Padlo další tabu: vyšla
knížka o sexu mezi seniory

Padlo další tabu: vyšla
knížka o sexu mezi seniory

24. 9. 2014

Knížek, ve kterých se píše o milování mezi lidmi vyššího věku, je pramálo. Lásku mezi seniory dosud představovaly v literatuře spíše letmé doteky. Spisovatelce Mileně Holcové nyní vyšla knížka Láska v moll. A světe zboř se, její hrdinové – senioři v ní souloží. Je to jasná ukázka trendu, který se šíří světem. Čím vyššího věku se lidé dožívají v dobré kondici, tím déle žijí aktivním sexuálním životem.

Na začátek úryvek ze zmíněné knížky, ve kterém hrdinka popisuje pocity šedesátileté vdovy, která se zamilovala do o pět let staršího muže: „Do padesáti je ženství samozřejmost. Pak to začne. Figura se z přesýpacích hodin změní v pytel brambor. Triumf gravitace. Plná ňadra splasknou v prázdné pytlíky, na bradě se zaskví první osamělé vousy. Začneš se smiřovat s tím, že nejcennější životní kapitola je uzavřená. A pak, najednou, potkáš muže, který v tobě pohřbenou ženu zase probudil. Pocit neskutečna a zároveň nevyhnutelnosti, až ti běhá mráz po zádech... Těšíš se na každou společnou hodinu a přitom máš příšernou trému a nejraději bys v poslední chvíli utekla.“

Hodí se to, nebo ne?

Čtenářky knihy se shodují, že podobné pocity má každá dáma, která se ve vyšším věku seznámí s někým, kdo se jí líbí. A každá další ví, že by takové pocity v této situaci měla. Mnohé však začínající vztah vzdají jen proto, že se obávají, že se už jaksi v jejich věku nehodí, aby se zamilovaly, natož aby měly sex. Úplně stejné pocity prožívají i muži, ti se zase pro změnu bojí že takzvaně selžou.

Ale právě dochází ke změnám, o sexu mezi seniory se píše, mluví, zkrátka přestává být tabu. „Senioři se bojí o sexu vůbec mluvit, protože se v takových případech setkávají spíše s posměšky v lepším případě s odsuzujícím mlčením,“ říká Julie Gaia Poupětová, která se nazývá sex koučka. V podstatě jde o terapeutku, která lidem pomáhá při problémech se sexem. „Intimní život seniorů je v Česku pořád ještě velké tabu. Mnozí lidé spojují milování jen s mládím, s hezkými mladými těly a u starších lidí jim připadá jako něco nepatřičného. Bohužel, starší lidé těmto předsudkům podléhají, místo toho aby proti nim bojovali,“ míní.

Knížka Mileny Holcové v tomto směru mnohým čtenářům otevře oči. Takže, další úryvek, tentokrát z pohledu mužského hrdiny, pětašedesátníka, který říká své šedesátileté lásce: „Víš, už jsem přece jen starej. Mám strach, že selžu. Hrozně tě zklamu. Na tak krásnou ženskou prostě nemám. Hrozně bych tě chtěl, ale nevím, jestli to ještě dokážu. Jsem od pasu dolů mrtvej, nemám trénink. Víš, už dlouho jsem... Nakonec se přece jen odhodlal.“

Tolik citace z knížky. Nebylo by fér psát jak to dopadlo, to se u nových knih nedělá. Pro ty hodně zvědavé snad jen: Dopadlo to dobře. Takže to může být inspirace pro lidi v podobné situaci, s podobnými pochybnostmi.

Pryč s předsudky a tabu

Ve Spojených státech jde tenhle trend porušování tabu o sexu mezi seniory až tak daleko, že se objevily plakáty, na kterých předvádějí pozice z Kámasútry seniorské páry. Žádný strach, jsou přitom oblečení. Kampaň má za cíl poněkud šokujícím způsobem bourat předsudky a přimět lidi vyššího věku, aby se nebáli zajít se poradit se sexuology či praktickými lékaři, pokud mají v intimní oblasti nějaké potíže. „Nejhorší přístup je říct si, jsem už ve věku, kdy se nedá nic dělat a tak se mě sex netýká,“ upozorňuje sexuoložka Hana Fifková. „Je to však samozřejmě vysoce individuální záležitost a každý člověk má jiné potřeby," dodává.

Jinými slovy, když na milování nemáte chuť, v pořádku. Nač se do něčeho nutit? Pakliže máte, také v pořádku. Nač se nechat omezovat hloupými předsudky, že něco už k určitému věku nepatří.

