Na Karlově mostě je
zpět barokní sousoší

Na Karlově mostě je
zpět barokní sousoší

17. 10. 2013

Na pražský Karlův most se po několikaletém restaurování vrátilo původní barokní sousoší Krista Salvátora, svatého Kosmy a svatého Damiána. Odborníci sochy očistili, ošetřili jejich povrch a opravili. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) chce v příštích letech nechat vyrobit kopie dalších barokních soch. "Do budoucna všechny originály z mostu pravděpodobně zmizí, aby se prodloužila jejich životnost," řekla Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky GHMP.

Galerie za restaurování, které začalo v roce 2010, zaplatila více než 1,5 milionu korun. Již v roce 2011 byla na most umístěna kopie pískovcového podstavce, jeho originál byl totiž ve špatném stavu. V jedné plastice během opravy objevili odborníci mikroskopickou trhlinu, kterou zpevnili nerezovým materiálem, aby zabránili dalšímu poškození. Povrch soch nakonec ošetřili tak, aby lépe odolávaly nepřízni počasí.

Na mostě je v současné době podle Foltýnové 11 sousoší, které jsou zcela nebo alespoň částečně barokní. Pracovníci galerie ale za historicky cenné originály považují i kopie z 19. století.

V současné době jsou již v péči odborníků další dvě barokní sousoší, a to socha sv. Františka Borgiáše a sousoší sv. Vincenc Ferrarský a sv. Prokop od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Po restaurování se ale již na most nevrátí a asi do tří let by měly být nahrazeny kopiemi. Vysekání nových soch má stát do deseti milionů korun.

Životnost pískovce je totiž uváděna podle kvality na 200 až 300 let. Většina barokních soch na mostě přitom byla vytvořena v letech 1706 až 1714. "Dochází tak k tomu, že kámen je na hranici životnosti," poznamenala Foltýnová s tím, že pak začne ztrácet povrchové vrstvy, čímž se ztratí i mistrovství autora. "Je to špička tehdejšího sochařství," dodala. Postupem času budou proto všechny původní sochy uschovány v depozitáři. Galerie by je pak ráda vystavila v lapidáriu Karlova mostu. Očistit povrch by potřebovala i sousoší z 19. století.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.