Vydejte se na novou rozhlednu
na Velkém Javorníku v Beskydech

Vydejte se na novou rozhlednu
na Velkém Javorníku v Beskydech

16. 8. 2013

Turistům v Beskydech se otevřela nová dřevěná rozhledna na vrcholu Velkého Javorníku nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Rozhledna, kterou postavila společnost Lesy České republiky, je vysoká téměř 26 metrů a je pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl.

Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby. Základovou konstrukci stavby tvoří železobetonové patky a podlaha z kamenné dlažby. Podlahy na patrech jsou ze dřeva. Svislá nosná konstrukce se skládá z dřevěných sloupů a hranolů. Přízemní roubený prostor budou Lesy ČR využívat samy zejména k aktivitám v oblasti lesní pedagogiky a k dalším osvětově vzdělávacím akcím. Rozhledna je též vybavená výstražným značením z důvodu bezpečnosti leteckého provozu.

Rozhledna stála na Velkém Javorníku, vysokém 918 metrů, již v minulosti. V 60. letech minulého století ale byla kvůli špatnému stavu zbourána. Turisté se na vyhlídku dostanou zdarma. "Od samého počátku počítáme s tím, že rozhledna bude celoročně volně přístupná," řekl Václav Langer z Lesů České republiky. Může se ale podle něj stát, že rozhledna bude na nějakou dobu zavřená například v zimě, když bude velká námraza nebo množství sněhu.

Velký Javorník je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Je z něj rozhled na beskydské vrcholy Lysou horu, Smrk, Kněhyni či Radhošť, za krásného počasí je vidět i Ostravsko nebo Jeseníky.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Ta je ale opravdu pěkná,díky všem kdo se o to zasloužili.
Jana Šenbergerová
Mám rozhledny ráda, a tahle se mi moc líbí. A je z ní vidět k nám...