Retro ve stodole

Retro ve stodole

23. 11. 2014

Byl jednou jeden mladý pár, ten k sobě velkou láskou vzplál. Ten v krásné české bydlel zemi, vesničce Vepříkov, kraj Vysočina se jmenoval. Řemesel v krajích bylo moc, i tady o ně není nouze a já představím vám pouze Stodolu, jež dochovává věci, co nedají nám zapomenout přeci, na řemesla, jimiž žili naši předci.

Jak čas šel a řemesla se ztrácí, ten pár si uchovává věci, co používali naši předci. A jednoho dne už řekli dost a dalším lidem pro radost založili sdružení. Kam složí tolik věcí, co užívali naši předci? Co takhle stodola by nešla? Vždyť je tak sešlá. A tak nastalo práce moc a sobě i jiným pro radost zrodila se tu sbírka velká. A z velkých beznadějných plánů, zrodila se tu stodola s názvem "Stodola krásných krámů".

Hned za dveřmi pan domácí nás vítá a dýchne na nás minulost. Průvodce nám líčí zrod a původ a není žádný důvod někam spěchat. Je vidět kola, sáně, pračky, co dělali si dědové a v patře, to si pokoukáte, je celé století minulé. Vlevo necky i s čuníkem a jitničky -dřevěné, jak živé - co vyráběly ruce šikovné. Pak koutek krejčíka, co bydlel tady ve vsi. Vedle i medvídci, co v popelnicích byli a něžné ruce je vysvobodily a opravily. Pak ještě školní pomůcky nás do škol vrátí a odznak pionýrský s šátkem připomene mládí. A tady, koukám, je i kovář, co kovat koně se chystá a vedle zase šicí stroje, snad prababička na nic šila. Prostřený stůl a všechno co patří k tomu, jak bývalo to v našem domu.

Věci, co člověk vzpomene si na ně, jsou tady pěkně naskládané. A všechno má svůj jistý řád a každý, kdo navštíví to tu, je rád a rád se vrací, protože pak ještě zjistí, že tohle asi měli doma a možná, bude shoda, že právě tohle bylo prima!

A věřte nebo nevěřte, každý si domu něco odnese. Nejsou to jen krásné vzpomínky, třeba jen na maminky. Než vypustí nás všechny ven, tak na jisté místo usednem a pamětní minci sobě každý razí, vždyť mají je už mnozí. Že nadaří se, nevadí, hned novou vám tu vyrazí. A vstupné, to dobrovolné je, jak každý uzná za vhodné.

A zde jsou stránky jejich a v nich dá se lecos najít: stodolakrasnychkramu.webnode.cz.

retropříběh
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.