Převratný způsob léčby:
umělý otvor v srdci!

Převratný způsob léčby:
umělý otvor v srdci!

21. 5. 2013

Světovou novinku v léčbě srdečního selhání testuje Nemocnice Na Homolce ve spolupráci s americkými kardiology. Jde o vytvoření otvoru v srdeční přepážce. Pomůže to lidem, jejichž srdce se nedokáže kvůli chorobné ztrátě pružnosti pořádně roztáhnout a naplnit krví.

Primář kardiologického oddělení profesor Petr Neužil řekl, že zatímco obvykle se nežádoucí dírky v srdci zacelují, oni otvor vytvoří. V mezinárodní studii jsme operovali jako pátého na světě pacienta ve věku 55 let. Jeho zdravotní stav se výrazně zlepšil.

Chronické srdeční selhání je novodobou epidemií, ročně přibude v Evropě půl milionu pacientů. Pětina těžce nemocných zemře do měsíce, polovina lidí se srdečním selháním do pěti let. Úmrtnost je vyšší než na rakovinu.

Přebytečná krev odtéká z jedné síně do druhé

Princip nové metody spočívá v tom, že se zavede skrz cévy pomocí tenké trubičky do srdce jehla a do přepážky síní se propíchne otvor, nanejvýš osmimilimetrový. Vyztuží se kovovou trubičkou, jež tvarem připomíná drátěný košíček. Otvor umožní odtok části přebytečné krve z levé síně do pravé. Novou technologii vyvinula společnost DC Devices z Tewksbury ve státě Massachusetts.

Po prvních zkušenostech se ukazuje, že se pravá srdeční síň s tímto menším nadbytkem krve velmi dobře vyrovná, zatímco levé srdeční síni se odtokem krve výrazně uleví, uvedl profesor Neužil.

Srdeční selhání, tedy stav, kdy srdeční sval přestává fungovat jako pumpa, je dvojí – systolické a diastolické. Při systolickém selhání se srdce nedokáže pořádně stáhnout a vypudit dost krve do oběhu. Při diastolickém selhání, na něž se právě nová metoda zaměřila, se kvůli přílišné tuhosti nedokáže srdce pořádně roztáhnout a naplnit krví. Hlavním příznakem obou typů je dušnost při námaze, později i v klidu.

Unikátní operace Na Homolce

Při systolickém selhání užívají pacienti léky, mají kardiostimulátor, podstupují transplantaci. Při diastolickém selhání je jedinou možností brát léky na odvodnění a snížení krevního tlaku. Nejčastější příčinou srdečního selhání jsou stavy po srdečním infarktu, postižení srdeční svaloviny a neléčený či špatně léčený vysoký tlak.

Centrum na Homolce léčí ročně 800 lidí. Provedlo už řadu světově ojedinělých výkonů v mezinárodních studiích, loni lékaři například voperovali speciální stimulátor pro zlepšení činnosti selhávajícího srdce a zavedli kardiostimulátor přímo do srdce.

Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA