Úvaha o Velké módní soutěži

Úvaha o Velké módní soutěži

30. 3. 2015

Portál i60 vyhlásil Velkou módní soutěž. Tato soutěž byla výjimečná nejenom na portálu i60. Měla velice atraktivní ceny. Modely a ženy hodnotila jednak odborná komise, jednak redakce a dále lidé z i60, tedy vlastně převážně lidé, kteří se znají z chatu. Myslím, že bylo dost žen, které se na soutěž těšily.

Zadání soutěže bylo předvést model pro volný čas. A volný čas můžeme trávit opravdu různě. Sportem, kulturou, procházkami, zahradničením, lázeňskými procedurami, posezením s přáteli, lenošením doma. Záleželo jen na nás, jakou aktivitu si vybereme, co bude pro Velkou módní soutěž zajímavější.

Taktéž fotografie mluví za nás. Ne vždy jsou profi fotky tou nejlepší volbou. Retuš u nekvalitních profi fotek se pozná. Ale také se pozná na první pohled dáma, která se módou baví a je krásná bez rozdílu věku. Prostě má v sobě to NĚCO. A to něco samozřejmě vyzařuje i zevnitř.

I já jsem se těšila. Ale potom se stalo cosi, s čím se dalo počítat, a co mne varovalo před nefér hodnocením některých lidí. O to více oceňuji soutěžící, které do soutěže vstoupily. Nemyslím si, že bylo špatné, že se navzájem hodnotily i soutěžící. Naopak! O mnohém to vypovídalo. Vypovídalo to o záměrech určitých dam. Vypovídalo to o jejich ambicích uspět v soutěži. A uspět se dá různými způsoby, čestně i nečestně. Aby bylo jasné, uspět v soutěži je přirozené.

Myšlenka nenechat hodnotit soutěžící se nedala zvládnout technicky. Soutěžící se přihlašovaly postupně. Co se vlastně stalo? Objevilo se nesoudné vyjadřování a známkování lidí z chatu k soutěžícím, jak ve smyslu nadhodnocování, tak podhodnocování žen na základě sympatií. Konkrétně vyjádření ve smyslu "tuto paní znám z mola, ta je mi sympatická, a proto ji dávám za 1." A nebo "tato paní se na soutěž velice zodpovědně připravovala, a proto přece nemůže dostat za 3 od komise."  Někdo napsal: "Neberte se tak vážně, dámy." Ale ono se to asi musí brát vážně, pokud se to týká vás osobně, že?

Hodnocení jednoho modelu od komise muselo být samozřejmě různé, nemohlo být stejné. Tak jako nejsou stejné samotné hodnotící dámy. Liší se věkem, váhou, životními osudy, profesí. Ale co mají společné jako ženy, je zájem o módu. Každá hodnotila ze svého hlediska. Některé nevadí holé paže u někoho, některé nevadí ohrnuté kalhoty u někoho, někomu nevadí černá barva atd. Ale ono je to tak správně! Co je u jedné přijatelné, není akceptovatelné u druhé dámy! V tom je to kouzlo módy! Neexistují šablony. Musíme se řídit svým typem, svojí energií, svým pocitem a hlavně, musíme být k sobě soudné.

Některá dáma např. v šedesáti si může dovolit to, co jiná ne v 45 a naopak. Tak to prostě je a je to i v genech. Myslím, že u 99% bylo hodnocení poroty nezaujaté a ve jménu vkusu. I když jsem si všimla, že u atraktivních žen bylo hodnocení z hlediska komise i chatu přísnější. To se nikoho prosím nezastávám. Prostě to tak vidím. Pokud dvě různé ženy dostaly od jedné hodnotící stejnou známku např.2-.....potom po porovnání těchto 2 soutěžících, a to jsme my ostatní dělaly – porovnávaly jsme, je to soutěž – zajímaly nás názory a známky – potom bychom daly jedné tu 2-, ale druhá by musela dostat 1 nebo 4- Prostě dva srovnávající modely se stejnou známkou byly rozdílné a někdy opravdu diametrálně.

Jen jednou či 2x jsem si i všimla, že hodnotící dáma podlehla své sympatii či malinké antipatii k modelce a podle toho hodnotila. Ale i v komisi sedí jen lidé...:) Proto na to upozorňuji s úsměvěm.

