Skvělé zprávy o účinnosti vakcín
Ilustrační foto: pixabay.com

Skvělé zprávy o účinnosti vakcín

3. 3. 2021

Řada lidí stále pochybuje, zda se má nechat očkovat proti covid-19. Poslední zprávy, které přicházejí ze zemí, v nichž se masivně očkuje, však veškeré pochybnosti o účinnosti vakcinace vyvracejí.

Čerstvé výsledky studie, jíž zpracovali vědci v Izraeli, dokazují, že vakcína konsorcia Pfizer/BioNTech vykazuje účinnost 94 procent. Studie v praxi zahrnovala kolem 600 tisíc vakcinovaných obyvatel a stejný počet osob, které naočkovány nebyly. Jedna dávka vakcíny prokazovala úspěšnost 57 %. Po druhé dávce se úspěšnost dostala na 94 %. Výsledky této studie zveřejnil renomovaný časopis New Englad Journal of Medicine a byly tedy podrobeny oponentuře.

Předběžné výsledky další izraelské studie, které zveřejnila agentura Bloomberg, navíc ukazují, že vakcína Pfizer může zastavit covid-19 a tedy omezit přenos koronaviru. Vakcína, zabránila téměř v 90 procentech případů nákaze koronavirem. První výsledky jsou povzbudivé, protože ukazují, že vakcína zabraňuje bezpříznakovým (asymptomatickým) jedincům šířit koronavir. To znamená, že očkovaný člověk nejenže s vysokou pravděpodobností přesahující 94 procent neonemocní covicem-19, ale i kdyby náhodou onemocněl a nevěděl o tom, protože by nevykazoval příznaky nemoci, nepřenese koronavir na lidi ve svém okolí. Zhruba čtyři pětiny případů covidu-19 bylo přitom v Izraeli během studie způsobeno přenosnějším kmenem, tzv. britskou variantou.

„Toto jsou data, která potřebujeme, abychom mohli odhadnout potenciál pro dosažení kolektivní imunity pomocí vakcín,“ uvedla Raina MacIntyreová, bioložka z University of New South Wales v Sydney.

V Izraeli je nyní již alespoň jednou dávkou covidové vakcíny naočkována téměř polovina populace. Izraelské úřady již dříve uvedly, že injekce Pfizer/BioNTech byla z 99 procentech účinná v prevenci těžkého průběhu nemoci a úmrtí na virus.  

„Je pravděpodobné, že vakcína, která je v 89 procentech účinná při prevenci infekce, bude účinná při eliminaci viru covid-19 v populaci, kde je dosaženo vysokého proočkování,“ doplnila Helen Petousis-Harris, vakcinoložka z University of Auckland.

Vynikající zprávy o účinnosti covidových vakcín přicházejí i z Velké Británie. Tato ostrovní země přitom proočkovala už 20 milionů prvních dávek. Jak uvedl server Daily Mail s odvoláním na britské zdravotnické úřady, vakcíny od společností Pfizer a AstraZeneca jsou podle nejnovější analýzy účinné i při jediné dávce. Už tehdy snižují nutnost hospitalizace o 90 procent.

Nová čísla vycházejí ze srovnání množství hospitalizací u lidí, kteří už svou první dávku vakcíny dostali, a těch, kteří ještě ne. Tato data tedy vysvětlují, jak doplnil Daily Mail, proč počty lidí v nemocnicích, včetně nejstarší skupiny, rapidně klesají. Počet úmrtí v Británii u lidí nad 75 let klesl o 40 procent. Téměř nule se také přiblížilo množství lidí nad 85 let odkázaných kvůli covidu na intenzivní péči. Oxfordská AstraZeneca se ukázala být o něco efektivnější než Pfizer.

Další studie ze Skotska zaměřená na vakcínu od společnosti AstraZeneca potvrdila, že po čtyřech týdnech od obdržení první dávky vakcíny se riziko hospitalizace snížilo o 94 procent.

Nyní už nám zbývá jen doufat, že očkování se konečně rozběhne i v Česku.

 

Marcela Alföldi Šperkerová

 

 

 

 

 

koronavirus zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.8 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%