, je rád za podporu, dostává kontakty na psychologa i psychiatra s vysvětlením, v čem jejich pomoc spočívá. Také mluví s pracovnicí o tom, jak se v této době zařizuje pohřeb a domluví se, že v příštím telefonátu pomůžeme seniorovi sestavit seznam věcí, které je potřeba udělat a na co nezapomenout. 

"Bylo vidět, v jak tíživé situaci se tento volající nachází, sebevražedné myšlenky nejsou projevem selhání, v jeho situaci je to pochopitelné. Čelit jim chce velkou odvahu. To, že si zavolal pomoc, bylo od něj velmi zodpovědné a odvážné," říká Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů, kterou provozuje organizace Elpida (telefonní číslo je 800 200 007). Podle ní podobných krizově-intervenčních hovorů v poslední době oproti jarní koronavirové vlně výrazně přibylo.

Elpida prostřednictvím Linky seniorů pomáhá nejen s psychikou volajících, ale řeší i každodenní potřeby osamělých lidí jako je například nákup potravin či léků. Dokládá to druhý příklad z Linky pomoci, který se odehrál před několika dny.

Seniorka z malé vesnice na Olomoucku je špatně pohyblivá, nemá auto. Nákupy ji po celou dobu nouzového stavu zařizovaly její dvě děti, jenže ty se nyní ocitly v karanténě. Pracovnice linky nabízí seniorce možnost využít skautské dobrovolné pomoci. A bere si osobní údaje pro předání skautům. Její poptávku nákupu si v systému vybere nějaký konkrétní dospělý skaut, Bere si telefon na paní, zavolá jí a domluví se spolu na konkrétních věcech - co nakoupit a kdy nákup dovézt. Protože paní nemá žádnou zkušenost se sociálními službami, předává jí také informace o pečovatelské službě a službě osobní asistence - pro možnost využití v budoucnu.

"Pracovníci Linky seniorů mohou díky speciální webové aplikaci spojit volajícího se skautským dobrovolníkem v jeho okolí. Dobrovolníci pak pomáhají s nákupem základních potravin a dalších základních potřeb, vyzvedáváním léků v lékárně nebo třeba s platbou složenek. Volání na Linku pseniorů a také veškeré sužby skautů jsou bezplatné, seniioři si zaplatí jen za samotný nákup či léky," vysvětluje Kateřina Bohatá.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.