Na Karlově mostě je
zpět barokní sousoší

Na Karlově mostě je
zpět barokní sousoší

17. 10. 2013

Na pražský Karlův most se po několikaletém restaurování vrátilo původní barokní sousoší Krista Salvátora, svatého Kosmy a svatého Damiána. Odborníci sochy očistili, ošetřili jejich povrch a opravili. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) chce v příštích letech nechat vyrobit kopie dalších barokních soch. "Do budoucna všechny originály z mostu pravděpodobně zmizí, aby se prodloužila jejich životnost," řekla Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky GHMP.

Galerie za restaurování, které začalo v roce 2010, zaplatila více než 1,5 milionu korun. Již v roce 2011 byla na most umístěna kopie pískovcového podstavce, jeho originál byl totiž ve špatném stavu. V jedné plastice během opravy objevili odborníci mikroskopickou trhlinu, kterou zpevnili nerezovým materiálem, aby zabránili dalšímu poškození. Povrch soch nakonec ošetřili tak, aby lépe odolávaly nepřízni počasí.

Na mostě je v současné době podle Foltýnové 11 sousoší, které jsou zcela nebo alespoň částečně barokní. Pracovníci galerie ale za historicky cenné originály považují i kopie z 19. století.

V současné době jsou již v péči odborníků další dvě barokní sousoší, a to socha sv. Františka Borgiáše a sousoší sv. Vincenc Ferrarský a sv. Prokop od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Po restaurování se ale již na most nevrátí a asi do tří let by měly být nahrazeny kopiemi. Vysekání nových soch má stát do deseti milionů korun.

Životnost pískovce je totiž uváděna podle kvality na 200 až 300 let. Většina barokních soch na mostě přitom byla vytvořena v letech 1706 až 1714. "Dochází tak k tomu, že kámen je na hranici životnosti," poznamenala Foltýnová s tím, že pak začne ztrácet povrchové vrstvy, čímž se ztratí i mistrovství autora. "Je to špička tehdejšího sochařství," dodala. Postupem času budou proto všechny původní sochy uschovány v depozitáři. Galerie by je pak ráda vystavila v lapidáriu Karlova mostu. Očistit povrch by potřebovala i sousoší z 19. století.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA