Naše tipy na zajímavé výlety, online výstavy i divadelní představení
Hrad Krakovec. FOTO: Národní památkový ústav

Naše tipy na zajímavé výlety, online výstavy i divadelní představení

17. 3. 2021

Epidemická opatření nám sice svazují nohy a zakrývají ústa, přesto milovníkům kultury a cestování nabízíme pár tipů na procházky či výlety, ale i na divadelní představení a výstavy, které lze shlédnout alespoň on-line.

Za krásami našich pamětihodností

Všechny památky Česka stojí za návštěvu. Pokud vás zajímá něco speciálního, nahlédněte na stránky Národního památkového ústavu, kde najdete zajímavé procházky na tipy a výlety.

Pokud tam najdete tip z vašeho okresu, můžete vyrazit hned, anebo si počkat, až se současná opatření zase uvolní. Národní památkový ústav vám pro tento případ nabízí i výběr objektů podle Vašich preferencí, případně omezení. Máte-li domácího mazlíčka a nechcete ho nechat doma, potřebujete-li na výletě vstup do objektu pro handicapované, preferujete-li parkoviště či zázemí pro vnoučata a podobně, naleznete potřebné informace o jednotlivých památkách na tomto místě. Máte-li ovšem na mysli konkrétní památku, kterou chcete navštívit, zadáte její název do příslušného vyhledávače a dozvíte se o ní podrobnější informace.

On-line výstavy z domova

V době pandemie a tvrdých restrikcí nám zatím nezbývá než kochat se krásou interiérů blízkých i vzdálenějších památek či výstav z domova; NPÚ Vám nabízí přehledně zpracovaný kalendář online výstav i netradičních prohlídek v jím spravovaných objektech. Je samozřejmé, že v době tvrdých vládních opatření je i těchto akcí méně, ale i tak budete jistě spokojeni.

V březnu můžete například virtuálně navštívit poutavou výstavu s názvem Půta Švihovský, diplomat konce středověku nebo zhlédnout online výstavu, zaměřenou na objekty novodobější architektury - tedy brutalismu, bruselského stylu a normalizační doby: To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice.

vystava_puta-diplomat_vyrez@2x.jpeg
Z výstavy Půta Švihovský. FOTO: Národní památkový ústav

Jdeme do Národního divadla

Milovníkům baletu, opery i činohry připravilo Národní divadlo celou řadu představení, která lze shlédnout on-line.

Každý měsíc připravuje Národní divadlo baletní díla různých světových choreografů ve formátu světové premiéry on-line na YouTube kanále Baletu. Ve čtvrtek 18. března v 19 hodin se můžete podívat na choreografii PUPPET (Douglas Lee); záznam Vám bude k dispozici on-line do 24. března 2021 a najdete jej zde: https://www.youtube.com/watch?v=Dnaus7x0wro

Na čtvrtek 25. března v 19 hodin je pro Vás připravena choreografie DOS SOLES SOLOS (Alejandro Cerrudo), záznam on-line na Vás počká do 31. března 2021. https://www.youtube.com/channel/UCBgI4kVLI_a7mPb2kNy5NGw

Dáváte-li přednost opeře, v pohodlí obývacího pokoje můžete zhlédnout moderní zpracování světoznámé opery Rigoletto od Giuseppe Verdiho. Záznam obou premiér představení o smutném osudu šaška Rigoletta, jeho dcery Gildy a nestoudném vévodovi z Mantovy naleznete zde: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/rigoletto-3266351

Jste-li milovníci činohry, máte nyní možnost podívat se na záznam derniéry představení Jáchyma Topola (nositele Státní ceny za literaturu v r. 2017) s názvem Kouzelná země https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/kouzelna-zeme-cinohra-1520289.

Chcete proniknout do tajů vzniku inscenací v Národním divadle? Není problém! Činohra Národního divadla spustila cyklus videí Za scénou, věnovaný pozadí vzniku svých inscenací: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/za-scenou-novy-youtube-cyklus.  Průvodci Vám budou dramaturgové Činohry ND, režiséři představovaných inscenací, scénografové, kostýmní výtvarníci a samozřejmě herci. Vstupte s nimi do světa postav, rolí, zápletek a zvratů her, jež ND zrovna uvádí.

Záznamy divadelních představení

"Covidová doba" odstartovala vznik i dalšího kulturního projektu, kterým je Dramox. Jde o záznamy divadelních představení téměř padesáti divadelních souborů z celé České republiky. Za měsíční poplatek lze shlédnout stovky nejrůznějších divadelních představení včetně celé řady "trháků", na které mnohdy nebylo možné sehnat vstupenky. Zájemci si mohou na týden službu Dramox vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda si službu objednat a tím i podpořit divadelní soubory, které postihla pandemie. 

 

Simona Cigánková pro portál i60

 

 

 

 

 

 

divadlo kultura Tip na výlet
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%