Vím a všimla jsem si nejenom zde z fotografií, že některé ženy od určitého věku „rezignují" na vkusnou módu a bohužel i na svoje tělo, což je myslím veliká škoda. Ale jistě záleží i na zdraví. Domnívám se, že v módě je strašně důležité, abychom byly samy sobě největšími kritiky. Každá z nás totiž ví, které partie má krásné a naopak, které partie netřeba zdůrazňovat. V módě jsem zastánkyní ženskosti. Nejsem ochotná dávat za módu hromadu peněz. Ráda nakupuji ve slevě. Seženou se tak úžasné kousky, ale musíte si počkat. O to více pak mám radost z výhodného nákupu. Myslím, že příjemný a vkusný vzhled docílíme, pokud budeme vědět, co se k nám hodí, co se hodí pro danou událost a co chceme svým oblečením vyjádřit. Ano, i oblečením se dá mluvit. Jednou za čas udělám průvan v šatníku. Nedělám to s lehkým srdcem, ale dokážu to. Mám méně věcí, ale kvalitních. Garderobu obnovuji raději doplňky nežli oblečením. Nad svojí garderobou přemýšlím, kombinuji a nekupuji módní výstřelky.

Píši v době, kdy ještě není konec soutěže. Ale už předpokládám, že je poznat, že ženy, které v podstatě neznáme, nevzbuzují žádné větší antipatie ani sympatie a většina hodnotících z pléna je ochotna dát odpovídající hodnocení. Myslím, že vyhraje model, který bude umírněný a nebude nikoho ničím iritovat. Prostě „nevtíravý" vkusný model i modelka. A takových tady bylo více. I když si vážím vysokého věku, zde by neměl být v hodnocení prioritou.

Móda mne baví. Ale není to středobod mého života. Oblečení pro mne znamená nejen radost, ale i vyhraněný, osobitý, výrazný styl, který doplní a podtrhne mojí osobnost.

Oblečení si volím podle dané události, počasí, denní doby, mojí postavy a možností v mém šatníku.

Otázkou je, zdali ženy na špici soutěže potřebuji poradit, a tím obdržet i ceny, ale určitě nešly do soutěže kvůli cenám. A tak zní otázka, komu by ceny nejvíce udělaly radost a nejvíce prospěly? Potom by tady byla vlastně i motivace k tomu, předvést se, jaká opravdu jsem, a vůbec by nevadily špatné známky ani hodnocení. Naopak! Byla by to vlastně výhra, dostat co nejvíce připomínek, a nastala by pohoda. Popelky by zvítězily.

Jen si říkám sama pro sebe, bylo by to přeci jenom smutné, abych nevěděla v mém věku, co a jak, nejenom v módě, i když rady ráda vyslechnu a zvážím akceptování rad.

Soutěž byla určitě zajímavá a motivující. Kdo uspěl, bude chválit. Kdo jaksi „neuspěl", má 2 možnosti. Vlastně 3 možnosti. Být zdrcený a později naštvaný, bagatelizovat situaci nebo si vzít k srdci rady a ukázat se nám znovu v novém jarním outfitu. Správná možnost je ta třetí.

No, dámy, znáte to, asi všechny jsme stejné...ach, ta móda! Vždyť nemáme stále co na sebe! Tedy alespoň já ne.

Děkuji za sebe redakci i komisi za pořádání soutěže a za energii a čas, který do ní vkládaly. Doufám, že někeré výroky Vás neodradily od pořádání dalších akcí.

