Matyáš Braun, Rakušan 
zdomácnělý v Čechách

Matyáš Braun, Rakušan
zdomácnělý v Čechách

23. 2. 2014

Rakouský barokní sochař a řezbář Matyáš Bernard Braun, který je řazen mezi nejvýznamnější představitele vrcholně barokního sochařství, působil převážně v Čechách. Do Prahy se tento rodák z Tyrol poprvé podíval někdy kolem roku 1710, po letech učení v Rakousku a cestách po Itálii. V Čechách brzy zdomácněl, našel si tu ženu i přátele a stal se novoměstským měšťanem.

Už jeho první větší práce, socha Vidění sv. Luitgardy, umístěná na Karlově mostě, mu zajistila obdiv i množství dalších zakázek. Braunova dílna byla v letech 1725 až 1726 největší dílnou v Praze. Braun už tehdy vlastnil tři domy a sad s letohrádkem. Se svou manželkou měl pět dětí.

Ze všech děl tohoto mistra jsou asi nejznámější sochy v Kuksu, vytvořené na objednávku hraběte Františka Antonína Šporka (alegorie Ctností a Neřestí či monumentální plastiky tesané do pískovcových skal v Betlému u Kuksu). Dále také výzdoba pražské rezidence císařského diplomata Jana Václava Gallase, řezby pro klášter v Plasech nebo sochy na mytologické téma pro zahradu zámku v Duchcově.

Braun se narodil přesně před 330 lety, 24. února 1684 v obci Sautens u Innsbrucku. Skonal v nedožitých 54 letech, 15. února 1738 v Praze.

Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.