Konec Alíků. Také jména pro psy podléhají módě. Jaké jsou nejoblíbenější?
Ilustrační foto: pixabay.com

Konec Alíků. Také jména pro psy podléhají módě. Jaké jsou nejoblíbenější?

16. 11. 2020

Max, Ben, Bety, Bára. Pokud si pořizujete pejska, tahle jména mu nedávejte. Hrozí, že když na něj zavoláte, přiběhne pět dalších psů. Jsou totiž nyní nejoblíbenější.

Vybrat jméno pro psa je pro mnohé lidi stejně zásadní jako volba jména pro dítě. A tak stejně jako v případě lidských jmen se lidé dělí do dvou skupin. Jedna dává zásadně to, co právě slyší kolem sebe, co je takzvaně in. Druhá se snaží najít něco neobvyklého, netradičního, výjimečného. Faktem je, že oblíbenost psích jmen se mění a je pryč doba, kdy lidé začali pejskovi automaticky říkat Alík nebo Puňťa, aniž by přemýšleli nad něčím jiným.

Národní registr majitelů zvířat, který eviduje stovky tisíc psů, zveřejnil přehled jmen, které nyní dávají Češi pejskům nejčastěji. Tady je: Max, Ben, Bety, Bára, Jesi, Nela, Sára, Ron, Charlie, Bady, Bert, Dan, Besi, Mia, Tereza, Lili, Mates, Pegy Filip, Sam.

Tak schválně, zkusme se zaposlouchat v parku nebo v místě, kam lidé chodí se psy, nebo se zamysleme, jak se jmenují ti v našem okolí. Je jisté, že nějakého toho chlupáče s některým z těchto jmen známe.

Naopak výrazně ubylo Alíků, Azorů, tedy jmen, která dříve byla nejčastější.

Ve výběru psích jmen se dají vypozorovat různé trendy. Poměrně početná skupina lidí dává pejskům jména lidská, zatímco stejně početná skupina lidí toto odmítá. Ovšem psů se jmény Terezka, Baruška, Václav či Filípek značně přibylo.

Velmi často se také lidé snaží vybrat jméno pro psa tak, aby sedělo k tomu, jak vypadá, ale i tento trend nyní dostal novou podobu. Lidé se snaží, aby tomu bylo přesně naopak. Statný rotvajler dostává jméno Cipísek, brazilská fila se vzhledem zabijáka se klidně jmenuje Emilka. Naopak nemálo čivav dostává jméno Goliáš či Rambo.

Mezi jmény, které se v registru objevují častěji než dříve, najdeme třeba Růženku, Fialku, Azalku,  Piškotku, Bedřicha či Artura.

Odborníci na výcvik psů však připomínají, že při výběru jména pro psa by se člověk neměl nechat unést touhou vybrat jméno co nejpodivnější či nejlegračnější, ale měl by myslet hlavně na to, jak ho pejsek bude vnímat. Když se někdo chystá volat na psa: Alexandře, nedělá dobře. Psí jména by měla být zvučná, krátká, ideálně by je měly tvořit nejvýše tři slabiky a v každé by měla být samohláska. Taková jména psi vnímají dobře. Stejně tak je vhodné, aby ve jménu znělo písmeno r , které je výrazné a psi na něj dobře reagují.

Ale říkejte to někomu, kdo se zamiluje do představy, že se jeho bulteriér bude jmenovat Laskonka, nebo někomu, kdo dá pražskému krysaříkovi jméno Herkules.

domácí mazlíčci pes
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

17%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

27%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

13%

Nevím, neumím to odhadnout

12%