Ještě jednou, vše nejlepší, zdravím do Prahy a přeji pohodové dny!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Dost by mě zajímalo, jaké komentáře by se u tohoto článku objevily, kdyby byl podepsán dejme tomu Jana Nováková ... Já bych ze svého vypustila jen oslovení a změnila ho na Jano a pak poslední větu.
Hana Šorejsová
Já jsem se bránila a mockrát ! Několikrát napadání a urážkám, které jsou dost nevkusné, "etický kodex , jak píší zde ženy, ji neříká nic", napíše si všude co chce a myslí, že musí mít poslední slovo. Hlavně se zamyslet sama nad sebou ! A to napsala v podobném smyslu i paní Hanka Šimková, ale napsalo to více žen, ne tady u článku . Nebudu reagovat na další urážení, ale tohle tu nikdo nedělá. Je to zbytečné ! Urážíte dokola do zvířat a jak se chováte ? Není co závidět.
Vanda Blaškovič
Tady móda baví skoro každou ženu....:))..Naposledy se k vám vyjadřuji paní Š. Dejte mi konečně pokoj. Že vás neustále irituji vím. Ale proč? Čím vás tak přitahuji, že mi nedáte pokoj ani když jsem v cizině a musíte o mně psát?? Prosím, nevšímejte si mne. Najděte si jiný objekt zájmu. Já o něj opravdu, ale opravdu nestojím. Pište si svoje výlevy do ringu, ale tady prosím neobtěžujte. Říkám vám to prosím dost jasně? Musím se proti vám bránit. Nechci se stát jedničkou, to jsou jen vaše představy. Napsala jsem úvahu o soutěži. Nic víc. Pane bože, jak byste se chovala kdybych soutěžila? Také kvůli vám jsem do toho nešla. Chápete? Jste jako vlci. Zlí. Nenávistní.
Hana Šorejsová
Chápu vše, jen nechápu, jak se někdo dokola a dokola chce stát jedničkou, tak měl jít do soutěže. Ano na mole jsem předváděla jako mladá i jako padesátiletá a o módě něco vím, ač nejsem módní expert. A vždy mne to bavilo.
Vanda Blaškovič
...škoda, že nám tu jednoduchost nepředvedla bývalá modelka...ach jo...::) Tady je úvaha o soutěži, jestli jste si nevšimla paní Š., ne o mé maličkosti...:) já jsem nesoutěžila, chápete???
Hana Čadová
Opravdu bezva soutěž a pěkné čtení! Chtěla jsem se předvést v outfitu mé maminky, které nosím na jízdu Veloclubu. Byla bych zvědavá na známkování. Také jsem ze začátku soutěže soutěžící oznámkovala, ale už bylo po hodnocení a dotyčná paní sdělila...že kdybych byla inteligentní ....někdo jde pro inteligenci 2x a já bohužel ani jednou...
Hana Šorejsová
Souhlasím s tím, co napsali Hanka Šimková a Miroslav Štorch, úvahy jsme měli všichni. Neustálé zahrnování a odkazy a vnucování, ale ten "oufit" , jak zde psala kamarádka její a polichotila, že "na bruslích má paní pěknou pecku" nebo já už nevím jak. Jedničkářů je nás tu víc, ale to neznamená, že se budeme povyšovat. Bohužel třeba je to z "5th Avenue", ale je to nevkusné letní halenka, na to kabát s geometrickým vzorem , masivní hodinky a náhrdelník ..... v jednoduchosti je síla elegance. A toto tedy páté přes deváté . Názor si může udělat každý sám.
Vanda Blaškovič
Vážený pane, tak si mě prosím i se svojí suitou již dál nevšímejte. Nechtěně mi opravdu děláte reklamu. Děkuji Vám a přeji lehké spaní s paní.
Vanda Blaškovič
Aleno, dík za upřimné "vyznání". Krásně jsi to napsala. Ano, je jiné soutěžit a jiné pozorovat i třeba z míst, kde již nemůžeš celkem nic, nežli občas číst.... Ty víš, že jsem měla vše připravené. Ale pak jsem si uvědomila, že se vysloveně někdo těší, jak bude hodnotit moje křoví, plot, trny, pohozenou kytici, provokativní barete, kratší sukně, jehlové podpadky, mráčky na nebi a úsměv....stačí?? Bylo by to za 4- minimálně 5x, pokud bych počítala i jejich "konvoj" .I kdybych byla jako královna ze Sáby, tak by to bylo vždy za 5.....Ale o to nejde. Prostě zlým lidem, o kterých vím, nehodlám být dobrovolně terčem. Stačí? A tak jsem do toho nešla. Jsem jedničkářka a toto by mne porazilo...:) Stačí si přečíst pár příspěvků níže. A to asi ještě není konec...:)) Děkuji všem za své vyjádření k soutěži.
Miroslav Štorch
Paní Tollarová tady nejde o nějaké složité animozity. Paní Blaškovič tvrdí při jejím vzdělání :"Myšlenka nenechat hodnotit soutěžící se nedala zvládnout technicky. Soutěžící se přihlašovaly postupně." Přece stačilo v pravidlech napsat, že soutěžící nehlasují. Co je na tom technicky nezvládnutelného ??? A proč paní Blaškovič nesoutěžila je zřejmé - obávala se odborné kritiky módních specialistek a možná i posuzování ostatních čtenářů i60. Neměla tu odvahu a to je celé. Dámy, kterých si za odvahu vážíme se zúčastnily a vyrovnaly se s hodnocením bez problémů, i když někdy byly zklamané. Nelze se zalíbit lidem všem. Paní Blaškovič bych si vůbec nevšímal, kdyby si stále nedělala reklamu, jaké outfitové fotografie má na profilu. Nemám v úmyslu tady z toho dělat Ring. Díky redakci - soutěž outfitů jistě prospěla většíně účastníků i čtenářů při formování názorů na módu.

Zpět na homepage Zpět na článek