Lépe než za mlada
Ilustrační foto: ingimage.com

Lépe než za mlada

27. 3. 2016

Nazrál čas a já jsem v 61. letech odešla z pracovního procesu na zasloužený odpočinek. Plánovala jsem si, jak budu ještě více cestovat a poznávat svět. Jenže člověk míní a vše je najednou jinak. Můj manžel vážně onemocněl a péče o něj vyžadovala hodně času. Byla to pro mne velice náročná doba.

Hledala jsem pro sebe náplň života a tu jsem našla ve sportu, ke kterému jsem měla vždycky blízko. Začala jsem trénovat jízdu na kole. Nejprve jen dvě hodiny denně a postupně jsem za tuto dobu hravě najela 40 km v okolí svého bydliště. Vždy je ale něco za něco. Přestala jsem po obědě sledovat televizi, stejně tam nebylo nic kloudného ke koukání.

Na prověření své fyzické kondice jsem si zadala úkol - ujet za roční cyklistickou sezonu 5 000 km. Nejhorší bylo ujet těch prvních 1 000 km. Kolikrát to dost bolelo a těch jmen, co jsem si dala. Postupně to bylo lepší a nakonec jsem najela 6 200 km, průměrnou rychlostí 23 km/hod. Musela jsem s kolem do servisu, protože jsem sjela pneumatiky.

Jízdě na kole vděčím za svoji tělesnou i duševní svěžest. Lépe zvládám veškeré životní těžkosti a trable. Není dobře, že jezdím sama, ale zatím to zvládám. Kolaři jsou solidární národ, a když vidí, že mám problém, zastaví a pomohou.

Při jízdě na kole se mi stanou i humorné příhody. Jednou v létě jsem jela krásným Kokořínským údolím a v mírném stoupání jsem dohonila tři funící a tlusté manažery na kolech. Pot z nich stříkal, a tak jsem je předjela. Ten poslední prohodil celý brunátný: "To jsem si nemyslel, že nás předjede holka".

Byla jsem milosrdná, neotočila jsem se na ně, aby neviděli, kdo je to vlastně předjel. Jen podotýkám, že jsem na sobě měla funkční cyklistické oblečení, brýle a samozřejmě helmu.

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Bárta
Paní Hanko, máte můj velký obdiv ! Já tolik nenajedu za rok ani při své autoturistice po vlastech českých ! No, to jsem přehnal - po Moravskoslezském kraji....
Hana Lafková
Děkuji všem za milé příspěvky, ale na té fotce to bohužel nejsem já. Jsem hodně nakrátko ostříhaná tmavovláska a mám hezčí kolo (modré) a ladí mi k helmě. Chichichi.
Jiřina Votavová
Paní Hano, dobrý výkon. Také jezdím na kole, ale spíše rekreačně. Nejdelší trasa byla jednou něco přes 80 km. U nás těsně pod Krušnými horami je to moc do kopce a pak to zase dolů jede samo. Teď jsem četla zajímavý článek, jak je zdravé při problémech s bederní a krční páteří hlavně "chodit a zase chodit". Nic se ale nemá přehánět. Ilustrační foto od redakce mi připomíná herečku Libuši Švormovou. Tak přeji ještě hodně kilometrů.
Soňa Prachfeldová
Škoda Hanko, že nebydlíš poblíž, nemám parťačku na kolo, kámoška teď nemůže a ve dvou je to přece jen lepší. Hodně šťastných km přeji !
Elena Valeriánová
Pani Hanko, za tu holku máte 100 bodů! Gratuluji Vám k ujetým kilometrům na hlavně k vaší vůli a zapálenosti!
Václava Felixová
Úžasné a inspirující,gratuluji a přeji ať se stále daří :)
Helena Votíková
Moc vám fandím, tolik km uff. Pěkná fotka, obdivuji vlasy, já když si nandám ten kokos na hlavu tak pak mám vlasy jak po tornádu :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
foto velmi pěkné -moc vám to sluší. Nebo to není vaše foto?
Jana Šenbergerová
Hanko, ať ti to dlouho a bezpečně jezdí. My jezdíme rádi, ale bez cyklistického vybavení, takže vlastně nesportujeme, jen rekreačně popojíždíme. :-)
Marie Seitlová
Ahoj Hani, vítám tě opět na ičku. Jsi super cyklistka. Těším se na tebe v Loučné, nepřijedeš na kole ?
Vanda Blaškovič
A co fota, paní Hano? Dodáte? Ty by, asi ne jenom mne, zajímaly. Děkuji.
Zuzana Pivcová
Ráda od Vás dostávám různé přeposlané mailové informace a teď jsem ráda, že jste se tu objevila i "naživo". Po 2 letech od srazu v Havlíčkově Brodě. :-)
Helenka Červenka
Asi jsem neujela 5000km za celý život :-) - nejvíc asi 30 a týden jsem si nesedla na zádel :-)
Květoslava HOUDKOVÁ
I málo stačí lidi obveselit: Vidět bábu na trojkolce jet po cyklostezce - no, to jsem pro ostatní cyklisty a bruslaře SHOW ! (Ale zase mnozí mne zastavují s dotazem, jak se mi jezdí, jak kolo vyhovuje atd. = že uvažují pořídit rodičům/prarodičům - což upřímně doporučuji). A mám z tisku fotku z Holandska - a tam jezdí na trojkolkách i mladí !
Helena Hejduková
víc než super, mnoho šťastných kilometrů v této sezóně a je fakt, že my "holky" se fakt někdy nezdáme. kdyby jste se otočila, nejspíš by byli na RZS.
Lidmila Nejedlá
Paní Hano, vzala jste to za správný konec. A nebojte se, někdo se k Vám určitě přidá...třeba ze seznamky. Tak hezké vyjížďky.
Hana Rypáčková
Po loňské vyjížďce jsem ještě na kole nejela, zápěstí mám stále nejisté, bolí. Ale už to bude rok a tak se chystám zase kolo vytáhnout a začít krátkými projížďkami. Přeji ti Hanko kilometry bez nehody...Pět tisíc nenajedu možná ani autem... :)
Karel Boháček
Jezdil jsem kdysi dost na kole a mohu říci ,že já už jezdil na svém - horském kole- a ostatní si klepali na čelo / brzdy tenkrát jsem musel kolikrát polévat vodou jak byly rudé od sjezdu/.Dnes chodím raději pěšky / protože chci vidět to co jiní neuvidí/ a ty cyklisti si zase klepou na čelo...jo my pěšáci to dnes máme těžké, na cyklostezky jsou peníze a naše turistické pěšinky a mostky zarůstají a bortí se.
Hana Čadová
Milá jmenovkyně, ráda jezdím na kole, ale km nehltám. Na chatě jezdíme na historických kolech! Přeji Vám hodně ujetých km bez nehody! Hana
Květoslava HOUDKOVÁ
Milá Hanko - dlouho jsme se odmlčely a tak - po přečtení článku - se snad -někdy?- objevíš u nás v Kostelci n.Labem. Nevím, kde začíná polabská cyklostezka - ale já se na ní objevuji i na trojkolce - sice "nehltám" žádné km, ale při hezkém odpoledni dojedu k Brandýsu n.Lab. a zpět.