Srovnání linií v Zoner Photo Studiu X
pixabay.com

Srovnání linií v Zoner Photo Studiu X

27. 2. 2021

Někdy se nám "povede" při chybném (nakloněném) držení fotoaparátu, že zachytíte horizont nakloněný a kácí se svislice vlevo, nebo vpravo, nebo se na snímku sbíhají svislice při náklonu fotoaparátu ve svislém směru. Všechny tyto chyby můžete snadno v ZPS X napravit.

Upravovanou fotografii otevřete v modulu Vyvolat. Klikněte na ikonu Srovnání linií (1). Otevře se panel nástrojů pro srovnání linií, kde jsou 4 tlačítka pro automatickou úpravu: Inteligentní, Plné, Horizontální a Vertikální, a pod nimi jsou táhla pro manuální odstranění nedostatků, případně doladění automatických úprav.

Na chatu Foto dne žádala 24.2. paní Daniela Ř. radu, jak upravit svislice na snímku Zasněžená vzpomínka, kterou jsem si vypůjčil pro zobrazení návodu.

Před započetím úprav doporučuji dole pod táhly aktivovat v nabídce Ořezové značky možnost Mřížka (2). Ta vám pomůže při posuzování stupně úpravy.

Potom klikněte na tlačítko Inteligentní (3). Tato nabídka dává nejčastěji dobrý výsledek, zohledňující skutečné vnímání perspektivy, to znamená, že srovná horizont a svislice zanechá mírně sbíhavé, jak perspektivu vnímáme v reálu.

Tlačítko Plné srovná přesně horizont i svislice, ale linie, podle kterých snímek rovná si vybírá sám. Pomocné úsečky (4) můžete ve snímku přesouvat a naklánět a tak úpravu korigovat.

Tlačítko Horizontální srovná pouze horizont, ale program si sám vybere některou horizontální linii, a na ní vyznačí čárkovanou úsečku. Tu je možné uchopením myší přetáhnout na jiné místo a pomocí krajních bodů upravit náklon. Tato metoda je vhodná na úpravu horizontu v přírodě, pokud v obraze nejsou nějaké logické svislice (budova, sloup veřejného osvětlení atd.), nebo horizontu moře.

Vertikální naopak ponechává původní horizont snímku a narovná jen svislice. Přitom si opět automaticky vybere nějaké svislice, které můžeme přetažením úseček změnit a upravit podle svého pocitu.

Podle informace nad tlačítkem Zavřít můžete u snímků, kde je jen jednoduchý horizont nebo jedna svislice, kterou potřebujeme srovnat, ve snímku kliknout na jeden konec rovnané linie a tažením myší natáhnout úsečku na druhý konec. Snímek tím srovnáte podle této linie.

Úpravu uložíme kliknutím na Zavřít a můžete pokračovat v dalších úpravách. U ikony Ořez a Srovnání linií se zobrazily modré tečky, které značí provedené úpravy. Protože všechny úpravy v modulu Vyvolat jsou nedestruktivní, pokud fotografii neuložíte tlačítkem Uložit, můžete se k nim během dalších úprav kliknutím na označenou ikonu vrátit a změnit úpravu, např. oříznutí.

Na závěr:

1) ZPS X v plné verzi si můžete k vyzkoušení stáhnout zdarma na 30 dní: https://www.zoner.cz/download/stazeni-souboru.aspx

2) Dobré je používat digitální vodováhu, pokud ji fotoaparát disponuje.

3) Pokud ne, dávejte pozor na rovné držení fotoaparátu, ušetříte si čas s úpravami.

4) Během úpravy preferujte úpravu svislic, ulice může být z kopce, domy jsou nakloněné jen výjimečně (šikmá věž v Pise …)

5) Při rovnání linií dochází k ořezu snímků (viz. druhý obr.), počítejte s tím při záběru, víc místa kolem motivu se hodí. Mít odříznutou věž kostela nebo hlavu postavy není zrovna košer.

6) Při pohledu zblízka na vysokou budovu vnímáme perspektivní sbíhání linií. Při odstranění velké sbíhavosti to působí nepřirozeně. Lepší je sbíhavost, pokud je souměrná, ponechat, případně jen opatrně upravit stranový náklon.

7) A jak říkával Míreček z Básníků: "Se učit, se učit, se učit".

 

PS: Fotografie si můžete zvětšit klepnutím pravým tlačítkem myši do obrazu a vybráním Otevřít obrázek na nové kartě.

 

Originál

 

Srovnávání linií

 

 

Po srovnání linií

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.