Konec Alíků. Také jména pro psy podléhají módě. Jaké jsou nejoblíbenější?
Ilustrační foto: pixabay.com

Konec Alíků. Také jména pro psy podléhají módě. Jaké jsou nejoblíbenější?

16. 11. 2020

Max, Ben, Bety, Bára. Pokud si pořizujete pejska, tahle jména mu nedávejte. Hrozí, že když na něj zavoláte, přiběhne pět dalších psů. Jsou totiž nyní nejoblíbenější.

Vybrat jméno pro psa je pro mnohé lidi stejně zásadní jako volba jména pro dítě. A tak stejně jako v případě lidských jmen se lidé dělí do dvou skupin. Jedna dává zásadně to, co právě slyší kolem sebe, co je takzvaně in. Druhá se snaží najít něco neobvyklého, netradičního, výjimečného. Faktem je, že oblíbenost psích jmen se mění a je pryč doba, kdy lidé začali pejskovi automaticky říkat Alík nebo Puňťa, aniž by přemýšleli nad něčím jiným.

Národní registr majitelů zvířat, který eviduje stovky tisíc psů, zveřejnil přehled jmen, které nyní dávají Češi pejskům nejčastěji. Tady je: Max, Ben, Bety, Bára, Jesi, Nela, Sára, Ron, Charlie, Bady, Bert, Dan, Besi, Mia, Tereza, Lili, Mates, Pegy Filip, Sam.

Tak schválně, zkusme se zaposlouchat v parku nebo v místě, kam lidé chodí se psy, nebo se zamysleme, jak se jmenují ti v našem okolí. Je jisté, že nějakého toho chlupáče s některým z těchto jmen známe.

Naopak výrazně ubylo Alíků, Azorů, tedy jmen, která dříve byla nejčastější.

Ve výběru psích jmen se dají vypozorovat různé trendy. Poměrně početná skupina lidí dává pejskům jména lidská, zatímco stejně početná skupina lidí toto odmítá. Ovšem psů se jmény Terezka, Baruška, Václav či Filípek značně přibylo.

Velmi často se také lidé snaží vybrat jméno pro psa tak, aby sedělo k tomu, jak vypadá, ale i tento trend nyní dostal novou podobu. Lidé se snaží, aby tomu bylo přesně naopak. Statný rotvajler dostává jméno Cipísek, brazilská fila se vzhledem zabijáka se klidně jmenuje Emilka. Naopak nemálo čivav dostává jméno Goliáš či Rambo.

Mezi jmény, které se v registru objevují častěji než dříve, najdeme třeba Růženku, Fialku, Azalku,  Piškotku, Bedřicha či Artura.

Odborníci na výcvik psů však připomínají, že při výběru jména pro psa by se člověk neměl nechat unést touhou vybrat jméno co nejpodivnější či nejlegračnější, ale měl by myslet hlavně na to, jak ho pejsek bude vnímat. Když se někdo chystá volat na psa: Alexandře, nedělá dobře. Psí jména by měla být zvučná, krátká, ideálně by je měly tvořit nejvýše tři slabiky a v každé by měla být samohláska. Taková jména psi vnímají dobře. Stejně tak je vhodné, aby ve jménu znělo písmeno r , které je výrazné a psi na něj dobře reagují.

Ale říkejte to někomu, kdo se zamiluje do představy, že se jeho bulteriér bude jmenovat Laskonka, nebo někomu, kdo dá pražskému krysaříkovi jméno Herkules.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřiška Hubačová
Mí dva zesnulí kocourci se jmenovali Ben a Dan. Vnučky zlatý retrívr je Čenda a synova jezevčice se jmenuje Stefi .
Alena Tollarová
Evo, já s Tebou naprosto souhlasím. Když chodím venku a slyším volat normální lidská jména a místo dítěte přiběhne pes, přijde mi, že je něco divně. Alíci, Azoři, Asty atd. se opravdu ztratili. Móda je zkrátka móda.
Eva Mužíková
V domě máme dobrmanku Josefínu, vedle irskou setřici Toničku a ohařku Cyrilu.... Není nad Míšu, Ferdu, Punťu, Azora, Micku, Mourka a Mikeše.... Ale to bychom zkrátka nebyli IN....
Miloslava Náhlíková
U nás doma býval VŽDYCKY každý pejsek Punťa, fenka Ťapka, kocour Mourek a kočička Micka?
Miluše Hasenohrlová
U našeho domku byly vždy jen fenky německého ovčáka,moje celoživotní lásky. Rita,Xena.Tara,Dona,Sára a nyní Alma.U velkých plemen nemám ráda zdobnělá jména.
Havel Václav Kotas
Jenom kdyby se mnozí majitelé psů, chovali ke svým miláčkům tak honosně, jak honosná jména jim dávají.
Dana Divišová
Máme Terry jorkšírku (kamarád jí říká Terezko) a Peggy labradorku ( vnuk jí říká Peginko) A sousedi Berušku rotvajlerku. Hodně se používají zdrobněliny, slyším pořád Betynko, Kazánku, Andíčku, Kačenko, a pod. Většinou od seniorů. Zřejmě mají odrostlé děti.
Dana Hošková
Syn má psa- křížence Felixe za slovenského útulku Zatúlaný chlpáčik, tudíž má doma Felixe Slováčka. Já mám už dvanáctý rok trpasličího jezevčíka Endžíka (Angie) z útulku českého. Prima parťák.
Zuzana Pivcová
Má vzpomínka je trochu smutná. Když přišel před lety o život při autohavárii můj partner, který se jmenoval Borek (dali mu tohle jméno opravdu díky tiskové chybě v kalendáři :-D), tak jsem šla druhý večer sídlištěm a najednou někdo zavolal Borku! Jak se říká, krve by se ve mně nedořezal. Ale tam paní venčila pejska toho jména..... Dnes existují i kalendáře se psími i kočičími jmény, takže je možné slavit svátek. No, nic se nemá přehánět.
Jaroslav Kolín
V létě jsem si vyfotil krásnou německou dogu Olinku. To jméno měla i na obojku a bylo to moc přítulné zvíře.

Zpět na homepage Zpět na článek