Odborníci: je nutné investovat
do včasné léčby cukrovky

Odborníci: je nutné investovat
do včasné léčby cukrovky

28. 2. 2012

Čeští diabetologové varují, že pokud se nebude dostatečně investovat do prevence a léčby časných stadií cukrovky, čekají české zdravotnictví výdaje v řádu miliard korun za léčbu komplikací u pacientů s touto chorobou. Novinářům to v pondělí řekl prezident Diabetické asociace Milan Kvapil.

\"Již dneska tvoří náklady na léčbu diabetu téměř 10 procent celkových nákladů na zdravotní péči. Přitom většina těchto peněz jde právě na léčbu komplikací. Pacientů s cukrovkou přitom přibývá,\" podotkl farmakoekonom Tomáš Doležal.

Průměrné náklady na jednoho léčeného diabetika včetně těch s komplikacemi v Česku vychází okolo 26 tisíc korun za rok. Taková komplikace ale léčbu zásadně prodražuje - například pacient s amputovanou nohou kvůli cukrovce stojí zdravotnictví v prvním roce 120 tisíc korun a v dalších letech se tato částka příliš nemění.

\"Včasné zahájení léčby, případně vhodná prevence je tak naprosto klíčové,\" uvedl Kvapil. V Česku se přitom téměř polovina diabetiků léčí nedostatečně, což znamená, že nedosahují stavu, kdy je hladina cukru v krvi normální.

cukrovka zdraví
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.