Oslavte Mezinárodní
den štěstí. Úsměvem!

Oslavte Mezinárodní
den štěstí. Úsměvem!

20. 3. 2015

Věděli jste to? Na 20. března připadá Mezinárodní den štěstí, vyhlášený Organizací spojených národů v létě 2012. Akce má nejenom připomenout, že štěstí je jedním z hlavních cílů každého člověka, ale také upozornit na potřebu nalézt rovnováhu mezi hospodářským růstem a jeho dopady na společnost a životní prostředí. Poprvé se Mezinárodní den štěstí slavil před dvěma lety.

Průkopníkem v oblasti měření kvality lidského života je malé himálajské království Bhútán. V roce 1972 navrhl tamější panovník zavést takzvaný index hrubého národního štěstí jako alternativu k čistě ekonomickým ukazatelům rozvoje.

Převážně buddhistický Bhútán není jedinou zemí, kde si uvědomují, že pocit štěstí není přímo úměrný nashromážděnému bohatství. Tématem se seriózně zabývají i mnozí západní ekonomové a sociologové, kteří ve svých výzkumech berou v potaz takové faktory jako je míra chudoby, dostupnost vzdělání a zdravotní péče, stav životního prostředí či rovnost pohlaví.

Světlo světa tak spatřila řada různých celosvětových žebříčků štěstí, ať už jde o Index lepšího života (Better Life Index), který sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, Index šťastné planety (Happy Planet Index) britské organizace New Economics Foundation nebo Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report), vypracovaná skupinou nezávislých vědců pro OSN.

Jako nejšťastnější národ bývají (alespoň v Evropě) uváděni Dánové, Norové a Švýcaři. Češi se pohybují ze zhruba 160 zemí kolem 40. místa. Není to průšvih, ale mohlo by to být lepší. Takže - úsměv nasadit!

životní postoj
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Štěstí - co je štěstí ? Muška jenom zlatá . Štěstí je, když jsme - alespoň občasně spokojeni duševně i tělesně. Vlna žití přinese, odnese, přinese ...
Jana Šenbergerová
Kdybychom byli šťastní pořád, přestali bychom štěstí vnímat. Prožitá bolest zvětšuje hloubku radosti a štěstí. Pro mě je štěstí stav mysli, který si mohu nastolit kdykoliv bez ohledu na okolnosti.
Eva Krausová
Dlouhodobá spokojenost, to by se mi tedy líbilo moc. Štěstí vidím v malých, obyčejných okamžicích, třeba i v tom, že dnes měli v květinářství pomněnky, které mám moc ráda, jako je milovala i má maminka.Kdoví, třeba mi je "poslala" právě dnes z království nebeského...
Libor Farský
Štěstí je jen muška zlatá. Buďme vděčni okamžiku, kdy na nás usedne, aby si na chvilku odpočinula. Má toho ještě tolik na práci!
Miroslav Štorch
V angličtině je fráze. "Keep smiling" - volně přeloženo - Držet úsměv. Když se nad něčím usmějeme, nebo s někým zasmějeme, tak máme lepší náladu, i když nás něco bolí a mám starosti o nemocné blízké. Mám vždy radost z písničky geniálního skladatele a zpěváka Bobby McFerrina - "Don´t woory be happy" - Nedělej si starosti - buď šťasten. https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU který zpívá i Ave Marii https://www.youtube.com/watch?v=14LcvpXmb74 případně si dělá legraci z Mozartovy hudby https://www.youtube.com/watch?v=RX-HUv1QRtU Měl jsem štěstí ho slyšet na jeho koncertu v Praze, kde zpíval i s Danem Bártou.
Hana Šorejsová
To poslední od Míry Štorcha a přejaté od Waldemara Matušky je hezké : "Pro mne je štěstí stav dlouhodobé spokojenosti" a je to tak.
Miroslav Štorch
Dnes máme štěstí, že zatmění Slunce je jen dočasné a ne trvalé. Kdyby po dopadu asteroidu byla hustá oblačnost, tak bychom Slunce neviděli několik měsíců či let. Mnoho lidí může pojem štěstí chápat velmi odlišně. Máme štěstí, že se u nás nestřílí jako v Doněcku. Nemáme tady nákazu ebola. Nemáme takovou životní úroveň jako v Německu, kde pracuje už 5 let můj syn. Ale můžeme být přesto šťastní a spokojení s tím - co máme. Někteří jogíni dosahují nirvány a jiní sámadhi-osvícení. Můžeme žít spokojeně i bez toho. Waldemar Matuška definoval štěstí jednoduchými slovy : "Pro mne je štěstí stav dlouhodobé spokojenosti." Takové vyjádření se mi líbí.
Alena Tollarová
Mezinárodní den štěstí? Člověk žasne, co všechno má svůj den v kalendáři. Asi to někdo potřebuje. Já si svoje štěstíčka užívám bez ohledu na den. Zrovna dneska - ráno přišla vnoučata= štěstí; odvedl si je tatínek=štěstí, odpoledne přijedou druhá vnoučata-štěstí, v nedělí odjedou=ještě větší štěstí, za chvíli půjdu ozdobit dort manželovi k narozeninám=budu přitom šťastná. Teď jsem viděla svoji fotku na Fotu dne=štěstí. A tak to jde den za dnem. Jasně, někdy taky pláču.
Jiří Libánský
Jsou chvíle kdy pocit nezměrného štěstí je tak intenzívní, že mi úplně vytěsní všechny ostatní pocity. Jsou to krásné chvíle, které si maximálně užívám. Ale v tom stavu se žít nedá. Život nám přináší směs pocitů. Záleží na nás o jaké pocity máme zájem a budeme proto o ně usilovat. Myslím, že jen málo lidí usiluje o pocity jako jsou např. deprese. Nestačí čekat, zda se pocit štěstí nedostaví náhodou.
Marie Magdalena Klosová
Zaráží mě - "štěstí je hlavní CÍL" života?Tomu nerozumím.Krásné a přirozené je,když se člověk tu a tam skutečně cítí šťastný,bez nároků na cokoliv.Prostě je to takový nepopsatelný stav jednoho,někdy několika okamžiků.Ale být permanentně šťasten a vytknout si to za cíl?Nevím.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.