Slavkovský les má novou
památku: Velikonoční rybník

Slavkovský les má novou
památku: Velikonoční rybník

21. 4. 2014

Novou přírodní památku pojmenovanou Velikonoční rybník vyhlásila správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Slavkovský les nedaleko Měchova u Bečova nad Teplou na Karlovarsku. "Území o rozloze 1,75 hektaru je cenné zejména díky velké druhové pestrosti chráněných živočichů, především obojživelníků a vážek," řekl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. Na výjimečnou hodnotu skrytého místa přišli přírodovědci až při mapování obojživelníků o Velikonocích roku 2009, kdy rybník také získal své jméno.

Z chráněných živočichů se u Velikonočního rybníka vyskytují především obojživelníci a vážky. Jednu z nejbohatších populací v Karlovarském kraji tam má skrytě žijící drobná žabka blatnice skvrnitá, žije tam i skokan ostronosý, jehož samci se v období jarního rozmnožování zbarvují do modra. U Velikonočního rybníka jsou také čolci velcí, obecní a horští či skokan krátkonohý. "Na lokalitě bylo také zjištěno 20 druhů vážek, z nichž některé patří v regionálním měřítku mezi velmi vzácné. Nejvýznamnější je však výskyt vážky jasnoskvrnné patřící mezi zákonem chráněné druhy," vyjmenovala Pavla Tájková z CHKO Slavkovský les.

Území je zajímavé i botanicky. Přírodovědci si cení zrašelinělých stanovišť, vegetace vodních rostlin a bahnitých ploch, kde roste vzácný zevar nejmenší. Díky tomu, že rybník se už desítky let hospodářsky nevyužívá a nepoužívají se tak v něm ani hnojiva a další látky, mohla v lokalitě vzniknout tak výjimečná druhová rozmanitost a hojný výskyt chráněných živočichů. Volná vodní hladina je už jen na necelé polovině rybníka, zbytek plochy tvoří porosty vysokých ostřic a zrašelinělá stanoviště. "Spolu s porosty přesličky poříční a rdesty plovoucími na vodní hladině je lokalita ideálním útočištěm pro vzácné druhy živočichů vázaných na vodní prostředí, pro něž je také důležité oslunění lokality," uvedl Tájek.

Přírodní rezervaci se podařilo vyhlásit po ročních přípravách. "Shodou okolností vyšel termín vyhlášení Velikonočního rybníka zrovna na Velikonoční pondělí. To ale není úřední den, a tak je datem vyhlášení až úterý 22. dubna," doplnil Tájek. V CHKO Slavkovský les jsou podle něj tři desítky maloplošných zvláště chráněných území.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA