Naučná stezka Klobouček: Cesta okolo studánek do budoucnosti brdských lesů
Naučná stezka Klobouček :: FOTO: Poskytnuto s.p. Vojenské lesy a statky

Naučná stezka Klobouček: Cesta okolo studánek do budoucnosti brdských lesů

1. 5. 2021

Slavné padrťské rybníky, hrad Valdek, nebo bunkr na dopadové ploše Jordán, známý ze Svěrákovy filmové Obecné školy. To jsou hlavní cíle nejmladší české chráněné krajinné oblasti v Brdech, která zde vznikla po zrušení vojenského újezdu v roce 2016.

Poněkud stranou zájmu je naučná stezka na vrch Klobouček z malebné obce Obecnice, kterou zde v roce 2018 zřídily Vojenské lesy a statky, jež brdy spravují.

Na sedmi kilometrech zde najdete esenci všeho, co brdská příroda představuje, stejně jako vhled do budoucnosti lesů v tomto pohoří, kterému se celkem oprávněně říká „středočeská Šumava.“

Brdská vrchovina, jejíž hlavní část od založení první republiky sloužila až do roku 2016 armádě jako výcvikový prostor se stala po otevření veřejnosti vyhledávaným turistickým cílem. Jediné středočeské hory s oblibou využívají pěší turisté, díky husté síti dobře udržovaných lesních cest z typického lokálního červeného slepence, je však především rájem cyklistů. Zájem veřejnosti se soustředí především na kotlinu kolem Padrťských rybníků, údolí Klabavy s loveckým zámkem Tři trubky a na dopadové plochy bývalých dělostřeleckých střelnic Tok a Jordán se vzácnýmni biotopy vřesovišť, které tu vznikly specifickou vojenskou činností. Poněkud stranou hlavních tras se nachází sedm set a pět metrů vysoký brdský vrch Klobouček, který si správce Brd, Vojenské lesy, vybral pro stavbu naučné stezky o Brdech. A to nikoliv náhodou. Příroda na svazích hory totiž představuje tu asi nejcennější část porostů, kterou v nejmladší chráněné krajinné oblasti najdete.  Zatímco většině Brd dominují  smrkové monokultury převážně vysazené za první republiky, nebo v období první světové války, kdy Brdy zasáhla obří větrná kalamita,  lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou - lesy, které jsou věkově i prostorově rozmanité. Jde o takovou vlajkovou loď cílového stavu, ke kterému VLS na Brdech i v dalších lokalitách směřují, a i tomuto aktuálnímu tématu českého lesnictví se naučná stezka věnuje.

Stezka začíná u záchytného parkoviště pro návštěvníky v Obecnici, které u fotbalového hřiště vybudovala obec. Jen pár metrů od parkoviště najdete návštěvnické informační centrum VLS v Brdech s expozicí, které je přímo v budově obecnické lesní správy. Jde o zajímavou prvorepublikovou dřevostavbu, kterou vojenské lesy před dvěma lety citlivě zrekonstruovaly. Sama Obecnice je přitom zajímavým místem. Jde o malebnou podbrdskou obec s řadou zachovalých předválečných staveb, která je zaklíněna v hlubokém zálivu mezi brdskými kopci na Příbramsku.

Když ukončíte exkurzi v Obecnici a naberete směr do brdské přírody, čeká Vás celkem dvanáct zastávek na sedmikilometrové cestě s převýšením 185 metrů s informacemi o brdské historii i přírodě. Její zdolání tak vycházkovým tempem se zastávkami trvá asi 2,5 hodiny. Pro rodiny s malými dětmi či pro fyzicky méně zdatné návštěvníky však stezka nabízí malou variantu zkratkou mezi zastavením č. 4 a 8. Ta měří celkem jen 4,5 kilometru.

Část naučných panelů má specifický "brdský" vzhled - jsou umístěny na monolitech ze slepence, který je charakteristickým nerostem středočeských hor.

Na jednotlivých zastaveních turisté naleznou základní informace od údajů o Brdech i státním podniku, který zde hospodaří od první republiky, přes vše o dřevinné skladbě lokality, až po informace o květeně. Další panely přináší podrobné informace o zvěři či myslivosti. Samostatná kapitola je pak věnována zadržování vody v krajině a tedy Brdům jako strategické zásobárně vody pro široké okolí.

S tématem zadržování vody v brdské krajině se návštěvníci ostatně na trase seznámí i prakticky. Stezka totiž vede okolo brdské nádrže na pitnou vodu Octárna a na trase nabízí turistům osvěžení hned u čtyř typických brdských studánek.

To hlavní, co naučná stezka na Klobouček nabízí, je však procházka úchvatnými pestrými lesy, z nichž se většina návštěvníků fyzicky nenáročné trasy vrátí zpět do Obecnice nabita jejich energií.

cestování Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.