Psycholožka Veronika Valentová: Na vánoční návštěvu k babičce? Nejdříve se zeptejte, jestli to chce
Taťána Kuchařová. FOTO: Nadace Krása pomoci

Psycholožka Veronika Valentová: Na vánoční návštěvu k babičce? Nejdříve se zeptejte, jestli to chce

3. 12. 2020

Návštěva prarodičů nebo rodičů o blížících se vánočních svátcích je letos větší téma než kdy jindy. Není sice zakázáno stýkat se se členy rodiny, omezit kontakt s nejstarší generací ale doporučené je.

Možná jsme tak už odvolali tradiční návštěvy babiček a dědů a chystáme se jim o vánočních svátcích jenom zavolat. Chráníme je přece. “Děláme pro ně to nejlepší.” Možná při tom ale někdy trochu zapomínáme, že jsou babička a dědeček svéprávné osoby, které mají na věc svůj názor a pohled. A se svým životem (potažmo jeho ohrožením) mohou nakládat, jak sami uznají za vhodné.

“Senior by měl mít právo rozhodovat o tom, jestli je pro něj setkání bezpečné a jestli ho chce uskutečnit. Já pak mám naopak právo říct ne, pokud bych se na návštěvě necítila komfortně,” odpověděla psycholožka Veronika Valentová na dotaz, zda o Vánocích navštívit své blízké v seniorském věku a podle čeho se vlastně rozhodnout. Nemálo z nás totiž řeší vážné morální dilema mezi zajištěním co největšího bezpečí pro blízké a nebezpečím skrývajícím se v sociální izolaci starší lidí.

Pokud se má setkání uskutečnit, je dobré domluvit si jasná pravidla, která budou obě strany dodržovat. Předem druhému člověku říct, jaké podmínky jsou pro vás nezbytné (například roušky, respirátory či rozestup).

Neuskutečnění setkání tváří v tváří na druhou stranu nemusí znamenat jeho úplné zrušení. Je možné být spolu, i když jsme každý zvlášť - prostřednictvím telefonátu, videohovoru a podobně. Kontaktovat seniora psycholožka doporučuje tak často, jak to člověk zvládá a jak mu to dává smysl. “Zeptejte se, co váš blízký dělá, jaký měl den. Buďte s ním. Vzpomínejte. Ptejte se jaké byly Vánoce dřív, za časů jeho dětství. Nabídněte mu svůj prožitek z daného dne. Klidně mu řekněte, že jste si třeba udělali čaj, abyste si ho v klidu dali s ním po telefonu,” radí Valentová. Vánoce se navíc dají odložit. Nikdo neřekl, že je nutné je ttyo svátky slavit 24. prosince. Vánoce nejsou o datu, ale o prožitku.

Tato témata se řešila na online besedě Nadace Krása pomoci, kde psycholožku Veroniku Valentovou zpovídala koordinátorka péče Nadace Krása pomoci Blanka Roušalová. Společně se také dotkly citlivého tématu prvních Vánoc bez blízkého člověka.

“Dříve se dodržoval celý “rok smutku” a není od věci se nad tím zamyslet. Je to vlastně prožití celého roku a všech jeho událostí poprvé bez blízkého,” vysvětlila Valentová Není ani nutné za každou cenu slavit Vánoce a dodržovat tradice. Vánoce, stejně jako jiné radostné svátky, chvilky a příležitosti, by měly člověku sílu dávat, ne brát.

koronavirus rodina zdraví
Hodnocení:
(4.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA