Babičky a dědečkové opět čtou dětem

Babičky a dědečkové opět čtou dětem

20. 9. 2014

Mezinárodní průzkum SHARE ukázal, že denně je u nás se svými vnoučaty každý desátý prarodič. Naproti tomu na jihu Evropy hlídá děti každý den 30 procent babiček a dědečků. Obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem odstartovala na podzim projekt  Babička a dědeček do školky v dalších čtyřech městech.

Projekt podpořený Nadací Agrofert a realizovaný ve spolupráci s projektem SenSen (Senzační senior) Nadace Konta Bariéry, tak z Frýdku-Místku v roce 2012 doputoval letos také do Prahy, Brna, Ostravy a Zlína a rozšířil tak řady více než 50-ti mateřských škol v České republice, které se do čtení seniorů dětem zapojily. 

Babička a dědeček do školky proběhne vždy ve dvou vybraných mateřinkách čtyř velkých měst. Účastnit se jej bude jedna třída dětí, za kterou přijde babička či dědeček v pohádkovém kostýmu a přečte jim jeden z pohádkových příběhů. Senioři budou školky navštěvovat každý den po dobu jednoho týdne od září do prosince 2014.

„Školky jsme si vytipovali, oslovili je a vysvětlili jim náš záměr. Setkali jsme se s nadšením, byli informováni rodiče, a tak už nic nebrání tomu, abychom projekt rozjeli v praxi. Počítáme s prarodiči dětí ve školkách, ale oslovili jsme i tamní seniorská sdružení a kluby, jejichž členy bychom také rádi zapojili,“ popisuje Eva Katrušáková, ředitelka společnosti Celé Česko čte dětem®. Nejvíce zájemců přijde z projektu Senzační senior.

Pravidelné hlasité předčítání v dětském věku přináší rozvoj jazyka, podněcuje uvažování, zlepšuje představivost, ale také třeba schopnost soustředění a naslouchání druhým, učí i úctě ke starší generaci. Tyto dovednosti totiž dnes bohužel tlumí nadměrné sledování televize či sezení u počítače. Už ve školce se tak děti budou mít možnost lépe připravit na počátek školní docházky i další život.

Dědečkové a babičky při každé návštěvě budou dětem nejen číst pohádky či příběhy, ale budou si s nimi také povídat o knížkách a jejich hrdinech. Po každé návštěvě se s dětmi rozloučí dárkem, tištěnou pohádkou. Tu si malí posluchači odnesou domů, aby jim ji mohli večer před spaním přečíst jejich rodiče.

To nejdůležitější, co by dětem, rodičům a seniorům tento projekt měl přinést, je vzájemný respekt, sdílení společného času a radost ze čtení. Projekt startuje ve druhé polovině září.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.