Pojďme zažít vzrušení
při skvělé hře pétanque!

Pojďme zažít vzrušení
při skvělé hře pétanque!

13. 9. 2015

Vážení íčkaři, v červenci jsme si mohli společně přečíst článek redakce Zkuste pétanque! A já vás nyní, milí přátelé, zvu k nám na ostrov Hvar, kde se tato hra hraje pod názvem balote, což znamená koule. Omlouvám se, ale ten místopis Hvar – Vrboska musím stále opakovat, pro případné nové čtenáře portálu i60. Jistě chápete, aby byli tito čtenáři také v obrazu dění.

Možná vás to překvapí, ale balote se zde hraje téměř každý večer, když pominou ta největší vedra a trochu klesnou teploty. Ale cikády stále cvrlikají, to znamená, že je teplota i nyní nad 25 stupňů. Dvě dráhy dlouhé asi 50 metrů jsou zde v zátoce, podél silničky u moře, mezi dětským hřištěm a restaurací Lem. Balote, tento odpočinkový sport, hrají místní ženy a muži, většinou věku seniorského.

Nebudu vysvětlovat pravidla hry. Mně jde nyní o to, abych vám ukázala atmosféru, která zde při hraní panuje. Je to více nežli rušná atmosféra! Je to bojovná atmosféra. Ženy to tak neprožívají, ale muži, znáte to, ve hře nezají bratra! Proto vedle fotografií přikládám i video.

Turnaj se každoročně hraje poslední víkend prázdnin. Vítězové dostávají putovní poháry. Všimněte si těch speciálních postojů a gest hráčů jak při jednotlivých hodech, tak i při hře. A ten záznam zvuku? Jako z poutě! Křičí na sebe, povzbuzují se, taktizují, fandí. Vše v rámci zápalu a pravidel hry.

Prosím, moc se omlouvám za moje „filmařské umění." Dopředu říkám, ano, máte pravdu, polepším se, ale třeba vám ta atmosféra trochu zlepší náladu a bude inspirací pro vaše město, vesnici, městečko. Bez toho videa by popis hry pétanque ztratil na autentičnosti. Prostě by to nebylo ono.

Na turnaji hrálo asi 20 družstev po 3 soutěžících. Hrálo se tři dny až do finále. Podél dráhy sedí fandící diváci a hráči, kteří právě nehrají. Podává se točené pivo a klobásky. Docela dobře to zde voní, cítíte? Ale jako dole na Václaváku to tedy nevoní.

A máme po finále! To je radosti! To byl boj! Letos se nikdo nepopral. A tak hráči jdou svorně spořádat dvě pečená dvaceti kilogramová selátka do restaurace Lem, hned vedle hřiště. My se ještě jdeme po večeři projít a vydýchat to finálové napětí a pak již jenom, dobrou noc!

Přikládám moje amatérské video z finálových bojů ve Vrbosce 30.8.2015

 

P.S. Na Střeleckém ostrově v rámci akce Pétanque pro Prahu proběhne pražské finále v neděli 20. září 2015. Máte již nějaký program?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Zravím Vando sa díky za pěkné video a náderné fotečky.Touto hroiu jsi mě přiblížila moji dovolenou v Egxptě,kde jsem taky tuto hru poprvé v životě hrála.Zažila jsem spoustu legrace,protože hrající lidé byli ze všech koutů různých zemí.A to napětí,kdy jsme se dohadovali o milimetry,ženy lamentovaly,chlapi si dělali legraci.Nebo to bylo snad obráceně,to je jedno,ale zvládne to každý a ty různé pózy při vrhání koulí,to jsme si to všichni užili.Díky,díky.
Vanda Blaškovič
Evo, nyní již ani nemusíš video otevírat...mrkni na toho fešáka opřeného o lampu.
Eva Mužíková
Tak tento sport mám v oblibě, přestože v něm nevynikám. Hrajeme jej při akcích zdejších seniorů, užijeme si legrace, ale takové fandění jako ve Vrbosce zde zdaleka slyšet není... Pobavila jsi mne.
Hana Rypáčková
Taky máme dvě taštičky barevných na chatě a hrajeme na trávníku- moc se nám nekoulí, ale je to legrace...Ovšem u moře , vyplavčená, ve večerním chládečku se stopečkou vína v ruce...To se to pozoruje místní rivaly, Jak se hašteří o milimetry...Nakonec všichni usednou k bíle prostřenému stolu a hovor se překlopí na chválu chutí. Je tam jiná atmosféra. Ale na naše setkání si vzít každý kouli a můžeme si společně zahrát kdekoli.Co není - může být.... Video se ti Vando povedlo.
Zuzana Pivcová
Já sice vůbec nevím, o co ve hře jde, ale na videu se mi líbí zápal hrajících a všech "kibiců", Trochu mi to připomnělo, když jsem byla před pár lety na Maltě a tam zase všichni místní hrozně baštili fotbal na malém hřišťátku uprostřed města.
Květoslava HOUDKOVÁ
Hrála jsem jen jednou - na zkoušku, bavilo mne to a docela i šlo - vyhrávala jsem. Jenže s mou zraněnou páteří bych nemohla koule sbírat a další lidi by mne asi prokleli - tak to už nehraji. Kdysi jsem vítězila i v ruských kuželkách, to by mi vyhovovalo i nyní - koule se do ruky vrací, chytí.
Miroslav Štorch
Propagaci hry pétanque udělal už před více než 50-ti lety ve filmu Louis de Funès ve filmu Četník ze Saint Tropéz, kde podlézal při hře svému nadřízenému. Pak jsme hru hráli i my jako děti na letních táborech. Je to příjemná parková hra, kde se uplatní i pomalé děti nebo důchodci :-) Dá se hrát podle pravidel kdekoliv a nepotřebuje žádné dráhy. Článek je propagací atmosféry hry balote, Vrbosky a pečených selátek.
Vladka Steinová
Dobrý den, s pétanque, prastarou francouzskou společenskou hrou jsem se seznámila" díky vnoučatům. A díky Vandě a jejímu zajímavému článku a videu nyní víme, jak je "koulená"populární v Chorvatsku.
Miluše Hasenohrlová
Vando, to je pěkná hra.A Já četla - batole :-)) Naše rodina (cca 17 členů) hraje každoročně turnaj v pink pongu o Vánočních svátcích, tak vím, že se užije mnoho srandy.
Elena Valeriánová
Dokonce koule máme, ale už jsme to bohužel dávno nehráli. To chce hrát s partou lidí, pak je to legrace a pohoda.

Zpět na homepage Zpět na článek