Na jaře už asi nezaseju
FOTO: autor

Na jaře už asi nezaseju

20. 1. 2021

Po předcích jsem zdědil velkou lásku k půdě a přírodě vůbec. Celé prázdniny u prarodičů v Kolovči na Domažlicku jsem trávil na velkém ovocném sadu a po příchodu do Prahy v roce 1976 jsem usilovně sháněl alespoň nějakou malou zahrádku. To se mně nakonec podařilo v zahrádkářské kolonii v Michli, kde jsem se se svou manželkou a dcerou staral o přidělených 200 m2 přímo vzorně.

Staří osadníci si mě tam zvolili předsedou a následně jsem byl kooptován do Městského výboru zahrádkářského svazu v Praze, kde jsem seděl ve společnosti takových kapacit, jako byl kupř. pan Cibulka. Když se po r. 1989 kolonie zrušila, začali jsme jezdit na chalupu k rodičům manželky, kde bylo velmi těžké prosadit i ty nejzákladnější zásady moderního pěstování zeleniny a ovoce. Jenom, než jsem prosadil prohnojení záhonů koňským hnojem a založení 2 kompostů, trvalo celou věčnost.

Výsledky se dostavily už při první sklizni, kdy i místní lidé uznale pokyvovali hlavou, že "tomu Pražákovi to roste jako z vody." Všechno to šlo přímo výborně až do chvíle, kdy mě poprvé a ne naposledy "skříply" moje plotýnky.

Loňský rok udělal za mou dlouholetou zábavou patrně definitivní a tlustou čáru. Pan primář na neurologii mě vážně varoval, abych si nezahrával se svým zdravím a kromě specielního cvičení povolil jenom procházky.

Bude to hodně smutné a těžké nechat záhony zatravnit, ale zdraví je přednější. Tam, kde mají mladí jako v našem případě chalupu se zahradou vlastní a blíže u Prahy, je to těžké dilema. Ale řešení celé situace bude jednou pouze na jejich rozhodnutí, které musíme plně respektovat. Ale bylo tam krásně!

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak je to u vás s četbou? Kolik asi knih přečtete za rok?

Přes dvacet

24%

Mezi deseti až dvaceti

19%

Mezi pěti až deseti

20%

Do pěti

19%

Nečtu knihy vůbec

19%