Cítit mořský vzduch můžete i ve vlastním křesle díky speciálním brýlím
Senior s VR brýlemi na cestě po Římě. FOTO: Kaleido

Cítit mořský vzduch můžete i ve vlastním křesle díky speciálním brýlím

18. 4. 2021

Moderní technologie přinášejí lidem stále více zážitků. Pomocí virtuálních brýlí se třeba můžete projít uličkami Českého Krumlova nebo Londýna. Na to, jak tento systém funguje, jsme se zeptali Marka Háši.

Sledování virtuání reality prostřednictvím videobrýlí, které nabízíte v domovech seniorů. Jak tento nápad vznikl?
S Kaleidem, jak naši technologii nazýváme, přinášíme svět až do pokoje těch, kteří sami do světa vyrazit nemohou. Chtěli jsme vyřešit problém nedostatku vjemů z venku v životech klientů pečovatelských zařízení. Díky takovým zážitkům, které tvoříme od začátku na míru přesně pro ně, mají i lidé upoutaní na lůžko nebo křeslo zase nějaký nový impuls v životě, zábavnou motivaci se hýbat a pořádně si popovídat s lidmi, kteří se o ně starají nebo kteří s nimi sdílí domov.

Na jakém principu VR brýle pracují?
Používáme již existující VR brýle, celosvětově asi nejrozšířenější model. Ty fungují tak, že do nich můžete nahrát program, který člověka po nasazení jpřenese na jiné místo – říká se tomu efekt pohlcení, nebo efekt přesunu. Vtip je v tom, že když s takovými brýlemi otáčíme hlavu kolem dokola a nahoru nebo dolů, obraz se otáčí s námi. Když se rozhlédnu dokola, zdá se mi, že se opravdu rozhlížím v jiném prostoru, než v jakém jsem si brýle nasadil. Tenhle efekt je navíc umocněný prostorovým zvukem, který se line přímo z brýlí. Ovšem pozor, samotné VR brýle našim uživatelům kýženou přidanou hodnotu nepřinesou. Většina obsahu (filmů a programů), ke kterému se v nich běžně dostanete, je tvořena hlavně pro mladé. My jsme se proto rozhodli tvořit veškeré naše zážitky - krátké filmy s vypravěčem - od píky sami, aby byli opravdu perfektně vhodné i pro seniory s různými kognitivními deficity nebo omezenou pohyblivostí. Teprve pak jim mohou VR brýle opravdu pomoci.

Co je k takové videoprojekci zapotřebí a komu je toto zařízení přednostně určeno?
Kaleido je aktivizační nástroj pro pečovatelská zařízení, ale dá se krásně použít například i ve vzdálené sociální péči, seniorských klubech, knihovnách atd. Zatím ho ale nedoručujeme jednotlivcům. Nicméně až bude technologie VR brýlí ještě trochu pokročilejší, rozšířenější a hlavně levnější, rádi bychom takové zážitkování z pohodlí domova dopřáli i seniorům, kteří žijí třeba sami doma nebo s rodinou. V praxi s Kaleidem operuje aktivizační tým. Vezmou VR brýle s naším programem, obchází postupně jednotlivé klienty zařízení na pokojích, s každým zvlášť vyberou zážitek, na který se nejvíc těší, a po zážitku s nimi nové vjemy pořádně proberou.

Kolik programů v současné době nabízíte a o které je největší zájem?
Teď máme v aplikaci v brýlích asi 21 zážitků. Některé zahrnují cestování po Česku (Karlštejn, Český Krumlov, Malá Strana,…), další různé kouty Evropy (Londýn, Benátky, Řím, Berlín, Amsterdam,…). Ale nabízíme i relaxaci a procházky v přírodě, nebo třeba nejrůznější kulturní zážitky, kterých chceme točit víc a víc, jakmile to epidemiologická situace v Česku umožní. Preference našich výletníků se velmi různí, je to individuální – někdo se chce hlavně podívat na stará známá místa, dobrodružné povahy zase chtějí vyrazit někam, kam se v mládí neměli šanci podívat osobně. A obecně se lidem velmi zamlouvá pobyt v přírodě, který je s VR brýlemi krásně uklidňující a sugestivní – při procházce u moře se často lidé cítí natolik „tam“, že vnímají i slaný vzduch!

Kdo tyto programy vytváří a na základě jaké poptávky?
Veškeré zážitky tvoříme sami. Obrážíme nejrůznější lokace se speciální 360stupňovou kamerou, která umí natočit filmový materiál aplikovatelný ve VR brýlích. V týmu máme střihače, scénáristu i herce, aby byly naše krátké filmy opravdu kvalitní. V současnosti spolupracujeme s asi 30 domovy seniorů, ale prošli jsme už minimálně 65 zařízeními. Všude sbíráme zpětnou vazbu a podněty a nápady pro další obsah, který by mohl pány a dámy v domovech potěšit. A moc se těšíme, že nám letní měsíce umožní velkou část z těchto nápadů realizovat.

Kde se může zájemce o vaše zařízení dozvědět více podrobností a má například šanci si je někde vyzkoušet?
Jednotlivci si budou muset ještě chvíli počkat, Kaleido teď funguje jako nástroj s předplatným pro poskytovatele péče. Určitě ale všechny srdečně zveme na náš web, kde si mohou přečíst všechny podrobnosti a také nás kontaktovat. Zařízením se zájmem o Kaleido vždy nabízíme dva týdny na zkoušku, aby se aktivizační tým mohl ujistit, že u nich bude náš nástroj dobře fungovat.

Kromě VR brýlí se věnujete ještě dalším aktivitám, mimo jiné chystáte speciální výzkum. O co konkrétně jde?
Chystám se propojit zapálené dobrovolníky se seniory, na které doléhá osamělost, a to skrze digitální komunikaci. V rámci svého doktorského studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy spustím ve druhém týdnu května zhruba měsíční výzkumnou studii. Sociálně izolovaní senioři dostanou zapůjčený tablet s Internetem a zároveň nového „online“ kamaráda z řad dobrovolníků. Všechny zájemce srdečně zvu na web www.hravespolu.cz, kde se dozví další informace a mohou předběžně nahlásit svůj zájem zúčastnit se studie – ať už jako člověk, který se cítí být sám, nebo jako dobrovolník či dobrovolnice s chutí takovým lidem pomoci vlastním přátelstvím.

 

domov pro seniory rozhovor senioři
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

18%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

25%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

14%

Nevím, neumím to odhadnout

13%