Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém
Ilustrační foto: pixabay.com

Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém

22. 2. 2021

V obchodech, městské hromadné dopravě včetně zastávek a čekáren, ve zdravotnických zařízeních, ale i v autech, pokud nejde o rodinné příslušníky. To jsou místa, kde si budou muset lidé od čtvrtka 25. února zakrývat nos a ústa respirátory nebo nanorouškami.

Běžné roušky - chirurgické či látkové - už jako ochrana podle vlády v této fázi epidemie nestačí. Vláda rozhodla, že nařízení o nošení respirátorů bude platit od půlnoci ze středu na čtvrtek 25. února. Od 1. března pak budou respirátory či adekvátní ochrana (dvě chirurgické roušky) povinná všude - ve vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry.

„Je potřeba udělat maximum pro to, aby se zamezilo šíření nákazy COVID-19. Každý z nás může nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest přispět v boji proti epidemii. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví vydává opatření, které stanovuje nošení respirátorů třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně tzv. nano-roušek nebo dvou jednorázových chirurgických roušek, a to v místech, ve kterých dochází k vysoké kumulaci lidí. Podstatné přitom je, jakou mají tyto ochranné pomůcky filtrační účinnost. Podomácky vyrobené ochranné prostředky už nebudou nadále povoleny," vysvětlil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Respirátory nebo roušky s nanovláknem nařizuje vláda proto, že podle odborníků poskytují proti koronaviru vyšší ochranu, než roušky látkové či chirurgické. Respirátory FFP2 odfiltrují více než 90 % aerosolových částic, kterými se koronavirus může přenášet. Pro to, aby respirátor fungoval správně, tedy poskytoval opravdovou ochranu, musí dobře těsnit. A to je pro některé seniory problém.

"Vůbec mě netěší to, že by mohly být povinné respirátory. Syn mi je už pořádil asi před měsícem, já jsem ale dosud respirátor dobrovolně nenosila, protože se mi v něm velmi špatně dýchá," říká třiasedmdesátiletá Věra Fabiánková z Prahy. Radost z rozhodnutí vlády nemá ani další seniorka Ivana Jančíková z Ostravy. "Respirátory jsou pro mě drahé, roušky jsem si sama ušila, pokud ale budou respirátory povinné, nebudu moci si je často kupovat. Budu muset dlouhou dobu nosit jeden, což nevím, zda je dobré. Roušku jsem si mohla vyprat," zlobí se paní Jančíková.

Jako problém to vidí i lékař Lukáš Pollert. "Roušky a vlastně i respirátory byly vždy vyráběny na jedno použití. Obávám se, že budou nyní někteří lidé nosit respirátor třeba i několik týdnů, třeba pro to, že budou pro ně drahé, tak to pak asi ta pravá ochrana není," uvedl Lukáš Pollert pro Českou televizi.

Podle vlády však lidé, kteří si nebudou moci dovolit kupovat respirátory, anebo je neseženou, protože mohou být v jejich lékárně vyprodány, budou moci nosit místo jedné chirurgické roušky dvě roušky najednou.

Celé vládní usnesení, kde se dozvíte, odkdy a kde nosit respirátory čikde a jak dlouho bude ještě možné nosit roušky, najdete v dokumentu pod článkem.

koronavirus zdraví
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Ke stažení
Mimořádné-opatření-–-nošení-ochranných-prostředků-dýchacích-cest-s-účinností-od-25.-2.-2021-do-odvolání.pdf

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

21%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

6%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

7%

K volbám vůbec nepůjdu

8%