Foto
FOTO: wikipedia.org

Jak se stát zdatným wikipedistou: závěr

4. 6. 2014

Vážení čtenáři, pokračujeme v seriálu o internetové encyklopedii Wikipedie z pera pana profesora Jana Sokola. V posledním dílu si něco povíme o nových článcích na Wikipedii.

V předchozích textech jsme si ukázali, co se dá na Wikipedii najít a co se s ní dá dělat. Mluvili jsme hlavně o opravování, zdokonalování a rozšiřování, protože to je dnes asi nejvíc potřeba. Ale co když tam nějaký článek prostě chybí?

Nový, či doplněný?

Udělat dobrý článek se vším všudy je přece jen o něco složitější a způsobů je hned několik. Někdo je píše v textovém editoru, na který je zvyklý (například Word), a do okénka Wikipedie je pak přenese známým "copy-paste" (Ctrl+C - Ctrl+V). Pro psaní přímo do Wikipedie jsou k dispozici podrobné návody: v levém sloupci každé stránky je také odkaz "Nápověda", kde se můžete dozvědět všechno potřebné – i méně potřebné.

Ale je tu mnohem snazší cesta. Dejme tomu, že jste v článku narazili na "červený" odkaz (v rozcestníku "Suk" to byla "Barbora Sukowa"). Pokud byste chtěli takový článek doplnit, stačí na odkaz kliknout. Vyskočí stránka, kde můžete na horní liště kliknout na "Vytvořit" a začít psát, úplně stejně jako jste dosud opravovali. Než se do toho ale pustíte, měli byste si ověřit dvě věci:

1. Je ten odkaz napsaný správně, anebo je v něm překlep, chyba? Když se někdo splete, místo "Einstein" napíše třeba "Eintein", a udělá z toho odkaz, bude nejspíš červený. To je samozřejmě třeba opravit, ne zakládat nesmyslný článek. Cizí slova a vlastní jména se do češtiny přepisují různě a nemá smysl, aby tu vedle článku "Karl Marx" vznikl ještě "Karel Marx" – to se vyřeší rozcestníkem.

2. Zaslouží si ten předmět samostatný článek? Mám k němu nějaké věrohodné zdroje?

Ale nakonec vždycky platí ta základní zásada "editujte s odvahou!" Jak už teď sami víte, Wiki není dokonalá a ani od vás nikdo nechce, abyste všechno udělali bezchybně.

Pár slov na závěr

Určitě jsme si neřekli všechno, ale výklad je už tak dost dlouhý a konec konců i plavat se člověk naučí tím, že sám začne. Snad jsem vás přesvědčil, že Wikipedie není jen hračka, ale docela důležitá věc, že stojí za to, a že možná potřebuje právě vás – vaše znalosti, vaše vědomosti a váš čas. Ukázali jsme si, že to není tak těžké, a když se do toho pustíte, sami uvidíte, že je to i pěkná zábava. Možná lepší než trávit čas u televize a hubovat na politiku.

Takže vám přeji mnoho štěstí a radosti s Wikipedií!

 

Profesor Jan Sokol
Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. (* 18. dubna 1936, Praha) je český filozof, překladatel, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě v roce 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003.

Zabývá se hlavně filozofickou antropologií, etikou, dějinami náboženství a antropologií institucí. Publikoval řadu knih a přednáší na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V letech 2000 až 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kde dodnes vyučuje. Více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Sokol


Konec seriálu

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.