Srovnání linií v Zoner Photo Studiu X
pixabay.com

Srovnání linií v Zoner Photo Studiu X

27. 2. 2021

Někdy se nám "povede" při chybném (nakloněném) držení fotoaparátu, že zachytíte horizont nakloněný a kácí se svislice vlevo, nebo vpravo, nebo se na snímku sbíhají svislice při náklonu fotoaparátu ve svislém směru. Všechny tyto chyby můžete snadno v ZPS X napravit.

Upravovanou fotografii otevřete v modulu Vyvolat. Klikněte na ikonu Srovnání linií (1). Otevře se panel nástrojů pro srovnání linií, kde jsou 4 tlačítka pro automatickou úpravu: Inteligentní, Plné, Horizontální a Vertikální, a pod nimi jsou táhla pro manuální odstranění nedostatků, případně doladění automatických úprav.

Na chatu Foto dne žádala 24.2. paní Daniela Ř. radu, jak upravit svislice na snímku Zasněžená vzpomínka, kterou jsem si vypůjčil pro zobrazení návodu.

Před započetím úprav doporučuji dole pod táhly aktivovat v nabídce Ořezové značky možnost Mřížka (2). Ta vám pomůže při posuzování stupně úpravy.

Potom klikněte na tlačítko Inteligentní (3). Tato nabídka dává nejčastěji dobrý výsledek, zohledňující skutečné vnímání perspektivy, to znamená, že srovná horizont a svislice zanechá mírně sbíhavé, jak perspektivu vnímáme v reálu.

Tlačítko Plné srovná přesně horizont i svislice, ale linie, podle kterých snímek rovná si vybírá sám. Pomocné úsečky (4) můžete ve snímku přesouvat a naklánět a tak úpravu korigovat.

Tlačítko Horizontální srovná pouze horizont, ale program si sám vybere některou horizontální linii, a na ní vyznačí čárkovanou úsečku. Tu je možné uchopením myší přetáhnout na jiné místo a pomocí krajních bodů upravit náklon. Tato metoda je vhodná na úpravu horizontu v přírodě, pokud v obraze nejsou nějaké logické svislice (budova, sloup veřejného osvětlení atd.), nebo horizontu moře.

Vertikální naopak ponechává původní horizont snímku a narovná jen svislice. Přitom si opět automaticky vybere nějaké svislice, které můžeme přetažením úseček změnit a upravit podle svého pocitu.

Podle informace nad tlačítkem Zavřít můžete u snímků, kde je jen jednoduchý horizont nebo jedna svislice, kterou potřebujeme srovnat, ve snímku kliknout na jeden konec rovnané linie a tažením myší natáhnout úsečku na druhý konec. Snímek tím srovnáte podle této linie.

Úpravu uložíme kliknutím na Zavřít a můžete pokračovat v dalších úpravách. U ikony Ořez a Srovnání linií se zobrazily modré tečky, které značí provedené úpravy. Protože všechny úpravy v modulu Vyvolat jsou nedestruktivní, pokud fotografii neuložíte tlačítkem Uložit, můžete se k nim během dalších úprav kliknutím na označenou ikonu vrátit a změnit úpravu, např. oříznutí.

Na závěr:

1) ZPS X v plné verzi si můžete k vyzkoušení stáhnout zdarma na 30 dní: https://www.zoner.cz/download/stazeni-souboru.aspx

2) Dobré je používat digitální vodováhu, pokud ji fotoaparát disponuje.

3) Pokud ne, dávejte pozor na rovné držení fotoaparátu, ušetříte si čas s úpravami.

4) Během úpravy preferujte úpravu svislic, ulice může být z kopce, domy jsou nakloněné jen výjimečně (šikmá věž v Pise …)

5) Při rovnání linií dochází k ořezu snímků (viz. druhý obr.), počítejte s tím při záběru, víc místa kolem motivu se hodí. Mít odříznutou věž kostela nebo hlavu postavy není zrovna košer.

6) Při pohledu zblízka na vysokou budovu vnímáme perspektivní sbíhání linií. Při odstranění velké sbíhavosti to působí nepřirozeně. Lepší je sbíhavost, pokud je souměrná, ponechat, případně jen opatrně upravit stranový náklon.

7) A jak říkával Míreček z Básníků: "Se učit, se učit, se učit".

 

PS: Fotografie si můžete zvětšit klepnutím pravým tlačítkem myši do obrazu a vybráním Otevřít obrázek na nové kartě.

 

Originál

 

Srovnávání linií

 

 

Po srovnání linií

 

Můj příběh
Autor: Radovan Cakl
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Radovan Cakl
Eliško, pokud vím, Photoshop používají Vláďa Číp, Zdenda Karlík i další, bylo by dobře, kdyby se zapojili a poradili zájemcům.
Eliška Murasová
Radku, škoda, že nevysvětluješ ve photoshopu, ale je fakt, že se dá spousta věci dohledat na youtube. A taky Anička Č. se vyzná a umí dávat dobré rady. Je fajň, že je tu pořád spousta lidí, kteří se rádi poučí.
Martina Růžičková
Pane Cakle, moc děkuji za perfektní vysvětlení i závěrečné rady! Hlásím taktéž úspěšné vyzkoušení úprav :-).
Daniela Řeřichová
Pane Cakle, moc děkuji za srozumitelnou lekci. Vyzkoušela jsem a díky Vašemu návodu už jsem pochopila základní princip této úpravy.
František Matoušek
Prima, ale Zoner X nemám. Ale díky.
Soňa Prachfeldová
Radku , když si potrebuji něco ozřejmit, zajdu na Tvé stránky a za to děkuji.
Anna Čípová
Radku, se zájmem jsem přečetla a zírám, jak je verze ZPS X oproti ZPS 18 vylepšená.
Jaroslav Kolín
Někdy pomůže dát je do výběru a ten vyplnit podle okolí.
Vladislava Dejmková
Děkuji za návod. Zoner mám a používám asi 3 roky, nějak srovnat linie umím, ale přesto jsem se poučila. Uvítala bych třeba i návod, jak efektivně odstranit z fotky něco, co ji kazí. Třeba dráty trolejbusů mi všude hyzdí výhled a snažím se je odstranit klonováním. Ale je to strašná piplačka.
Jaroslav Kolín
Tleskám, tenhle článek je užitečný a osvěty je třeba. Já osobně mám jen ZPS 18, protože jsem usoudil, že platit roční poplatek přes 1000 Kč za verzi X se mi nevyplatí, i když neustále dostávám nabídky na slevu. Takový fotoexpert zase nejsem, abych využil všech možností ZPS X a ZPS 18, za který jsem zaplatil jednou provždy, mi stačí. V článku popisované akce má také a hojně je využívám. | Jednou už jsem tady psal, že nejsem nadšen, když na obrázku teče moře s kopce a rovnoběžky se stýkají v konečnu. U toho vyrovnání kolinearity ale souhlasím s autorem v tom, že se nemá přehánět, protože může dojít ke zkreslení, ale neuškodí ji aspoň trochu využít.| Možná by bylo dobré upozornit na ještě jeden druh úprav - potlačení světel a projasnění stínů. To byste se divili, jak ten snímek prokoukne. | Vím, že většina používá jiné fotoeditory, které jsou zadarmo, ale nevím, jaké ty skýtají možnosti. Kdyby i takové, jako ZPS, bylo by dobré je využívat.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.