Když pojedete kolem samého středu Evropy v Kouřimi

Když pojedete kolem samého středu Evropy v Kouřimi

27. 11. 2015

V srdci Čech, necelých 50 km od Prahy jihovýchodním směrem, leží starobylé královské město Kouřim. Je to spíše městečko s asi dvěma tisíci obyvateli, ale o to má bohatší historii.

Víte například, že zde leží "střed Evropy"? Pověst o jeho vzniku zapsal již Alois Jirásek a vypráví se asi takto: 

Když přišli první Slované v čele s praotcem Čechem na naše území a hledali místo pro založení svých osad, jejich početný  průvod se rozdělil. Jednu část nových osídlenců vedl dále Čech a došli až na Říp. Druhou skupinu vedl jeho bratr Lech, a ta se usadila v rovinaté oblasti středních Čech. Aby bratr Čech věděl, kde se Lechovi lidé usadili, smluvili si tehdy obvyklý způsob telegrafie – kouřový signál. Na obrovském kameni nechal rozdělat Lech veliký oheň, aby kouř ukázal, kde se usídlili. Osadu, kterou zde potom založili, nazvali na paměť Kouřim. Velký kámen se od té doby nazývá Lechův kámen a je zdaleka viditelný.

Další pověst vypráví o velkém pokladu, který je pod kamenem ukrytý a dostane se k němu jen ten, kdo o Velkém pátku při čtení pašií na Velikonoce třikrát kámen obskáče po jedné noze. Zatím není známo, že by se to někomu podařilo, zkuste to vy. Kdo ví?

Když se tam zastavíte, nezapomeňte navštívit místní skanzen lidových staveb. Svážely se sem chalupy, když se budovala přehrada na Nežárce, sloužící jako zdroj pitné vody pro Prahu. Později přibyly i další stavby z východních Čech, jako například kovárna, která byla funkční do 50. let minulého století. Je tu rychta, stodoly s dobovým nářadím i pěkná stylová hospůdka.

Z jara tady nádherně kvetou třešně, kterých je plno i v okolí a není proto divu, že se zde pod širým nebem a klenbami rozkvetlých stromů uzavírají i svatby. Návštěvníci se zde mohou seznámit s dobovými, dnes již zaniklými řemesly, jako je tlučení másla, kovářství.

Provázet vás budou po chalupách průvodci v dobových krojích. Často tu jsou natáčeny pohádky. Slaví se tu Vánoce i Velikonoce.

Skanzen není mrtvé muzeum, stále žije. Přesvědčte se.

 

 

Hodnocení:
(4 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Dalo by se psát dále, třeba stodolové hradby, cihelna a marmeládka, zahradnické učiliště, propadající se náměstí, v roce 1968 a průjezd ruského tanku náměstím nebo že místní kovář dostal Skautské vyznamenání Řád Stříbrného vlka. Máte co dohánět.
Zdenka Jírová
Hodně byste se zapotili, je obrovský, ani vylézt na něj není lehké ani pro zdatné.
Alena Tollarová
Tak že bychom tam na Velký pátek udělali výpravu a zkusili ten kámen po jedné noze obskákat?
Dana Kolářová
Děkuji za pěkný tip na výlet.
Zuzana Pivcová
Vyprávění mě moc zaujalo, a co se týče návštěvy, hodně by se mi líbily ty přesazené chalupy. Zdá se, že to není moc daleko. Třeba by se tam dalo dojet na jeden den i na motorce:-)
Alena Várošová
Líbí se mi Vaše vyprávění paní Zdenko.Také jsem v Kouřimi nebyla,mám toho asi moc dohánět,ale to už nedoženu.Snad v příštím životě.
ivana kosťunová
V Kouřimi jsem nikdy nebyla, ale váš popis mě docela zlákal.Určitě se tam někdy podívám
Hana Rypáčková
V Kouřimi jsme často a potvrzuji, že je to krásné městečko...Jarmarky a stará řemesla...