Na závěr třetí citát z knihy Láska v moll. To abychom si nemysleli, že láska ve vyšším věku je jen idylka. Hrdina pozoruje svou milou ve spánku: „Mariina tvář s věkem získala patinu, povolené rysy a víčka skrývají všechnu vitalitu. Ve dne jí oči jiskří, v noci je to jímavě lidská stárnoucí paní s nedbale obarvenými vlasy. Dokonce zlehýnka pochrupuje. Dojímá ho i dráždí. Probouzí v něm něhu i nechuť“.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Kouč nekouč, je to skutečně záležitost jen těch dvou , jejich lásky a jejich možností. Ze všeho se dělá věda až běda a k smíchu .
Zuzana Pivcová
Podle mne je, pojato z psychologického hlediska, jeden z hlavních problémů v tom, že za sex se jaksi stále považuje jen koitální sex, tedy klasická soulož. Pokud dojde v této oblasti v pokročilejším věku k nějakému problému, že se moc nedaří, vznikne z toho dokonalé trauma a je po všem, absolutně po všem. Jenže to, čemu se říká sex, já bych raději řekla intimnosti, je přece daleko víc. Pokud se jedná o vztah lidí, kteří jsou si milí a zároveň i příjemní, určitě se spolu sladí i v pozdějším věku a intimnosti různého, byť třeba částečně "náhradního" rázu, si projevují stále. Nevím, jak dalece poradí nějaký "kouč". Zvlášť, pokud je sám podstatně mladší než klient. Připadá mi to, jako když někdo svobodný, bezdětný (třeba i kněz) radí manželům, jak mají žít. Pouhá teorie. Vlastní život je o něčem jiném. Ať si každá dvojice dělá, co jí vyhovuje. V každém věku. Co je komu dalšímu do toho? Není za co se stydět ani na co si hrát.
Libuše Křapová
Ano,nemít předsudky a zahodit zbytečný stud. Už dávno neplatí, že se o sexu prostě nemluví a starší si ani "nepamatují", o čem to je. A hlavně to může být překvapivá informace pro ty mladé. Byla jsem svědkem toho, jak mladá dívka - myslím, že jí bylo 22let, vážně prohlásila, že lidem nad sedmdesát by se měl sex zakázat zákonem. Doufám, že to myslela aspoň v nadsázce, i když na to v té chvíli nevypadala.
Jana Šenbergerová
Myslím si, že hlavní problém je v tom, že se sex stal jakousi sportovní disciplínou (určitě ne všech, ale mnohých). Kdekdo by chtěl být "vrcholovým" sportovcem. A když na to nemá, tak to vzdá. Zapomíná se na to nejdůležitější, na lásku. Kde je láska, tam se dá řešit všechno. "A úplně nejlepší je ztratit předsudky a dělat vše,co se nám líbí." S tím plně souhlasím.
Marie Magdalena Klosová
Myslím,že mluvit otevřeně i o věcech nejintimnějších,je důležité.Dovedu si představit ostych mnohých dam a pánů v našem "i60"věku.Mají-li pochybnosti,mohou sáhnout po literatuře toho druhu a číst ji nikým nesledováni v soukromí.Nebo naopak se mohou poradit s"koučkou"/to je teď módní název pro poradce či terapeuty v různých oblastech/,jsou-li odvážnější.A úplně nejlepší je ztratit předsudky a dělat vše,co se nám líbí.
Vladka Steinová
Dobrý den,v této zemi, jak hvězda jasná, vyšlo nejen mnoho knih, ale i autorů, kteří nám dávají jistě "užitečné" rady, jak žít. Jak vidím, i v oblasti intimní a nejcitlivější.Poprvé slyším pojem SEX KOUČKA . A ptám se, proč nám ta paní Popupětová alias SEX koučka radí? Nejsem moralista, jsem normální žena a chápu, že mnohé věci dnes již nejsou tabu, ale dotýkat se citlivé oblasti intimního života seniorů mi nepřipadá moc vhodné. Na TO NENÍ ŽÁDNÝ ÚZUS, NA TO NEJSOU PRAVIDLA.Každý senior si jistě svou cestu k sexu najde sám. TAKŽE NEFANDÍM ANI AUTORCE KNIHY PÍ.HOLCOVÉ, ANI nějaké seČx KOUČCE, ANI PANÍ HOFMANOVÉ, kTERÁ JE POD článkem podepsána.
Richard Zeman
Že bych si místo šachů začal číst?